Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Jak nocovala s Andersenem Olomouc

Čas nutný k přečtení
3 minut
Již přečteno

Jak nocovala s Andersenem Olomouc

0 comments

Známý dánský pohádkář Hans Christian Andersen se narodil 2. dubna 1805. Od roku 1967 se po celém světě slaví na jeho počest Mezinárodní den dětské knihy, který je v posledních letech spojován s unikátní akcí pro malé čtenáře – s Nocí s Andersenem. Knihovna města Olomouce samozřejmě ani letos nemohla chybět. Hlavní budova a dvě další pobočky přivítaly v pátek 28. 3. několik desítek malých nocležníků.

Že nevíte, co se na takové Noci s Andersenem děje? Inu, je toho hodně a spát se rozhodně nejde brzo. Soutěží se, plní se nejrůznější úkoly, tvoří se, hádá se, poslouchají se pohádky a samozřejmě se také čte. Po několika hodinách si pak malí čtenáři zalezou do spacáků mezi regály s knížkami a nechají si zdát... třeba o pohádkových či dobrodužných příbězích, které se ukrývají mezi stránkami všude kolem. Ráno si malé nocležníky vyzvednou rodiče, samozřejmě po důkladném posilnění v podobě snídaně.

Cesta za loupežnickým pokladem

Nejedna knihovna si pro letošní Noc vybrala jaké hlavní téma dílo Karla Čapka, od jehož smrti letos uběhlo 70 let. Tento spisovatel je sice známý spíše jako autor knížek pro dospělé, ale napsal také několik příběhů pro děti. Nejznámější je určitě Devatero pohádek. Dětské oddělení ústřední budovy olomoucké knihovny si na základě této knihy a také filmu Lotrando a Zubejda připravilo putování za ukradeným loupežnickým pokladem. Děti měly za úkol postupně nacházet Lotrandovy dopisy, ve kterých jim tento slušně vychovaný loupežník prozradil, co mají udělat, aby se k pokladu zase o kousek přiblížily. A tak malí čtenáři přecházeli po vlastních stopách řeku Amazonku a bránili se všetečným krokodýlům, snažili se ukrást kousek pokladu jeho strážci, poznávali rozličné vůně či si zkusili, jaké to je za polární noci v Antarktidě. Samozřejmě nemohla chybět pohádka O princezně solimánské.

Módní přehlídka a tajemná cesta skladem

Naši malí loupežníci se podívali i do sklepení knihovny, kam se jen tak někdo z obyčejných návštěvníků nedostane. Pod nízkými stropy v útulné podzemní klubovně si adeptky na kouzelnické řemeslo „ušily“ oblečky harémových tanečnic, klukům zase nesměl chybět vlastnoručně vyrobený turban. Při následující módní přehlídce se celá knihovna otřásala smíchem při vtipném komentáři nejnovějších výstřelků arabské módy paní knihovnice. Poté jsme se přesunuli opět do dětského oddělení, kde na děti čekal poslední úkol. Musely překonat strach a jen s pomocí baterek najít ve skladu knih každý svou krabici s pokladem. Ten však byl jen jeden – truhličku se zlaťáky objevila ve své krabici jen jedna holčička, o její obsah se však se svými kamarády ráda rozdělila. Za úspěšné putování každý loupežník dostal diplom, deníček s logem Noci s Andersenem, časopis, pohlednici a obrázek.

Než si ráno rodiče odvedli své malé nocležníky domů, dostal ještě každý chutnou snídani v podobě sladké žemle. Nejbáječnější však jistě budou vzpomínky, které jak dětem, tak i knihovnicím, který celou akci pořádaly, ještě dlouho zůstanou...

Malí loupežníci překovánají řeku plnou nebezpečných krokodýlů

Malí loupežníci překovánají řeku plnou nebezpečných krokodýlů

Děti čekají na vyhlášení prvního úkolu

Děti čekají na vyhlášení prvního úkolu

Děti hledali Lotrandovy dopisy a posléze svým kamarádům četli, jaký další úkol je čeká

Děti hledali Lotrandovy dopisy a posléze svým kamarádům četli, jaký další úkol je čeká

Na přehlídce nejnovější arabské módy

Na přehlídce nejnovější arabské módy

Poznámka redakce: Článek byl uveřejněn v novinách Alíkoviny dětského serveru www.alik.cz.:

WW. Jak nocovala s Andersenem Olomouc. Alíkoviny [online]. 2008-04-06 [cit. 2008-05-08]. Dostupný z WWW: <http://alik.idnes.cz/tipy/a2.php?kat=0&id=1692&nzr=a>.
Klíčová slova: 
Hodnocení: 
Zatím žádné hodnocení
LŽIČAŘOVÁ, Pavla. Jak nocovala s Andersenem Olomouc. Ikaros [online]. 2008, ročník 12, číslo 6 [cit. 2023-11-29]. urn:nbn:cz:ik-12860. ISSN 1212-5075. Dostupné z: http://ikaros.cz/node/12860

automaticky generované reklamy
registration login password