Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Knihovna McGillovy univerzity v Montrealu

Čas nutný k přečtení
4 minut
Již přečteno

Knihovna McGillovy univerzity v Montrealu

3 comments
Podnázev: 
aneb šok pro českou knihovnici z Prahy

Když jsem dostala od své sestry lékařky nabídku zúčastnit se na konci září 2006 16. kongresu paliativní péče v Montrealu, neváhala jsem ani minutu. Zatímco se sestra pilně zapojila do kongresového dění, chodila jsem celé čtvrteční odpoledne po centru jedenapůlmilionového Montrealu. Jak jsem tak bloumala, uviděla jsem rozsáhlý areál s mnoha stromy, travou, budovami a veselými mladými lidmi. Zjistila jsem, že je to McGillova univerzita a že má kromě velkého anatomického muzea Redpath s dinosaury a kytovci i rozsáhlou samostatnou budovu ústřední univerzitní knihovny.

Dozvěděla jsem se, že je určena nejen studentům, ale široké veřejnosti z celého světa. Když jsem chtěla získat nějaké dostupné informace přímo na místě, našla jsem hned u vchodu do knihovny pěkný pult s příjemnou hosteskou, která mi pohotově zodpověděla dotazy ohledně čtenářského průkazu a fungování instituce a podala příslušný formulář.

Nejvíc mne jako návštěvníka z středovýchodní Evropy šokovalo vybavení pro čtenáře. Při průchodu celého přízemí jsem viděla ohromný výpůjční protokol pro vracení a půjčování dokumentů, velký sklad videokazet, DVD, kazet, CD, CD-ROMů, USB disků s půjčovnou sluchátek a odborných výukových konferenčních pomůcek. Nahlédla jsem do velké veřejně přístupné místnosti pro skenování a kopírování dokumentů. Uživatelé si sami skenují a kopírují materiály pomocí čtenářského průkazu s čárovým kódem a kopírovacích karet. Karty a průkazky nabíjejí určitou finanční částkou, kterou si uložili na svá čtenářská konta.

V přízemí najdete také prostornou kancelář pro základní evidenci (přidělení přírůstkového čísla a signatury) nově příchozích dokumentů, které získává knihovna z práva povinného výtisku pro provincii Québec. Zdejší katalogizátoři zpracovávají nové knihovní přírůstky podle norem AACR2 a Library of Congress Subject Headings. Při rychlém zadání jednoduchého hesla Havel na jednom uživatelském počítači jsem zjistila, že knihovníci pracují s nejnovější verzí systému Aleph.

Po výstupu do horních pater knihovny jsem narazila na moderní studovnu s volným výběrem odborných publikací. Na všech prostorných stolech v osmi studovnách stojí nejnovější počítače samozřejmě s plochou obrazovkou, výkonným procesorem a rychlým připojením k internetu (ještě víc mě později šokovalo, že přípojky k internetu mají v Montrealu i autobusy). Pohodlně jsem prošla širokými uličkami mezi volně přístupnými regály plnými knih. Necítila jsem zde zápach plísně nebo cigaret, protože je zde úplnou samozřejmostí, že si čtenáři studují a půjčují odbornou literaturu v nekuřáckém prostředí, na rozdíl od mnohých našich knihoven, kde se kouří potají ve skladech a publikace jsou někdy skladovány v naprosto nevyhovujících podmínkách.

Jen za připomínku stojí, že sklad nesvázaných periodik je velký jako celé oddělení časopisů Národní lékařské knihovny v Sokolské 31 v Praze. Do osmi čítáren se dostanete také prostornými výtahy. V případě požáru existují ještě jedny výtahy a schody. V teplém počasí návštěvníci hojně využívají letní studovnu a klidně si sednou s knihami na trávu. Komplexní služby knihovny doplňuje občerstvení v suterénu budovy s patřičnou klimatizací.

Myslím si, že by můj příspěvek mohl být výzvou k zamyšlení pro management českých odborných knihoven, aby se pokusil zažádat o nějaký grant třeba i z Bruselu na modernizaci a vybudování vlastních zařízení. Jako první kroky navrhuji: snažit se trochu vydělávat, koupit skenery na kopírovací karty, povolit wifi připojení pro notebooky a mobily, dodržovat zákaz kouření ve veškerých prostorách knihovny, rozšířit výpůjční dobu a především prezentovat knihovnické služby na kongresech, zejména zařizování čtenářských legitimací pro zájemce rovnou na místě konání akce a předvádění efektivního plnotextového vyhledávání informací v databázích a orientaci v knihovních fondech. Dále by bylo dobré finančně přispívat na kontinuální a jazykové vzdělávání i řadových pracovníků knihovny.

Montrealská ulice

Montrealská ulice

McGillova univerzita

McGillova univerzita

Mapa areálu McGillovy univerzity

Mapa areálu McGillovy univerzity

James McGill

James McGill

James McGill

James McGill

Vítá Vás knihovna

Vítá vás knihovna

Muzeum srovnávací anatomie Redpath

Muzeum srovnávací anatomie Redpath

Poznámka redakce: Příspěvek je též připraven k publikaci v dalších periodicích, mj. v revue Vita Nostra.
Klíčová slova: 
Hodnocení: 
Zatím žádné hodnocení
FLEISSIGOVÁ, Barbora. Knihovna McGillovy univerzity v Montrealu. Ikaros [online]. 2006, ročník 10, číslo 11 [cit. 2024-07-21]. urn:nbn:cz:ik-12261. ISSN 1212-5075. Dostupné z: http://ikaros.cz/node/12261

automaticky generované reklamy

Máme tu 3 komentářů

Spíš je otázka, proč by vůbec měly být na kopírovací karty, když jejich provoz není spojen s téměř žádnými náklady... Pokud vím, v některých univerzitních knihovnách u nás jsou skenery uživatelům volně k dispozici.

registration login password