Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Windows 10, změny v Google a další letní novinky

Čas nutný k přečtení
2 minut
Již přečteno

Windows 10, změny v Google a další letní novinky

0 comments
Autoři: 
Rubrika: 

Vážení čtenáři,

letní prázdniny pomalu končí a zatímco jindy bychom si na tomto místě možná postěžovali na tradičkí okurkovou sezónu, letos by taková věta rozhodně neplatila. Letošní léto bylo naopak až nezvykle "akční" a plné docela významných událostí - od teroristických útoků, přes krizi spojenou s uprchlíky a migranty, finanční kolaps v Řecku, až třeba po nehodu ve Studénce nebo historická vedra, která v posledních týdnech zasáhla Evropu. Během léta nás také opustil sir Nicholas Winton a z českých osobností například Eva Sošková.

Poslední měsíc byl velmi zajímavý i z hlediska "počítačových a internetových" novinek. Tak například Microsoft začal na konci července s oficiální distribucí nového systému Windows 10, který kombinuje to nejlepší ze stále velmi populárních "Sedmiček" a posledních "Osmiček", které naopak příliš dobře přijaté nebyly. První recenze jsou velmi pozitivní a upgrade na "Desítky" je pro majitele předchozích dvou generací (tj. 7 a 8) zdarma, což se ukázalo jako ideální kombinace – podle posledních informací běží nové Windows 10 již na 75 milionech počítačů.

O veliké překvapení se postarala také společnost Google, která 10. srpna překvapivě oznámila, že mění svou organizační strukturu. Samotný Google se tak nově stává součástí holdingu Alphabet. Zakladatel a dosavadní CEO Googlu, Larry Page se stal výkonným ředitelem "Abecedy", zatímco novým CEO Googlu se stal jeho bývalý produktový šéf Sundar Pichai. Cílem změn mělo být zeštíhlení a zvýšení efektivity Google a osamostatnění některých dílčích projektů jako CalicoGoogle Fiber či Google Ventures, které budou nově místo Googlu součástí právě holdingu Alphabet.

Poměrně velmi významnou událostí byl také červencový útok hackerů na seznamku pro zadané Ashley Madison a následné zveřejnění e-mailových adres a dalších osobních údajů celkem více než deseti milionů uživatelů. Později se ukázalo, že aktivních uživatelů byl jen zlomek a že např. více než 90% ženských profilů bylo falešných, nicméně i tak se jednalo o velmi vážný zásah do kyberbezpečnosti s velmi významným potenciálem pro vydírání a kyberšikanu, a to i lidí na velmi významných a citlivých pozicích. Řada e-mailů totiž patřila např. lidem od policie, ze státních úřadů, z médií a dokonce i tajných služeb.

Každopádně od dramatických událostí doma i ve světě si aktuálně můžete odpočinout u neméně zajímavého, ale naštěstí mnohem klidnějšího čísla časopisu Ikaros. Těšit se můžete například na článek věnovaný informační ekologii, analýzu obsahu databáze personálních autorit a podíváme se na historii výměnných formátů bibliografických dat ve Spolkové republice Německo.

Dále se můžete těšit například na exkurzi do knihovny Anglo-americké vysoké školy, představíme si výsledky uživatelského průzkumu věnovanému hodnocení přístupů k vybraným volně dostupným systémům patentových informací, a chybět nebude ani pátý díl série článků o historii informačních systémů a služeb v Čechách od Rudolfa Vlasáka.

Tak tedy klidné a příjemné čtení,

Jan Rylich & redakce

Hodnocení: 
Průměr: 3.7 (hlasů: 3)
RYLICH, Jan. Windows 10, změny v Google a další letní novinky. Ikaros [online]. 2015, ročník 19, číslo 8 [cit. 2024-06-18]. urn:nbn:cz:ik-17564. ISSN 1212-5075. Dostupné z: http://ikaros.cz/node/17564

automaticky generované reklamy
registration login password