Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Lidem závislým na počítačích hrozí, že se promění v želvy

Čas nutný k přečtení
2 minut
Již přečteno

Lidem závislým na počítačích hrozí, že se promění v želvy

0 comments
Sotva se lidstvo vzpamatovalo ze šoku způsobeného možnými důsledky klonování živých tvorů, postihla ho nová pohroma: vědci totiž zjistili, že krátkozrací lidé, kteří jsou pravidelně delší dobu vystaveni záření vycházejícímu z monitoru počítače, se proměňují v želvy!

Tento úžasný a zároveň hrůzu vyvolávající objev, který může zvrátit vztah člověka k moderním informačním technologiím, je přisuzován po zásluze pracovníkům jednoho českého výzkumného ústavu, který si přál zůstat v anonymitě. Došli k němu přitom víceméně náhodou poté, co jednou ráno našla uklízečka ve výpočetním středisku želvu. Prvotní hypotéza, že uprchla ze sousední laboratoře, vzala zasvé po reakci, kterou bychom stěží očekávali u obvykle netečného pokusného plaza. Toto zvíře se zničehonic nevídanou silou vytrhlo z ruky, ignorujíc nabízený salát a začalo si s nataženým krkem prohlížet obrazovku a přední nohou posunovat neuvěřitelně obratně myší, přičemž se mu podařilo s její pomocí uzavřít okno aplikace a spustit jiné.

Nevyřčené podezření se potvrdilo, když byly u želvy zpozorovány podobné známky chování, jaké byly typické u jednoho zaměstnance, jenž se několik dní bez omluvení neukázal v práci a jenž byl proslulý svou závislostí na počítačových hrách, která ještě nabyla na intenzitě poté, co byl ústav připojen na Internet. Zmíněný kolega pak neváhal setrvat u surfování dlouho do noci, než ho definitivně sklátila únava.

Zpočátku této zprávě věnoval málokdo pozornost v domnění, že jde o pouhou novinářskou kachnu. Se stejným zjištěními se postupně vytasila nezávisle na sobě celá řada institucí na celém světě, přičemž okolnosti se podobaly jako vejce vejci: Lidé mizeli beze stopy a na místech, kde byli spatřeni naposledy - pochopitelně poblíž počítačů, byly nalezeny želvy.

Aby přispěla k uklidnění vášní a ukázala, že není důvod ke strachu, společnost Microsoft dokonce uvažovala s pro ni typickým filantropickým zaujetím o změně marketingové politiky a chystaný produkt Windows 98 přejmenovat na Turtles 98. Ještě než makléři stačili vyhodnotit tuto situaci, bublina praskla stejně rychle, jak se nafoukla. Podepsala se na tom sekretářka Billa Gatese. Když se předčasně vrátila z oběda, přistihla svého šéfa, jak bez brýlí a se staženými rameny a vysunutou hlavou sleduje počítač...

Redakce Ikara, majíc na mysli zdraví svých čtenářů, kteří jsou potenciálně ohroženi touto metamorfózou, sledovala studenty zaujaté děním na monitorech tak, že si nevšimli, že jsou předmětem výzkumu, a cítí se povinna oznámit, že u některých z nich se skutečně vyskytly symptomy, které v nás vyvolávají oprávněné obavy o jejich dalším osudu coby členů lidské společnosti.

Hodnocení: 
Zatím žádné hodnocení
VOJTÁŠEK, Filip. Lidem závislým na počítačích hrozí, že se promění v želvy. Ikaros [online]. 1998, ročník 2, číslo 4 [cit. 2024-05-21]. urn:nbn:cz:ik-10195. ISSN 1212-5075. Dostupné z: http://ikaros.cz/node/10195

automaticky generované reklamy