Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Diskuze na Novinkách aneb Velký bratr marketingu

Čas nutný k přečtení
11 minut
Již přečteno

Diskuze na Novinkách aneb Velký bratr marketingu

4 comments
Autoři: 

Zhruba v polovině března došlo na českém internetu k poměrně významné události. Nejnavštěvovanější český zpravodajský server Novinky.cz totiž absolvoval jednak menší úpravu designu, ale zásadní změnou prošla především diskuzní fóra. Jinými slovy, od 11. března 2009 už je konec anonymním přezdívkám, neboť na nových diskuzích vystupuje každý sám za sebe. Jaké k tomu měl Seznam důvody a jak na změny zareagovali sami uživatelé?

Záhlaví zpravodajského serveru Novinky.cz

Záhlaví zpravodajského serveru Novinky.cz

Diskuzní anarchie

Diskuze na Novinkách byly vždy plné kontrastů. Na jednu stranu byly velice „aktivní“ (pod články se obvykle objevovaly řádově stovky až tisíce příspěvků), ale na druhou stranu se z obsahového hlediska vyznačovaly velmi nízkou kvalitou. Z velké části byly totiž plné vulgarismů, vzájemného napadání a příspěvků zcela mimo téma. O mnohdy tragické úrovni pravopisu a gramatiky raději nemluvě.

Typickým evergreenem byla kupříkladu politika. Téměř u všech článků – ať už byly o právě narozené koale nebo o železničním neštěstí – se vždy objevovaly útoky na politiky a politické strany. Další témata byla do jisté míry „sezónní“ a objevovala se třeba jen několik týdnů – například narážky na výšku Tomáše Cikrta, protesty proti radaru v Brdech nebo třeba konspirační teorie kolem zastřelení Václava Kočky mladšího.

Diskuzní anarchii nepomohla ani možnost hodnocení příspěvků – uživatelé se totiž naučili systém obcházet a namísto kvalitních názorů byly „nejlépe hodnocené“ obvykle ty největší nesmysly, u kterých si jejich autoři sami „naklikali“ hlasy.

Konec anonymity

Novinkám tedy nakonec došla trpělivost a rozhodly se pro zásadní změnu. Nové diskuze začaly tak říkajíc od nuly: dřívější anonymní přezdívky vystřídala pravá jména přispívajících (plus obec či město bydliště). V článku Vítejte v názorovém fóru serveru Novinky se tyto změny vysvětlují takto: „v našem názorovém fóru nechceme dávat prostor vulgaritám, urážkám, „tapetování“ a jinému plevelu šířenému anonymními „hrdiny“ skrývajícími se za tajemnými přezdívkami. Proto jsme se rozhodli umožnit vkládání příspěvků pouze seriózním uživatelům, kteří projdou korespondenční registrací.

Ukázka registračního formuláře (povinné položky jsou označené hvězdičkou)

Ukázka registračního formuláře (povinné položky jsou označené hvězdičkou)

Korespondenční registrace v praxi znamená, že po vyplnění online formuláře bude uživateli na jeho poštovní adresu zaslán dopis s přístupovým kódem. Tento kód pak uživatel vloží zpátky do systému a tím registraci dokončí. Celý proces samozřejmě nějakou chvíli trvá, proto Novinky o těchto změnách informovaly již cca měsíc před samotným spuštěním nových diskuzí. Byla to ale správná cesta, jak diskuze „vyléčit“? Nebo v tom všem byly i jiné důvody, než jen nadávky a příspěvky mimo téma?

Sterilizace diskuzí

Jak se dalo očekávat, reakce uživatelů byly vesměs negativní. Objevovaly se výkřiky o cenzuře, svobodě slova, dozoru ve stylu „Velkého bratra“ a podobně. Staří diskutující se v posledních dnech před zavedením nového systému teatrálně loučili, jiní vyhrožovali, že přestanou na Novinky chodit; také články v ostatních médiích byly spíše opatrné.

Po zavedení nových diskuzí se na Novinkách rozpoutalo... ticho. Hned první den bylo zřejmé, že staré diskuze opravdu nenávratně zmizely, a s nimi i komunita, která kolem nich několik let působila. Počet příspěvků u nových článků se totiž najednou pohyboval v jednotkách, maximálně v desítkách, a většinou se jednalo o nemastné a neslané neutrální názory, případně ironické poznámky, jak je na nových diskuzích „živo“.

 Navzdory vysokému počtu registrací zůstávala některá názorová fóra prázdná

Navzdory vysokému počtu registrací zůstávala některá názorová fóra prázdná

Je to docela zajímavé zejména vzhledem k tomu, že podle Novinek se registrovali skoro všichni dřívější uživatelé. Do starých diskuzí prý přispívalo cca 6600 diskutujících měsíčně, ještě před spuštěním nové verze dostal Seznam více než 6000 žádostí o korespondenční registraci. Ačkoliv měl být tedy počet diskutujících podobný, počet příspěvků se propadl přibližně o 95 %.

Vypečený plán?

Nabízí se otázka, jestli bylo hlavní motivací Seznamu opravdu „blaho uživatelů“, nebo to celé byl jen plán, jak diskuze sterilizovat a získat příjemný marketingový bonus. Skutečnost je totiž taková, že Novinky mohly zoufalý stav na diskuzích řešit už dávno – úplně by stačilo, kdyby moderátoři dělali svojí práci a problémovým uživatelům (kteří by opakovaně porušovali pravidla) mazali a blokovali účty. Moderátoři ovšem většinou jen odstraňovali jednotlivé vulgární příspěvky a když už jich bylo příliš, tak celou diskuzi jednoduše zavřeli.

Zdlouhavá korespondenční registrace sice není dvakrát příjemná, ale přesto se přihlásilo poměrně dost lidí. Kde ale jsou? Problém je totiž jinde: posílat někomu osobní údaje pro potřeby registrace je jedna věc, ale psát na diskuzi pod svým vlastním jménem a adresou je věc jiná. Takový Pavel Novák z Prahy je samozřejmě za vodou; ale Vendelín Žoužel z Krnova už může mít oprávněné obavy, že ho lidé v jeho okolí poznají. Jistě, člověk by se neměl stydět za své názory, ale na druhou stranu, ani slušné názory se nemusí vždy tak docela vyplatit (u sousedů, v zaměstnání atd.).

Tak jako tak, výsledkem jsou ochromené diskuze, které průměrně obsahují jen několik desítek příspěvků. Pokud se opravdu jednalo o záměr seškrtat diskuze na nezbytné minimum, pak si mohou na Novinkách gratulovat. Vulgarismy jsou sice pryč, ale s nimi zmizela i valná většina ostatních názorů (a Seznam také zřejmě ušetří i na platech moderátorů). Novinky se tedy mohou svým obchodním partnerům pochlubit „slušnými názorovými fóry“ – ale zároveň také nesmírně hodnotnou databází uživatelů a jejich osobních údajů.

 Reagovat na ostatní uživatele je skutečně user-friendly

Reagovat na ostatní uživatele je skutečně "user-friendly"

Rozhodnutí uživatelů

Ve slušné společnosti je zdvořilé se představit a názorové fórum na Novinkách chce být prostředím pro slušnou společnost“ – hlásá optimisticky již zmiňovaný článek. Ovšem ani ve slušné společnosti člověk nesděluje všechny své osobní údaje na potkání – a že jich Seznam nechce málo. Celá registrace vyžaduje jméno, e-mail, poštovní adresu uživatele, pro jistotu dokonce i telefonní číslo. Neboť jak se ve článku také uvádí: „Novinky.cz si vyhrazují právo ověřit si pravdivost uvedených údajů telefonicky.“

I když se nám takový přístup nemusí líbit, těžko s tím můžeme něco udělat. Konec konců, Novinky jsou soukromý server a mají právo nastavit si pravidla podle svého uvážení. Navíc podobné registrace na internetu existují – i když obvykle jen na specifických serverech jako jsou internetové aukce nebo e-shopy (tedy tam, kde lidé například obchodují a jména a adresy dávají větší smysl). Každopádně je škoda, že se s „kvalitou“ diskuzí nezvýšila i kvalita samotných článků.

Tak jako tak, pořád máme možnost rozhodnout se sami: jestli vyměníme své osobní údaje za možnost čas od času něco napsat do poloprázdných diskuzí, nebo jestli budeme tento poměrně závažný marketingový zásah do soukromí ignorovat. Mimochodem, kdo by se přesto chtěl k nějakému článku vyjádřit, ale preferuje trochu té anonymity (nebo se nechce týden registrovat), může využít tzv. „svobodné diskuse“. Ty vznikly paralelně s novými diskuzemi na Novinkách a podle slov svých autorů „pomáhají zachovávat svobodu slova“.

Hodnocení: 
Průměr: 4.4 (hlasů: 14)
RYLICH, Jan. Diskuze na Novinkách aneb Velký bratr marketingu. Ikaros [online]. 2009, ročník 13, číslo 5 [cit. 2024-10-06]. urn:nbn:cz:ik-13103. ISSN 1212-5075. Dostupné z: http://ikaros.cz/node/13103

automaticky generované reklamy

Máme tu 4 komentářů

...tak aby to nebylo redakci a autorovi líto, něco napíši... snad to bude mít i hlavu a patu...
Jakožto bývalý uživatel a debatér z Novinek mohu potvrdit, že autor má ve všech hlavních aspektech pravdu, doplním jenom jeho mozaiku několika svými kaménky.
PŘEDNĚ TAKOVÁ MALÁ VÝZVA:
Na Novinkách jsem se poprvé před 3 (?) lety setkal s označením Paroubka jako "Jyrky" s tvrdým y. Začal jej používat jeden z nejzprofanovanějších nicků "kocicka.kote". Je tento těžkokaliberní intelektuál, dlící v křemíkovém nebi záloh serveru Novinek, skutečně vynálezcem tohoto označení? Kdo se s ním setkal dřívě, nechť to sem napíše!:-))
DÁLE:
Jak autor píše o mizerně fungující cenzuře na Novinkách... několikrát jsem měl pocit, že cenzor pracoval podle toho,jak se mu líbil ten který "ksicht". Mně několikrát postihlo podivné promazání příspěvků, a to tak, že pokud mne někdo naštval, tak jsem mu nejdříve patřičně šťavnatě vynadal a potom uvedl věcné argumenty. Několikrát se mi stalo, že "kdosi" upravil vlákno tak, že zbyly jenom ty nadávky, věcný obsah odůvodňující moje rozhodnutí byl fuč. Skutečně se to stalo několikrát a důkladnost, s jakou "někdo" vymazal věcný obsah a argumenty, ve mně vyvolává dojem, že jsem tam musel mít nějakého "obdivovatele", kterému jsem v diskusi nějak "ublížil".
Co se týká sterilizace příspěvků, má autor pravdu pouze pro přechodné období, v poslední době je totiž cítit jisté uvolnění, uživatelé si osahali mantinely, jak moc si mohou nadávat a vzájemně se osobně napadat, aby to ještě nebylo na smazání či dokonce BAN. Mnohé diskuse zase začínají mít šťávu, asi se také regnu :-))))
Jinak, kampak zmizeli ti, co se neregli či se regli a nakonec moc nepřispívají? Podívejte se třeba ba super.cz, kde se objevují staré nicky, dokonce tu i místy třeba pod článkem o silikonech Mesarošové nadále jede politická agitace:-))) A někteří (já) se přelili na iDnes, kde vesele rozebírají "bradavičnatá prasata" či "modrobolševické lampasáky".
P.S.: je zajímavé, že debata na iDnes, i když jede na podobných principech jako ta dřívější na Novinkách, nikdy nepropadla do takové žumpy. Čím to? Podle mne to je zapříčiněno tím, že iDnes na rozdíl od Novinek dovolovala psát příspěvky 1000 znaků, zatímco Novinky jenom 250. Ve 250 lze jenom nadávat, tapetovat a psát politická hesla. Na myšlenku to chce trochu větší prostor. A i když to není myšlenka, ale blábol, roztažená do 1000 znaků působí na první pohled lépe. Možnost psaní delších příspěvků tak je retardérem, na němž se ti přemýšlivější zastaví a využijí jej, malé procento chronických tapetářů a sprosťáků potom zbyde na Bangu a jeho hochy:-)))

Děkuji za odpověď :)

Jsem rád, že se článek líbil. Máte pravdu, že uživatelé si začínají "zvykat", a už to tam není tak mrtvé jako v prvních týdnech. Ovšem už jen pouhá nutnost poslat Novinkám do databáze celou řadu citlivých údajů mi v registraci už z principu brání.. (ale někdy to je boj, protože čas od času mají ve článku takové překlepy nebo i faktické chyby, že se mi pod rukou kroutí i klávesnice, a rád bych na to upozornil) :)

Pokud jste se tam nakonec opravdu registroval, dejte klidně vědet, jak to tam aktuálně vypadá :o)

No, i když vím, že si tento komentář nikdo nepřečte, tak ho stejně napíšu, abych ze sebe dostala to negativní z Novinek.... před mnoha lety mohl psát komentáře na Novinkách a dalších webech, které k nim patří, ten, kdo se prostě zaregistroval. Pod jakýmkoliv jménem nebo přezdívkou. Před cca 3 lety došlo k tomu, že jste se mohli zaregistrovat, i stávající, jen když jim pošlete svoje jméno a adresu, aby vám poslali kód k přihlášení. Spousta lidí proto z diskuze odešla. Já jsem zůstala. Pak, asi letos nebo vloni, muselo dojít ke změně. Protože v diskuzích jsou taková "jména", že jim na adresu nemohlo nic přijít....
Nehledě na to, že Novinky neotvírají diskuze na tzv. ožehavá témata. Přečtete si článek a chcete buď napsat komentář nebo si přečíst komentáře ostatních a zjistíte, že diskuze není. Týká se to hlavně cikánů (záměrně nepíšu Romů, neb sami cikáni říkají, že nejsou žádní Romové, ale cikáni, přistěhovalců, menšinových sexuálních skupin (nejen gayů a leseb, ale i těch "přetvořených" a dalších asi 100 tzv. pohlaví, o kterých se dnes mluví a píše.... )
A další věc: blokace na Novinkách. To je téma samo o sobě. Nikdy nevíte, kdy vás zablokují. Já osobně nepoužívám žádné vulgarismy, nikoho v diskuzi nenapadám, když s někým nesouhlasím, tak mu to napíšu slušně.... a přesto už jsem měla několik blokací.... podle mne neprávem.... oni vám napíší do mejlu, za co to je: příspěvek se netýká tématu (odpovídáte někomu, kdo taky psal komentář mimo téma, nebo prý trolling... nesmysl) Teď mě zablokovali na MĚSÍC jen proto, že jsem jedné diskutující napsala: "já jsem sem napsala můj nápad, ale byla jsem smazaná... přitom píšu slušně....." takže nejdřív mě Novinky smazaly a když jsem si to dovolila napsat v komentáři, tak jsem dostala banána na měsíc!! S odůvodněním: "Mimo téma - Zveřejnění příspěvku, který je mimo téma diskuze. Naše diskuze jsou určeny výhradně ke komentování obsahu námi publikovaného textu, nikoliv k diskuzi o tématech, které s tímto obsahem nesouvisí.
Trolling - Zveřejnění příspěvku, který je obtěžující a úmyslně narušuje diskuzi s cílem vyprovokovat ostatní účastníky diskuze k neadekvátním reakcím."
Tady je můj příspěvek, za který jsem dostala na měsíc banána: " já jsem sem napsala můj nápad, ale byla jsem smazaná... přitom píšu slušně....."
Odůvodnění blokace na měsíc : netýká se tématu článku a jde o trolling....
No, obrázek si udělejte sami.....

Tento trend o kterém píšete pozoruji nejenom na Novinkách, ale všeobecně. Také Ceský rozhlas, veřejnoprávní instituce nestoji pozadu. Když si někdo ješte vzpomíná, dřive na Radiožurnálu v poledne 12:30 po zprávách, začalo otevřené volání posluchaču na určené tema. Kolikrát to bylo v přimém rozporu s právě jedouci ideologii. To bylo pro moderátora diskuze asi hrozné, nebot se kroutil jako žížala a někdy volajícího přímo hodil přes palubu. Take v privátnich radii není rozdílu. Třeba Frekvence1, v noci dvouhodinový pořad s muzikou a posluchači měli možnost volat a vyjádřit se k tématu i dokonce politickým námětem. To dnes zmizelo, politika je tabu a probiraji se témata: na jaké nejchutnějši jidlo ve vašem dětstvi si vzpomínáte. Prostě katastrofa. To vše svědčí jen o jednom. Sytematicky se dostaváme tam jako to bylo v minulém režimu, ovšem na vyší urovni, že to ani veřejnost nepocituje, přimo to sama žádá. Korona je toho nejlepši přiklad a hrozba ruského napadeni Evropy, po Ukrajině to samé.

registration login password