Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Země světa na CountryReports.org

Čas nutný k přečtení
2 minut
Již přečteno

Země světa na CountryReports.org

0 comments

Studentům, žákům, turistům, knihovníkům a zvídavým soutěžícím mohou být určeny statistické a kulturní informace o všech zemích světa. Stránky www.countryreports.org fungují od roku 1997, kdy je založili američtí nadšenci se zájmem o mezinárodní vztahy a kulturu. Přístup k základním informacím o všech státech je zdarma, podrobnější informace jsou dostupné pouze po registraci a zaplacení předplatného. (Plná verze záznamu je zdarma zobrazitelná zkušebně pouze pro Německo.)

Prezentované informace pocházejí částečně z online veřejně dostupné faktografické databáze The CIA World Factbook a dále pak z webových stránek knihoven (knihovna Univerzity Texasu v Austinu, Kongresová knihovna), NASA a dalších institucí (Národní archivy a správa dokumentů, americké Ministerstvo zahraničních věcí, Národní meteorologická služba Weather.com). Redakce se snaží udržovat obsah aktuální a denně přidává do databáze další údaje. I když lze část obsahu najít běžně na internetu, většina z něj je podle tvrzení redakce unikátní. Na tvorbě celkového počtu 23 000 stránek se podílejí také studenti, rodiče, učitelé a vědci. Najdou-li na internetu něco, o čem si myslí, že by mohlo být pro uživatele užitečné, mohou návrh zaslat prostřednictvím elektronického formuláře do redakce CountryReports.org.

Grafické rozhraní je velice jednoduché. Rozbalením roletky si uživatel vybere stát nebo oblast, o které se chce dozvědět více. Zdarma je základní přehled s kategoriemi:

  • název státu, hlavní město
  • detail vlajky s popisem, mapa
  • datum vzniku a komentář, politický systém
  • celková rozloha, rozloha pevniny, rozloha vodstva
  • populace, jazyky, celková gramotnost, gramotnost mužů a žen
  • náboženství
  • průměrná délka života, kojenecká úmrtnost
  • měna, HDP
  • zaměstnanost obyvatelstva v zemědělství, průmyslu a službách
  • charakter průmyslu, exportu a importu

CountryReports.org obsahuje i žebříček největších měst světa a seznam hlavních měst všech zemí. Pro kurzovní převody je využívána služba www.x-rates.com.

Podrobnější placené informace popisují ekonomiku, typická jídla a recepty, vládu, geografii, historii země, demografii obyvatelstva, telekomunikace, dopravu. K dispozici jsou i základní fráze v národním jazyce, národní hymna, kalendář svátků, související odkazy, aktuální místní počasí a zprávy o situaci v letech 1992–2003.

Faktografickou databázi využívají dnes miliony uživatelů ročně a díky oblíbenosti stránek u školních knihovníků je položeno více než 300 000 dotazů měsíčně. Databáze sice není kompletně volně přístupná, ale uživateli internetu docela dobře poslouží i základní zveřejněné informace.

Hodnocení: 
Zatím žádné hodnocení
POJEROVÁ, Kateřina. Země světa na CountryReports.org. Ikaros [online]. 2004, ročník 8, číslo 12 [cit. 2024-07-13]. urn:nbn:cz:ik-11736. ISSN 1212-5075. Dostupné z: http://ikaros.cz/node/11736

automaticky generované reklamy
registration login password