Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Prosincové zamyšlení

Čas nutný k přečtení
2 minut
Již přečteno

Prosincové zamyšlení

0 comments
Autoři: 
Rubrika: 

Vážení čtenáři,

předvánoční čas je obdobím plným protikladů. Na jednu stranu si připomínáme dávné tradice a dodržujeme vánoční zvyklosti, na stranu druhou si posíláme smsky, sedáme u umělého stromku a hvězdnou oblohu nám nahrazují barevná blikající světýlka. Na jedné straně jsou Vánoce svátky klidu, míru a vzájemné blízkosti, na straně druhé je to zároveň období komerce, spěchu a nervozity.

V knihovnické sféře můžeme podobné kontrasty pozorovat takřka celoročně, neboť téměř všechny knihovny již delší dobu přešlapují na hranici mezi svou historickou úlohou a statusem a novými službami a trendy. Jedním z takových trendů je i elektronické publikování a „digitální čtenářství“. Zrovna v minulém čísle Ikara jsme přinesli článek o čtečkách elektronických knih a možná nebude od věci se k tomuto tématu za nějaký čas opět vrátit. Před několika dny, konkrétně v úterý 30. listopadu 2010, se totiž i v České republice začal konečně oficiálně prodávat tablet Apple iPad.

Pro někoho to je předražená hloupost, které chybí i základní funkce, pro jiného úžasný produkt kombinující výkon, stabilitu a dokonalé ovládání. Ale ať už je náš názor jakýkoliv, jedna věc je jistá – firmě Apple se opět podařilo odstartovat nový trend. Přeci jen tři miliony prodaných kusů za prvních 80 dní prodeje a celkem již téměř osm milionů od jeho uvedení na trh v dubnu 2010, to už je pozoruhodný úspěch.

Na iPad pochopitelně zareagovali i ostatní výrobci a objevilo se nebývalé množství konkurenčních tabletů – od výkonných a plně vybavených náhrad počítačů až po levné a nepříliš zdařilé čínské napodobeniny. Boom zažívá také trh chytrých mobilních telefonů a stranou nezůstávají ani „klasické“ elektronické čtečky. Ostatně na přelomu července a srpna představil Amazon již třetí generaci své populární čtečky Kindle. Bude jistě velmi zajímavé sledovat, jestli na tyto globální změny zareaguje i náš trh rozumnou nabídkou českých titulů za rozumné ceny.

Přesuňme se ale od elektronických knih k elektronickým časopisům a podívejme se alespoň v rychlosti do obsahu prosincového čísla. Čekají na vás například články z odborné konference Bibliotheca Academica, z vídeňského knižního veletrhu Buch Wien 2010 či ze čtvrtého ročníku studentské konference Infokon. Můžete si také přečíst podrobnosti ze semináře Shibboleth v praxi a sérii reportáží uzavřít exkurzí v Knihovně Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, kterou uspořádala pražská organizace SKIP.

Další tři články se pak týkají především informačních zdrojů a vyhledávacích služeb. Jeden z článků nám představí novou službu UNdata, která propojuje 32 databází OSN, ve druhém se podíváme na portál Xerxes implementovaný v knihovně Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně a ve třetím si představíme nový český knihovní katalog OPAC Carmen.

Vyhněte se tedy mrazivému počasí a hektickým nákupům a zůstaňte raději v klidu a v teple domova při čtení našeho časopisu. A nezapomeňte také, že přibližně za dva týdny vyjde i naše pravidelné silvestrovské číslo!

Příjemné prosincové čtení Vám za celou redakci Ikara přeje

Jan Rylich

Hodnocení: 
Zatím žádné hodnocení
RYLICH, Jan. Prosincové zamyšlení. Ikaros [online]. 2010, ročník 14, číslo 12 [cit. 2024-03-28]. urn:nbn:cz:ik-13569. ISSN 1212-5075. Dostupné z: http://ikaros.cz/node/13569

automaticky generované reklamy