Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

OpenGrey = nová OpenSIGLE (Petra Pejšová)

Čas nutný k přečtení
2 minut
Již přečteno

OpenGrey = nová OpenSIGLE (Petra Pejšová)

0 comments
Autoři: 

Na začátku prezentace Petra Pejšová z NTK připomněla vymezení šedé literatury jako dokumentů vydávaných nenakladatelskými institucemi, které nejsou běžně ke koupi. Potom pohovořila o historii databáze SIGLE, což byla Evropská databáze bibliografických záznamů o šedé literatuře, která fungovala v letech 1980-2005.

SIGLE byla multidisciplinární databáze, kterou provozovala STN International, ale na její provoz a vývoj již nebyly peníze. Zájem o její další provoz, resp. o její data, projevil Ústav vědeckých a technických informací Francouzského národního centra pro vědecký výzkum (INIST-CNRS), který získal souhlas všech národních center SIGLE a ujal se asi 700 tisíc záznamů.

Petra Pejšová účastníkům přiblížila databázi OpenGrey

Petra Pejšová účastníkům přiblížila databázi OpenGrey

Od roku 2007 fungovala databáze šedé literatury v režimu open access pod názvem OpenSIGLE, a to v systému DSpace. Byla zapojena do systémů OpenDOAR, WorldWideScience.org, indexoval ji Google a Google Scholar a tím pádem vzrostly počty přístupů. Chyběly však např. informace o tom, jak se dostat k plnému textu dokumentu nebo chyběly údaje o věcné klasifikaci. Systém volal po změně jak po stránce softwaru a uživatelskéoho rozhraní, tak po stránce obsahové.

Od června 2011 databáze funguje s novou grafikou, v novém systému (vyhledávací nástroj pro databáze Exalead) a pod novým názvem OpenGrey. Jako jednoznačný identifikátor je používán tzv. "handle". Nové je také facetové vyhledávání, daleko pohodlnější přístup k plnému textu dokumentu a používání klasifikace SIGLE. Pro uživatele je zdarma dostupný také citační manažer pro tvorbu vlastní knihovničky Zotero.

Autorka příspěvku zmínila i spolupráci s mezinárodní společností GreyNet, díky které jsou v databázi OpenGrey zpřístupněny preprinty z mezinárodních konferencí o šedé literatuře. Současné statistiky ukazují největší četnost přístupů z Velké Británie, USA a Německa. Významný je poměr přístupů z mobilních zařízení a tento podíl stále roste.

NTK hraje v OpenGrey roli národního partnera. Dodávání záznamů je možné zdarma přes NUŠL (protokol OAI-PMH) za podmínky dodržení povinných polí. Vyžadováno je kromě jiného perzistentní URL nebo kontakt na službu. Pro NUŠL je věcnou klasifikací PSH a následně probíhá automatické mapování hesel PSH na hesla SIGLE. Doporučuje se dodávat i klíčová slova v angličtině.

(kh)

Hodnocení: 
Průměr: 5 (1 hlasování)
IKAROS, redakce. OpenGrey = nová OpenSIGLE (Petra Pejšová). Ikaros [online]. 2012, ročník 16, číslo 5/2 [cit. 2024-07-19]. urn:nbn:cz:ik-13910. ISSN 1212-5075. Dostupné z: http://ikaros.cz/node/13910

automaticky generované reklamy