Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Knihomolické prázdninové dílničky pro Šikuly

Čas nutný k přečtení
2 minut
Již přečteno

Knihomolické prázdninové dílničky pro Šikuly

1 comments

Již dávno vzalo za své rčení o okurkové sezóně v knihovnách v období letních prázdnin. Vedle úkonů spojených s revizemi či zlepšováním prostředí knihoven se začaly rozvíjet aktivity související s tím, že čím dále více dětí zůstává po dobu hlavních prázdnin doma. Právě pro tyto děti jsme v Regionální knihovně Karviné – Novém Městě připravili tradiční blok zábavy a především rukodělné dílničky, které si získávají čím dál více svých příznivců.

První dílnička nesla název Malujeme sluníčka na prázdninová trička. Nechali jsme na účastnících, aby si sluníčkově vyzdobili své prázdninové tričko. Při druhém setkání pod názvem Malujeme kamínky pro kamarády, tatínky i maminky jsme vyráběli pomocí techniky dequapage veselé dárečky třeba s motivy pejsků, kočiček. Ti šikovnější si mohli pomocí barviček vytvořit z obyčejného kamínku veselou upomínku na prázdniny. Třetí dílničku jsme věnovali pletení velmi oblíbených Náramků přátelství. Je to již tradice, že děti náramky vyrobí a poté si je vyměňují.

Malujeme sluníčka na prázdninová trička

Obr. 1 Malujeme sluníčka na prázdninová trička

Malujeme kamínky pro kamarády, tatínky i maminky

Obr. 2 Malujeme kamínky pro kamarády, tatínky i maminky

V srpnových dílničkách jsme zkoušeli, co všechno lze vyrobit z obalů kindervajíček, vystřihovali filigrány s letní tematikou nebo například z obyčejných prádelních kolíčků vytvářeli nápadité spony na záclony, které měly podobu berušek či vos.

Výtvarné dílničky

Obr. 3 Výtvarné dílničky

Spony na záclony – broučci

Obr. 4 Spony na záclony – broučci

Poslední prázdninovou středu knihovna patřila Veselému rozloučení s prázdninami. Bylo to dopoledne plné her, soutěží a také smíchu a prima zábavy. Na sedmi stanovištích děti zdolávaly různé úkoly, některé sportovní, u jiných musely zapojit prázdninami zlenivělé mozečky. Balíček odměn však neminul nikoho.

Sportovní vyžití

Obr. 5 Sportovní vyžití

Všechny akce jsou zdokumentovány ve fotogalerii knihovny na adrese http://www.rkka.cz/fotoalbum/index.php?cat=6.

Celkově se dílniček o prázdninách zúčastnilo 142 dětí a rodičů.

V dílničkách budeme pokračovat i v příštích měsících nového školního roku. Přihlásily se i šikovné maminky, které se chtějí se svým uměním podělit s ostatními. Veškerý materiál, který nepatří mezi levný, jsme opatřili díky našim srdečným sponzorům, kteří nás obdarovali veškerým papírenským zbožím, barvami na různé techniky, pomůckami či lepidly. Za to všem patří velký dík.

Hodnocení: 
Zatím žádné hodnocení
KOZUBKOVÁ, Yvona. Knihomolické prázdninové dílničky pro Šikuly. Ikaros [online]. 2010, ročník 14, číslo 9 [cit. 2023-12-09]. urn:nbn:cz:ik-13526. ISSN 1212-5075. Dostupné z: http://ikaros.cz/node/13526

automaticky generované reklamy

Máme zde 1 komentář

děkujeme knihovnicím z Karviné - Nového Města za celou práci, kterou odvádějí v knihovně pro naše děti. Nejde jen o dílničky o prázdninách, děti tam chodí pravidelně a vždy najdou něco nového. Kvituji jejich snahu v knihovně číst, at již prostřednictvím projektu Celé Česko či pomocí rodičů nebo se ujmou ukolu samy. V této knihovně děti ani rodiče nezahálí. Čtou, soutěží, setkávají se s herci, vyrábějí se různé věci a díky jim se mnohé děti třeba netoulají. Držíme jim palce, ať jim nedojdou nápady, rádi za něma chodíme.
"Knihomolická" maminka Šrumannová