Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Invex 2003

Čas nutný k přečtení
8 minut
Již přečteno

Invex 2003

0 comments

6. až 10. října se v Brně konal 13. ročník mezinárodního veletrhu informačních a komunikačních technologií INVEX. Je těžké jej hodnotit jako celek stejně, jako je těžké - s přihlédnutím k již pokročilému věku tohoto veletrhu - hodnotit jeho vývoj. Přesto se o to trochu pokusím s tím, že jsem vybrala několik střípků a několik dojmů, které z různých důvodů považuji za důležité. Ty skutečnosti a fakta, která nenaleznete v tomto článku, zcela jistě naleznete v desítkách zpráv uveřejněných v jiných médiích - dnes již nehledejte pouze v odborném IT tisku, ale de facto v jakýchkoliv novinách, časopisech a nakonec i v televizi. A to je právě jeden z výrazných vývojových rysů INVEXu v posledních letech: jeho odborná rovina se přesouvá do separovaných, leckdy těžko nalezitelných místností, kde za zavřenými dveřmi probíhají "odborné semináře", zatímco monstrózní prezentace firem jsou stále více podobné lunaparku, jehož hlavním projevem je překřičet ostatní atrakce a zaujmout diváky - doslova čímkoliv. V zákulisí stánků firem a jaksi mimo hlavní program pak probíhají obchodní jednání a dnes již není výjimkou, že ve chvíli, kdy u firemního stánku žádáte jen trochu více odborné informace (které nejsou v barevných letáčcích), obsluha rychle shání někoho, kdo vám je bude schopen odpovědět. Na druhou stranu však musím na jejich obhajobu říci, že pravděpodobně také na základě kritik z minulých ročníků, se úroveň obsluhy na stáncích přestala měřit pouze a jenom podle fyzického vzhledu, ale firmy také věnovaly více pozornosti odborné způsobilosti obsluhujích.

Zcela v linii předchozích dojmů vnímám i prezentaci politické sféry: veletrh tentokrát zahajovali tři ministři - ministr informatiky Vladimír Mlynář, ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach a slovenský ministr dopravy, pošt a telekomunikací Pavol Prokopovič.

 

Za těch 13 let, co INVEX existuje, se hodně změnilo. Nemyslím teď informační a komunikační technologie, to je jasné, ale změnila se podle mého úloha a samotný smysl tohoto veletrhu. INVEX už dnes nemůže být místem, kde se seznámíte s novinkami v oblasti ICT, protože ty jsou - pokud tedy není jejich spuštění načasováno právě na dobu konání veletrhu - prezentovány kontinuálně a informace o nich snadno a pohodlněji získáme prostřednictvím internetu a odborného tisku. INVEX nemůže být dominantním místem pro vytváření obchodních vztahů. Z praxe vím, že na INVEX jedete s tímto úmyslem až ve chvíli, kdy už máte alespoň trochu v nastávajícím obchodu jasno a chcete si s budoucím partnerem jen společensky potřást pravicí. Více se ani v tom veletržním hluku a zmatku zvládnout nedá. INVEX nemá ani ambice stát se místem setkání odborníků, od toho jsou konference. Na INVEX tedy stále více pronikají společenské záležitosti, zábava a především prezentace ve stylu show pro širokou veřejnost. Právě proto jsem se rozhodla letošní reportáž pojmout ve zcela jiném duchu - tedy ne jako odborné shrnutí, ale jako listování ve společenském magazínu.


PIC00013.jpg

Haly BVV plné návštěvníků, prostory mezi nimi plné lidí, proplétajících se mezi stánky se "zábavou". INVEX si po léta vybudoval několik tradic: relativně stálé jádro návštěvníků a vystavovatelů, mezi nimiž tradičně dominuje gigantický stánek Microsoftu a show dvou z našich mobilních operátorů, mizerné občerstvení a nepřehledná navigaci po výstavišti. Občerstvovacích stanic sice nepatrně přibylo, ovšem jejich úroveň zůstává stejně nízká. Orientaci už v minulosti řešilo rozdělení na "tématické" haly, ovšem to neřeší celý problém: některé firmy se tak vyskytly "tématicky" na více místech, jiné byly k nenalezení a nebo nesmyslně umístěné tam, kde by je nikdo nehledal. Plánek, který jsem dostala v tiskovém centru byl neúplný, některé části veletrhu na něm vůbec nebyly zakreslené.

 

PIC00012.jpg

První ze zajímavějších zastávek: prezentace Ministerstva vnitra. Ministerstvo umí své služby prezentovat skutečně atraktivním způsobem, všechna čest. Málokdy se vidí, že by státní správa dokázala své služby v oblasti ICT prezentovat atraktivněji než špičkové komerční firmy. Pokud dovolíte srovnat nesrovnatelné, pak letošní stánky Eurotelu a především T-mobile byly spíše efektní než zajímavé a spíše pompézní než s obsahem. Za pultíkem stánku MV ČR poskakují sympatické vojandy, uprostřed se nachází ukázka SW pro daktyloskopické práce a v popředí vidíme skupinu návštěvníků snažících se pochopit funkce služby EVA. Mají smůlu, protože právě před chvílí jsem EVU zasekla když jsem po ní chtěla vytištění formuláře pro oznámení živnosti.

 

PIC00011.jpg

A tady máme atrakci v řežii dalšího ministerstva - tentokrát je to Ministerstvo obrany. Na stánku připomínajícím interiér fitnes klubu si mladíci mohli otestovat, zda mají na to stát se profesionálním vojákem. Zájem byl obrovský.

 

PIC00015.jpg

Zaujala mě prezentace firmy, která nabízí zajištění objektů a osob proti odposlechům. Zároveň odposlechovou techniku sama prodává, ve vitríně se nacházejí věcičky jako z kufříku Jamese Bonda. Různá odposlouchávací zařízení, štěnice, jak jim lidově říkáme, vypadají vcelku nevinně. Věděli jste, že nejčastěji se odposlech montuje do obyčejné rozdvojky, která se dává do zásuvky? Viděla jsem však také dokonalejší parafenálie - malé kamerky a mikrofonky, které namontujete třeba do světla na stropě nebo umístíte do obyčejného šanonu.

 

PIC00016.jpg

Výstup z moderní štěnice umístěné v šanonu je vidět zde na tomto obrázku: záznam pohodlně prohlížíte na malém monitoru v kufříku. Zástupci firmy tvrdí, že při prohlídkách proti odposlechu naleznou nějaký druh zpravodajské techniky na každých 550 m2 prověřené plochy. Samozřejmě u firem a osob, které o to samy požádaly. Ačkoliv to tedy neznamená, že odposlech se nachází na každém pětistém metru čtverečním, alarmující jistě je, že je celkem levný (tedy samozřejmě ty nejjednoduší formy) a snadno dostupný.

 

PIC00017.jpg

Když jsem napsala, že odposlechová technika je levná, platilo to pouze na některá zařízení. A rozhodně to neplatí o tomto mobilním telefonu Sagem MW 3026 S, který přenáší hlas šifrovaně a tedy vás chrání před odposlechem mobilních hovorů. Dostanete ho sice v krásném kufříku se spoustou dalších proprietek, ale zaplatíte za něj více než 100 000 Kč. Navíc, pokud jej chcete účinně použít, musí být ten, kdo přijímá váš hovor, vybaven stejnou technikou. Jinak máte v ruce sice množstvím funkcí obdařený, avšak víceméně "obyčejný" mobilní telefon. Jeho cena je tam vysoká proto, že se těchto telefonů zatím vyrábí jen omezené série, pokud by se vyráběl ve větších množstvích, je velmi pravděpodobné, že jeho cena půjde dolů. Uvidíme. Soukromě si tipuji, že ve světě ne jednoho Velkého bratra, ale spousty "malých sester" bude jednou takový telefon opravdu naprosto běžný, obyčejný.

 

PIC00018.jpg

Najít Linux hall a konferenci pro Linuxáře se podobalo bojové hře. Když se můj psychický stav blížil pocitům lidí bloudích v kostce ve stejnojmenném filmu a už jsem přemýšlela o tom, zda se Linux náhodou nepřestěhoval do nějakého jiného rozměru, našla jsem průchod restaurací (o kterou jsem z výše uvedených důvodů celou dobu ani okem nezavadila), za kterou se nacházela skromná "Linux hall".

 

PIC00020.jpg

Pro jednoho nejmenovaného člena redakce jsem zde zakoupila suvenýr s logem Linuxu a vyfotila mu na památku tučnáka. Tučňák se nejdříve nechtěl fotografovat, ale když jsem mu sdělila, že je to speciální dárek pro teprve nedávno narozeného synka mého redakčního kolegy, pěkně zapózoval. Děkujeme!

 

PIC00021.jpg

Mega stánek Microsoftu obsahoval také megaprezentaci vybraných produktů. Pana prezentujícího mi bylo docela líto, protože stál na místě, kudy se hnaly davy doprostřed haly a tedy nebylo moc "útulné" pro posluchače a proto vyvolával informace o daném produktu jako na tržišti.

 

PIC00022.jpg

Jak už jsem zmínila, naši dva mobilní operátoři již od začátku jejich existence na INVEXu pojaly své prezentace jako show. V roce 2001 jsem chválila prezentaci Paegasu a jejich hřmotnou, pompézní, ale vkusnou show. Letos nebylo co chválit, na stánku u T-mobile se ploužily jakési osoby bez energie a Eurotel předváděl estrádu, která nebyla ani zábavná ani vkusná.

 

PIC00024.jpg

Pravděpodobně jednou z největších letošních atrakcí spojených s INVEXem bylo Mistrovství v počítačových hrách. Zde vidíte, jak tato monstrakce ve skutečnosti vypadala. Nadšenci počítačových her mi snad odpustí jízlivý tón. Hráči seděli v řadách za obrazovkami, hypnotizovali monitor a zuřivě klikali myší, někteří z nich seděli dokonce pod slunečníky, což jsem vůbec nepochopila, protože v celém prostoru byla strašná tma. Diváci si vždycky vybrali nějakého hráče a jeho monitor, po minutě však většinou odcházeli, protože samozřejmě nemohli tušit, kde se hráč právě nachází a co dělá. I pokud hru znali a zorientovali se, po chvíli to začne být nuda sledovat, jak někdo jiný hraje. Možná to znáte sami. Na velkých monitorech se pak zobrazovalo průběžné pořadí. Moc akční to tedy nebylo.

 

PIC00025.jpg

... tady jsou ty slunečníky. Kdo mi vysvětlí, na co je dobrý slunečník pro hráče počítačových her sedícího v zastřešené hale, dostane ode mě tu nálepku s tučňákem od Linuxu, kterou si Filip stále ještě u mě nevyzvedl. Jé, já Filipa prozradila! :-)

 

PIC00026.jpg

Nakonec mě více než temné klikání a vytřeštěné páry zarudlých očí zaujala tahle hloupost stojící a dělající kravál opodál. Pokud si chcete pořídit něco drahého, stylového a přitom strašně nepotřebného, kupte si do svého PT Cruisera tuhle roztomilou soupravičku. V kufru rázem ztratíte místo, zato tam budou trůnit bedny a přehrávač CD, který si však poslechnete pouze, pokud bude kufr takto otevřený. Když ho zavřete, neuslyšíte nic. Jediné použití, které mě napadá, je zacouvat s tím k někomu na zahradu a udělat si takový hausový mejdánek. Ovšem abyste nevybili autobaterii, musíte ji dovedně napojit na přívod proudu s patřičnou redukcí. Na zahradě tedy musíte mít přívod proudu a nebo táhnout prodlužovačku z okna. Ta prodlužovačka je v mém případě ten nejhorší zádrhel - taky nemůžete nikdy doma najít volnou prodlužovačku dostatečné délky a když se rozhodnete nějakou "uvolnit", vypne se lednice nebo zhasne všude světlo?

 

PIC00028.jpg

Trochu méně krkolomné je toto - malé displaye zabudované v opěrkách sedaček, na kterých můžete sledovat televizi nebo DVD. Na dlouhé cesty ideální. Akorát řidič by se neměl moc rozptylovat - z kufru mu duní basy a v autě to vypadá jak v multikině.

 

PIC00032.jpg

Na závěr stylové foto - unavené návštěvnice zasedly nóbl stánek T-mobile. Sedí, klábosí, prostě se chovají jako v kavárně. Možná je to dobrý tip pro T-mobile na přístí INVEX - zanechte slaboduchých show a udělejte nám pořádnou stylovou a útulnou kavárničku! Aspoň se zvedne úroveň občerstvení na veletrhu...

 

Hodnocení: 
Zatím žádné hodnocení
JEDLIČKOVÁ, Petra. Invex 2003. Ikaros [online]. 2003, ročník 7, číslo 11 [cit. 2024-06-23]. urn:nbn:cz:ik-11444. ISSN 1212-5075. Dostupné z: http://ikaros.cz/node/11444

automaticky generované reklamy
registration login password