Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Dohánění restů #1: 30 let s WWW, Oscaři bez moderátora, MySpace #fail, "devítková" výročí a autorská práva v EU

Čas nutný k přečtení
5 minut
Již přečteno

Dohánění restů #1: 30 let s WWW, Oscaři bez moderátora, MySpace #fail, "devítková" výročí a autorská práva v EU

0 comments
Autoři: 
Rubrika: 

Vážení čtenáři,

letošní rok je, zdá se, zejména ve znamení dohánění restů; byť i v téhle oblasti se nám zatím podařilo více restů způsobit, než jich dohnat. Důvodů byla celá řada, od letních prázdnin, přes („mimoikaří“) pracovní povinnosti, až po zdravotní i studijní záležitosti mé či dalších členů redakce; nicméně faktem zůstává, že Ikaros zkrátka (s výjimkou krátkých zpráv) nějakou chvíli stagnoval – a rád bych se za tuto „nepravidelnost“ našim čtenářům omluvil.

V minulém úvodníku jsme více či méně úspěšně „dohnali resty“ ještě za konec minulého roku a v bezbřehém optimismu jsem přislíbil, že další číslo vyjde v řádu několika týdnů – což se bohužel nestalo. V podstatě stejný slib nicméně zopakuji i tentokrát, a to proto, že zatímco posledně bylo další číslo jen „naplánované“, tentokrát už je i připravené a během cca dvou týdnů skutečně vyjde – a konečně tak v „dohánění restů“ aspoň trochu doženeme současný kvartál.

I z tohoto důvodu jsem se nicméně tento (a příští) úvodník rozhodl pojmenovat jako „dohánění restů“; jednak bych se v něm rád ještě věnoval starším, ale i tak velmi důležitým událostem, které si alespoň krátké zmínky v  tradičních „úvodníkových přehledech“ zaslouží; a zároveň aby i čtenáři věděli o tom, že se bude jednat, alespoň z části, o pohled do (několikaměsíční) minulosti.

Co se týče naší nejoblíbenější oblasti vědy a techniky, v březnu například došlo k úspěšnému spojení lodi Crew Dragon společnosti SpaceX s Mezinárodní vesmírnou stanicí v automatickém režimu, proběhly 30. narozeniny World Wide Webu (první webová stránka byla zveřejněna 12. března 1989) a byla představena Tesla Model Y, což je malé elektrické SUV, které by mělo být dostupné v roce 2021. V Česku byla také oficiálně spuštěna platební služba Apple Pay a na veletrhu MWC (Mobile World Congress) Microsoft představil novou generaci svých brýlí pro rozšířenou realitu, HoloLens 2.

Za zmínku také stojí, že rakouské vydavatelství THQ Nordic koupilo české Warhorse Studios, které před rokem vydalo úspěšnou středověkou hru Kingdom Come: Deliverance. Byť je otázka, jaký bude mít akvizice vliv na „samostatnost“ studia Warhorse a na vývoj dalších titulů. Velmi zajímavé bylo také představení zařízení Galaxy Fold s ohebným displejem, díky kterému je možné zařízení otevřít a změnit tak smartphone v malý tablet. Nicméně při testování krátce před zahájením prodeje byla objevena řada nedostatků a zařízení bylo staženo a oficiální „launch“ byl posunut z dubna na září.

Nechybělo ale ani několik negativních „IT“ zpráv – například stará (ale stále fungující) sociální síť MySpace přišla o obrovské množství dat při migraci serverů; konkrétně o téměř všechna data za prvních dvanáct let své existence (od roku 2003 do roku 2015), což mimo jiné znamenalo ztrátu cca 50 milionů písní od 14 milionů tvůrců. O poměrně velké překvapení se postarala i firma Activision Blizzard, která navzdory rekordním příjmům propustila několik set zaměstnanců. Na konci března také Europarlament schválil dlouho diskutovanou reformu ochrany autorských práv na internetu, která podle řady kritiků přináší riziko plošného blokování obsahu.

Z „tradičních“ zpráv stojí za zmínku zejména pokračující politický chaos v USA; například bývalý právník prezidenta Trumpa Michael Cohen v únoru svědčil před Sněmovnou a v květnu nastoupil do vězení za krácení daní. Spojené státy také jednostranně vypověděly smlouvu s Ruskem o likvidaci raket středního a kratšího doletu. A o nepříjemný chaos se postaral také herec Jussie Smollett, který si vymyslel a zorganizoval své vlastní napadení, aby si zvýšil popularitu – a ve finále tak ještě zhoršil v USA již dost vyhrocenou otázku rasových útoků a tématu „fake news“.

Letošní „devítkový rok“ 2019 je také velmi významný s ohledem na naše dějiny – byť se bohužel často jedná o výročí velmi smutná – jako například lednové 50. výročí upálení Jana Palacha, či březnové výročí 80 let od okupace a Protektorátu a 75 let od popravy 3 800 Čechů v Osvětimi.

Z oblasti kultury stojí za zmínku zejména lednové Zlaté glóby, které si odnesly snímky Bohemian Rhapsody a Green Book (Zelená kniha) a herec Jeff Bridges, a únorové udělování cen Americké filmové akademie (neboli Oscarů - letos poprvé po 30 letech bez moderátora), kde opět uspěla především Zelená kniha, a několik sošek si odnesly i filmy Bohemian Rhapsody a Black Panther, a dále např. režisér Alfonso Cuarón za snímek Roma či animovaný Spider-Man: Paralelní světy.

Začátek roku byl ale bohužel plný také zpráv velmi negativních a zdálo se, že skoro každý den se stalo něco tragického. Při útoku na hotel v Nairobi zemřelo 14 lidí, výbuch potrubí v Mexiku si vyžádal 79 obětí a při útoku Talibanu na výcvikové středisko v Afghánistánu zemřelo dokonce více než 120 lidí. Krom toho v důsledku protržení důlní nádrže v Brazílii zemřelo téměř 250 lidí, a pád letadla v Etiopii si vyžádal dalších 157 obětí. A nechyběly bohužel ani masové střelby. Při střelbě v brazilské škole zemřelo 10 lidí a březnový teroristický útok pravicového extremisty na mešity v novozélandském městě Christchurch si vyžádal 50 mrtvých.

Začátek letošního roku byl také bohužel ve znamení úmrtí celé řady známých osobností. Jen za první tři měsíce zemřel mj. pamětník holocaustu Jiří Brady, herec a dlouholetý člen Národního divadla Luděk Munzar, známý filmový režisér Václav Vorlíček, herec a dabér Petr Oliva, jeden z nejvlivnějších módních návrhářů Karl Lagerfeld, herec a producent Jiří Pomeje, dlouholetý herecký kolega Bolka Polívky Jiří Pecha, herečka a dabérka Aťka Janoušková, romská zpěvačka Věra Bílá, country zpěvák, textař a skladatel Mirek Hoffmann, filmový i divadelní herec Stanislav Zindulka a v neposlední řadě i nepřehlédnutelný zpěvák a showman Dan Nekonečný.

Po tomto pravděpodobně nejdepresivnějším úvodníkovém přehledu v historii už ale nezbývá než si oddychnout a vrátit se zpátky k Ikarovi. V aktuálním čísle naštěstí najdete témata mnohem pozitivnější; například ohlédnutí za Světem knihy, Knižním veletrhem v Bukurešti či ze semináře Otevřené repozitáře. Podíváme se také na metadatový formát ONIX, praktickou aplikaci softwaru DSpace, a na jubilejní 20. díl série doc. Vlasáka Informační systémy a služby v Čechách.

Příjemné čtení,

Jan Rylich & redakce

Hodnocení: 
Průměr: 3.3 (hlasů: 4)
RYLICH, Jan. Dohánění restů #1: 30 let s WWW, Oscaři bez moderátora, MySpace #fail, "devítková" výročí a autorská práva v EU. Ikaros [online]. 2019, ročník 23, číslo 2 [cit. 2024-07-19]. urn:nbn:cz:ik-18396. ISSN 1212-5075. Dostupné z: http://ikaros.cz/node/18396

automaticky generované reklamy