Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Učitelský summit 2012

Čas nutný k přečtení
3 minut
Již přečteno

Učitelský summit 2012

0 comments
Autoři: 

V sobotu 31. března se v prostorách soukromé školy International School of Prague konal Učitelský summit 2012, druhý ročník celodenního setkání zaměřeného na využití moderních technologií nejen společnosti Apple v rámci výuky. Hlavním partnerem byla opět společnost 24U, která funguje jako prodejce a distributor výrobků Apple.

Místo konání konference - International School of Prague

Místo konání konference - International School of Prague

Stejně jako v loňském roce si úvodní prezentaci připravil ředitel International School of Prague, Dr. Arnie Bieber. Opět jsme si tedy připomněli historii i současnost mezinárodní školy, od jejího založení v roce 1948, až do současnosti, kdy má škola cca 800 studentů a 100 učitelů. Pan Bieber také připomenul tři základní pilíře ISP: inspire, engage, empower, tedy v češtině snaha žáky inspirovat, aktivně je zapojit do výuky a pomoci jim prosadit se (při vzdělávání i v životě). V praxi se tak škola snaží o mezioborovou a personalizovanou výuku zaměřenou na studenty.

Vzhledem k tomu, že se na summitu hovořilo především o produktech společnosti Apple, nechyběla ani krátká přednáška mapující historii společnosti a její jednotlivé milníky. Ať už se jednalo o osobní počítače (Macy), oživení trhu s hudbou (iPod & iTunes), významné ovlivnění mobilního trhu (iPhone) či v podstatě vytvoření nového trhu tabletů (iPad), Apple často fungoval jako významný technologický leader. Pro potřeby školství a vzdělávání obecně je klíčovým produktem tablet iPad, který je v prodeji jen cca dva roky, a přesto jich bylo prodáno několik desítek milionů.

Na Učitelský summit dorazila více než stovka účastníků

Na Učitelský summit dorazila více než stovka účastníků

Praktické zkušenosti s těmito produkty následně přiblížili i zástupci několika škol. Daniel Preisler ze základní školy Česká Kamenice představil nové možnosti ve výuce a zároveň i mnohem lepší mobilitu. Celá "třída" se dá totiž snadno složit do jednoho většího kufru (tzv. iKufr), který se zároveň postará o dobíjení všech tabletů a jejich synchronizaci.

Lenka Říhová ze speciální základní školy v Poděbradech zdůraznila, že i když se jedná o moderní (a ne zrovna levné) přístroje, iPady nemusí sloužit jen počítačovým nadšencům. Naopak, v její škole mají velmi pozitivní zkušenosti i ve výuce žáků se speciálními potřebami, kam patří i děti fyzicky či mentálně postižené. Interaktivita a multimediální obsah je totiž zajímavý a přitažlivý doslova pro každého. Na základě těchto zkušeností vznikl dokonce i projekt iSen - který kromě "snu" označuje i "Special Education Needs". Další informace o školách pracujících s tablety jsou také na stránkách ipadveskole.cz.

Ukázka multimediální interaktivní knihy vytvořené v programu iBooks Author

Ukázka multimediální interaktivní knihy vytvořené v programu iBooks Author (zdroj: Gizmodo.com)

Samostatnou přednášku si vysloužil také nový nástroj Apple iBooks Author. Jedná se o program představený v lednu tohoto roku, který umožňuje rychle a jednoduše vytvářet interaktivní knihy a učebnice. Program funguje pouze na počítačích Apple, ale jinak je jeho stažení či používání zcela zdarma. První zkušenosti jsou zatím velmi pozitivní, protože v podstatě každý může v krátké době vytvořit dokument, prezentaci, či celou učebnici včetně multimediálních a interaktivních prvků, jako jsou obrázky, videa, 3D vizualizace či dokonce integrované kvízy a testy.

O přestávkách se účastníci mohli kromě občerstvení věnovat také vystaveným počítačům a tabletům

O přestávkách se účastníci mohli kromě občerstvení věnovat také vystaveným počítačům a tabletům

Odpoledne pak jako obvykle probíhala série tematických workshopů, zaměřených na různé uživatele či různé školy. V programu tedy byly přednášky typu "iPad na základní škole", "iPad na střední škole", "iPad nejen ve speciálním školství" a "iPad pro pokročilé", kde se hovořilo o více technických podrobnostech, jako je synchronizace přes iTunes, nastavení připojení k internetu či možnosti zabezpečení.

Odpolední workshopy byly více osobní a především více prakticky zaměřené

Odpolední workshopy byly více osobní a především více prakticky zaměřené

Stejně jako minulý rok i letošní učitelský summit skončil soutěžně, tedy losováním tomboly, kde byl hlavní cenou i nový iPad s tzv. "retina displejem" s rozlišením 2048x1536 pixelů (tj. čtyřnásobným rozlišením oproti předchozí generaci).

Hodnocení: 
Zatím žádné hodnocení
RYLICH, Jan. Učitelský summit 2012. Ikaros [online]. 2012, ročník 16, číslo 4 [cit. 2024-07-19]. urn:nbn:cz:ik-13851. ISSN 1212-5075. Dostupné z: http://ikaros.cz/node/13851

automaticky generované reklamy
registration login password