Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Aprílový výběr 2018

Čas nutný k přečtení
5 minut
Již přečteno

Aprílový výběr 2018

0 comments
Autoři: 

Stejně jako každý rok se i letos na 1. dubna objevily v médiích, v tiskových zprávách a na sociálních sítích tradiční aprílové vtípky. Letošní 1. duben připadl na neděli, a tak se „aprílů“ objevilo trochu méně, ale i tak se objevila řada pozoruhodných produktů, služeb a vynálezů, na které by člověk v jiný den asi nenarazil.

Česko za 100 let

Stejně jako v minulých letech si – alespoň podle mého názoru – pomyslné první místo zaslouží „aprílové mapy“ od Seznamu, resp. od týmu Mapy.cz. V roce 2016 si pro nás Mapy.cz připravily obrázkovou mapu ČR a minulý rok mapu textovou; zatímco tentokrát zamířili do budoucnosti s projektem Česko za 100 let.

Aprílová mapa Česko za 100 let Aprílová mapa Česko za 100 let
Aprílová mapa Česko za 100 let a ukázka vybraných lokalit

Za sto let se život v Česku výrazně změnil. Místo MHD se při cestování můžete spolehnout na tramvaj Uberu. Revoluci ve vesmírné dopravě završil obří kosmodrom na letišti v Točné. A vymírání populace se podařilo zastavit revolučním obchodním konceptem.“ představili autoři chystané změny ve článku.

Celá mapa ČR se proměnila do futuristické podoby a místo tradičních měst a vesnic se objevily vybrané budovy a další prvky Česka v roce 2118, doplněné o zábavné popisky a v některých případech i krátkou video-reportáží. Podívat se tak můžeme například na kosmodrom Točná, vybudovaný na místě bývalého letiště, hyperloop Praha – Brno, který z rozpočtových důvodů končí v Kohoutovicích u Brna, masové klonování youtubera Kovyho, UberTram či brněnské metro, které z rozpočtových důvodů vzniklo zakrytím jedné tramvajové trati plastovým tunelem.

Aprílový Google

Jako obvykle si celou řadu aprílových vtípků připravil i Google a jeho jednotlivé (často i jen lokální) pobočky. Nejvíce pozornosti obvykle získávají Google Mapy, na kterých jsme v předchozích letech mohli hledat Pokémony, hrát Pac-Mana nebo se vypravit do minulosti; tentokrát byla „nadílka“ o něco slabší a spočívala v přidání hry „Hledá se Waldo“, která ale bohužel nepracovala s konkrétním mapovým podkladem, ale použité obrázky byly pouze převzaté z původní dětské knihy.

Poměrně vtipnou záležitost si připravila japonská pobočka Googlu, která představila hardwarovou klávesnici Gboard vycházející z oblíbené virtuální klávesnice stejného jména, která podporuje „psaní rukou“. Uživatel tak nemusí hledat fyzické klávesy, které jsou zejména u japonštiny poměrně složité, ale stačí, když zamýšlený znak „napíše“ prstem na klávesnici. Umělá inteligence se pak postará o správnou interpretaci.Relativně zajímavou „specialitou“ byla i spolupráce Google Australia s grafikem a animátorem, který na YouTube vystupuje jako Jazza. Výsledkem byl „redesign“ australského Google na zkrácenou variantu Googz, která australským uživatelům zjednoduší výslovnost a ušetří čas. Součástí redesignu bylo nejen nové logo, ale i nový merchandising, jako jsou hrnečky, tašky atd.

Mezi další vtípky patřil například Bad Jokes Detector, neboli vyhledávač špatných vtipů v telefonu, protokol Hummus API izraelského Googlu určený k analýze chuti uživatelů a doporučení nejlepšího hummusu, či zaměření se na obnovitelné zdroje pro Chromebooky, jako jsou větrníky či kompostovače.Apríl doma i v zahraničí

Co se týče českých aprílových vtípků, vedle již zmiňovaného pohledu do budoucnosti za 100 od Seznamu a týmu Mapy.cz, stojí za zmínku například hypermoderní CZC.capsle, které výrazně usnadní distribuci elektroniky, protože v podstatě libovolné zboží bude možné dodávat ve formě kapslí – podobně jako to známe například u moderních kávovarů. Doma pak stačí kapsli zalít vodou – a po chvíli nám „vyroste“ monitor, televize, nebo třeba herní počítač.

Stejně jako v minulém roce se do aprílového vtipkování zapojil i slevový portál Slevomat, který si tentokrát připravil několik neuvěřitelných nabídek, jako například záplatovací sadu pro řidiče, určenou pro DIY opravu výmolů, nebo třeba zapálená lýtka pro ženy i pro muže (pro ženy k dodání oholená).Z dalších žertíků lze zmínit například zavedení nové české kryptoměny CzechCoin, rozhodnutí poslanců zavřít o svátcích i e-shopy, prohraný soudní spor firmy Apple o název iPhone, nabídku postelí Ulož.se od úložiště Ulož.to, plyšový router Turris Cloud, či zásilky balónem slevového a zážitkového serveru Zážitky.cz. Bonusového „Bludišťáka“ si zaslouží i kurs Programujeme s Jaromírem Soukupem na FIT ČVUT.

Jedním z nejpovedenějších zahraničních „aprílů“ byl chytrý telefon – respektive „chytré tenisky“ T-Mobile Sidekicks. Součástí vtípku bylo kromě úsměvného popisku v tiskové zprávě i velmi povedené video, ve kterém byly chytré tenisky „v akci“ – a uživatelé s nimi telefonovali, fotili selfíčka, natáčeli videa či poslouchali hudbu. Mimochodem, tkaničky tenisek fungují i jako „vytahovací“ a „zatahovací“ sluchátka!Povedené video si připravila také firma Logitech, která je poměrně významným dodavatelem webkamer a video-konferenčních systémů pro jednotlivce i firmy, a která se rozhodla do všech svých produktů implementovat Business Speak Detection, neboli detekci „byznysových výrazů“, zkráceně „BS Detection“ (implikující obrat „bullshit“ neboli „kravina“). Systém díky senzorům a umělé inteligenci dokáže detekovat použití „byznysových bullshitů“, jako jsou všelijaké synergie, engagementy či kryptoměny.

Velmi zajímavě vypadal také unikátní vysavač VacuSort od firmy LEGO, který dokáže po vyluxování nejen oddělit prach od kostiček lega, ale zároveň kostičky roztřídit podle barev nebo podle typu. Vzhledem k tomu, že LEGO tento vtípek sdílelo na Facebooku, uživatelé tak měli možnost nejen firmu pochválit, ale přispět i svými nápady a úsměvnými komentáři. Za zmínku stojí například poznámka, že LEGO Kanada připravuje i kostičky, které se samy omluví, pokud na ně někdo šlápne. A výrobce vysavačů Dyson na příspěvek Lega odpověděla vlastním obrázkem s vysavačem, který dokáže z vyluxovaného lega i stavět.

Z dalších zahraničních aprílů můžeme zmínit například bublinkovou koupel SodaSoak od společnosti SodaStream, „chytré ponožky“ fungující jako dálkové ovládání Happy Streaming Socks od streamovací společnosti Roku, projekt Venom v2 od společnosti Razer, který pomocí nanobotů dokáže zvýšit rychlost a „výkonnost“ hráče, „redesign“ porno portálu PornHub na HornHub se zaměřením na trubky, trumpety a lesní rohy, či aprílový filtr v aplikaci Snapchat, který imituje rozhraní Facebooku, ale s „ruskými“ popisky – v narážce na problémy Facebooku s ruskými boty a trolly, zejména po skandálu Cambridge Analytica.

Mobilní záplatovací sada pro řidiče Portál HornHub
Vlevo: mobilní záplatovací sada pro řidiče; vpravo: portál HornHub

Hodnocení: 
Průměr: 5 (1 hlasování)
RYLICH, Jan. Aprílový výběr 2018. Ikaros [online]. 2018, ročník 22, číslo 4 [cit. 2023-10-01]. urn:nbn:cz:ik-18273. ISSN 1212-5075. Dostupné z: http://ikaros.cz/node/18273

automaticky generované reklamy