Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Exkurze SKIP do knihovny Anglo-americké vysoké školy

Čas nutný k přečtení
2 minut
Již přečteno

Exkurze SKIP do knihovny Anglo-americké vysoké školy

0 comments
Anglicky
English title: 
Visiting the library of the Anglo-American School in Prague
English abstract: 
Another visit from the series of library visits takes us to the Anglo-American School in Prague, which is a private institution in the Letenská street. Historical building hosts the school since 1990 and its library offers the largest collection of English-written books of all private schools in the city. The library is open for public and often hosts various cultural events.

Dne 18. června 2015 se uskutečnila další z exkurzí pražské organizace SKIP. Tentokrát jsme se byli podívat do knihovny Anglo-americké vysoké školy, nacházející se nedaleko stanice metra Malostranská v ulici Letenská, v krásném historickém domě, který dříve býval zájezdním hostincem. V každé místnosti najdeme zdobené dřevěné trámové stropy, na které je radost se podívat. V souvislosti s tímto domem jsme také byli ve zkratce seznámeni s kontroverzní osobností českých dějin Jiřím Arvédem Smíchovským, který v tomto domě za první republiky bydlel. Smíchovský byl známým okultistou a kolaborantem, který spolupracoval s nacisty a později i s komunistickou státní bezpečností.

Exkurze do Knihovny Anglo-americké vysoké školy Exkurzí nás provázela ředitelka knihovny Zuzana Volmuthová
Exkurzí nás provázela ředitelka knihovny Zuzana Volmuthová

Škola byla založena roku 1990 a od té doby funguje jako obecně prospěšná společnost. V září 1996 byla na základě darů založena knihovna samotná. Roční přírůstek je 800 knih a má jak oddělení krásné literatury, které se doplňuje z darů a nákupu, tak oddělení literatury odborné. Instituce preferuje volný výběr, který obsahuje na 20 tisíc svazků (z toho 95 % je v angličtině, 5 % v češtině). Beletrii si lze půjčit na jeden měsíc a jsou zde k dispozici noviny i periodika v angličtině vztahující se ke studijním oborům na univerzitě.

Knihovna je otevřena široké veřejnosti, právo půjčovat si zde knihy absenčně mají však jen registrovaní čtenáři z řad univerzity. Ti mají vstup i služby knihovny zdarma. Automatizovaným výpůjčním systémem je Clavius a v knihovně se používá Deweyho desetinné třídění. Knihovna zatím nepřispívá svými záznamy do Souborného katalogu NK ČR.

Zdobené dřevěné trámové stropy v knihovně Zdobené dřevěné trámové stropy v knihovně
Zdobené dřevěné trámové stropy v knihovně

Výpujčka učebnic na celý semestr

V současné době má škola kolem 700 studentů, kteří za studium platí školné. Ušetřit mohou ale třeba na učebnicích, které si mohou zapůjčit právě v knihovně. Na škole se vyučují sociální a humanitní vědy, žurnalistika, právo, mezinárodní vztahy, ekonomie a obchod. Zajímavá je skladba pedagogů, je to pestrá skládanka národností.

Knihovna, která má otevřeno od pondělí do pátku, má údajně největší sbírku knih v angličtině ze všech soukromých vysokých škol v Praze. V katalogu lze vyhledávat nejen v angličtině, ale i v češtině, slovenštině a němčině. Vítanou pomůckou jsou v něm přiřazené obálky knih a také možnosti běžné rezervace, vygenerování citace, nalezení dalších titulů od stejného autora apod. Ve fondech lze nalézt také vysokoškolské práce studentů univerzity z oblasti ekonomie, mezinárodních vztahů, diplomacie, humanitních a sociálních věd, žurnalistiky a práva. Tyto práce jsou k nahlédnutí pouze v knihovně bez možnosti kopírování.

Knihovna se prezentuje i prostřednictvím sociální sítě Facebook a mimo jiné spolupracuje s Ústavem pro soudobé dějiny AV ČR či Ústavem mezinárodních vztahů v Praze. Mezi knihami se odehrávají kulturní události jako například autorské čtení, poezie a beletrie, hudební koncerty, diskuse, představení, jsou zvány známé osobnosti z kulturního prostředí. Knihovna nabízí své prostory pro festivaly a symposia.

Exkurze do Knihovny Anglo-americké vysoké školy Exkurze do Knihovny Anglo-americké vysoké školy
Exkurze do Knihovny Anglo-americké vysoké školy

Poznámka: Autorkou fotografií je V. Pillerová.
Hodnocení: 
Průměr: 3 (hlasů: 2)
SALÁTOVÁ, Renáta. Exkurze SKIP do knihovny Anglo-americké vysoké školy. Ikaros [online]. 2015, ročník 19, číslo 8 [cit. 2024-06-16]. urn:nbn:cz:ik-17560. ISSN 1212-5075. Dostupné z: http://ikaros.cz/node/17560

automaticky generované reklamy
registration login password