Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Knihovny se stěhují za svými čtenáři

Čas nutný k přečtení
2 minut
Již přečteno

Knihovny se stěhují za svými čtenáři

0 comments

V době moderních technologií už nemusí kniha za svým čtenářem urazit tak dlouho cestu jako kdysi. Knihovníci běžně nabízejí elektronické rezervace a meziknihovní výpůjční služby, v obřích knihovnách knihy doputují z regálu či ze skladu přímo za zákazníkem k pultu a ke čtenářům, kteří nemají svoji knihovnu na dosah, dojíždějí bibliobusy. Fantazie knihovníků a knihovnic tím ale ani zdaleka nekončí.

Kupříkladu v jedné malé obci na severu Čech přišli knihovníci s nápadem, jak se ještě více přiblížit svým čtenářům a to dokonce bez využití nákladných bibliobusů. „Vedení obce nám pořídilo jízdní kola, abychom mohli pravidelně objíždět naše klienty a zprostředkovávat jim výměnu knih v pohodlí jejich domova,“ popisují knihovníci nové "bibcykly" a libují si, že jsou díky této novince mnohem častěji na čerstvém vzduchu. Dodávají také, že o novou službu mají zájem zejména dříve narození čtenáři, kteří nemají přístup k moderním technologiím. Jediným problémem jsou tak pouze zimní měsíce, kdy se na kolech jezdí o něco obtížněji.

Ve snaze přiblížit knihovnu svým čtenářům jdou ale někteří agilní knihovníci ještě dál. V městské knihovně Horní Veveřice se dokonce rozhodli přenést atmosféru knihovny přímo do příbytků čtenářů. „Nechali jsme si na zakázku vyrobit jednoduché skládací regály, které lze snadno a rychle rozložit na malé ploše téměř v každé domácnosti,“ rozhovořila se o novém projektu hlavní knihovnice Jarmila Pilná a dodala: „Pak už jen stačí naaranžovat pár detektivek či milostných románů, přisunout křesílko a senior se může pustit do vybírání.

Veveřický inovativní přístup skutečně funguje. O novou službu je od prvního dne obrovský zájem a řada uživatelů si pochvaluje, že rozkládací knihovna je dokonce ještě příjemnější a útulnější než ta stálá v centru města. „Iluze knihovny je téměř dokonalá a navíc je uživatel ve svém domácím prostředí,“ vysvětlují zaměstnanci knihovny.

Proaktivní přístup knihovny v Horních Veveřicích začaly v posledních týdnech přejímat dokonce i další subjekty. Místní pobočka České pošty kupříkladu právě testuje rozkládací Czech Point a od nového roku by měla být v provozu i rozkládací pekárna. Pro zdejší obyvatele tedy nebude nic neobvyklého na tom, když se ráno probudí s vůní čerstvého a křupavého pečiva v pokoji, rozešlou potřebnou korespondenci a ještě v papučích a županu se usadí mezi útulné regály přenosné knihovny.

Hodnocení: 
Zatím žádné hodnocení
OUJEZDSKÁ, Blanka. Knihovny se stěhují za svými čtenáři. Ikaros [online]. 2010, ročník 14, číslo 13 [cit. 2024-06-21]. urn:nbn:cz:ik-13580. ISSN 1212-5075. Dostupné z: http://ikaros.cz/node/13580

automaticky generované reklamy