Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Aprílový výběr 2019

Čas nutný k přečtení
3 minut
Již přečteno

Aprílový výběr 2019

0 comments
Autoři: 

Stejně jako každý rok se i letos na 1. dubna objevily v médiích, v tiskových zprávách a na sociálních sítích tradiční aprílové vtípky. A i když se letos k „aprílovému přehledu“ dostáváme poměrně pozdě, pořád si myslím, že stojí za to se na některé zajímavé „aprílové“ produkty, služby a zprávy v médiích podívat.

Mapy z roku 1999

U nás se do „aprílu“ jako obvykle zapojily Mapy.cz, které se tentokrát vrátily do minulosti, konkrétně do roku 1999, kdy byly mapy od Seznamu spuštěné. Výprava do historie je kompletní včetně původního designu (map i webových stránek) a zejména původního rozhraní založeném výhradně na šipkách po stranách mapy (tj. žádné posouvání mapy myší, nebo klikání na ikonky, aby se člověk dozvěděl další info).

Mapy.cz z roku 1999 Mapy.cz z roku 1999
Mapy.cz z roku 1999

Součástí změny byla i reportáž na webu Seznam Zprávy, kde o této novince promluvil např. manažer týmu Mapy.cz Martin Jeřábek či produktový manažer Mapy.cz Jakub Faifer. Jak v reportáži také zaznělo, tým Mapy.cz nabízí zájemcům i navigace to auta – a to na klasických vinylových deskách.

Aprílový Google

Stejně jako každý rok si řadu aprílových vtípků připravil i Google a jeho pobočky. Nejvíce pozornosti obvykle získávají Google Mapy, na kterých jsme v předchozích letech mohli hledat Pokémony, hrát Pac-Mana nebo se vypravit do minulosti. I tentokrát byla aprílová verze map „hravá“ a uživatelé si mohli zahrát „Hada“ – a to hned v několika městech (jako Londýn, Sydney či Tokyo) – s tím, že každé město mělo svůj styl „hada“ (např. v Londýně to byl typický červený double-decker) a vybrané pamětihodnosti (např. Big Ben v Londýně, budovu opery v Sydney, most Golden Gate v San Franciscu atd.)

Dopravní had v Google Mapách (Londýn) Dopravní had v Google Mapách (San Francisco)
Dopravní had v Google Mapách (vlevo: Londýn, vpravo: San Francisco)

Minimálně z mého pohledu skvělý a velmi zábavný „apríl“ si připravila nizozemská pobočka a její projekt Google Tulip umožňující lidem komunikovat s květinami, zejména pak tulipány. Součástí vtípku byl jak „technický popis“ projektu, tak i zábavné video, kde se zástupci projektu pochlubili jednak komunikací s tulipány, tak i s prvními pokusy na jiných květinách (konkrétně na kaktusech).

Mezi další „googloviny“ můžeme zařadit například Screen Cleaner, neboli čištění displeje telefonu pomocí mikrovibrací (a aplikace Google Files), možnost zahrát si hru typu „Space Invaders“ v Google Kalendáři, či „psaní“ s pomocí ohýbání lžíce (od Google Japan). A nebo samořiditelná auta pro domácí mazlíčky od společnosti Waymo (součást mateřské společnosti Google, Alphabet).

Apríl doma i v zahraničí

Co se týče zahraničních aprílových vtípků, jeden z nejpovedenějších – alespoň pro hráče počítačových her – si připravila společnost Nvidia, která představila holografického herního asistenta R.O.N.a, který dokáže v podstatě všechno, co potřebuje i nejnáročnější hráč nebo uživatel internetu – od zvýšení výkonu počítače, přes optimalizaci herních strategií (kde zaútočit, jakou taktiku zvolit); až po autonomní komunikaci na internetu, která díky pokročilé umělé inteligenci komentuje místo uživatele a většinu diskusí vyhrává.

Z dalších zahraničních příkladů můžeme zmínit například plán serveru Shutterstock na stavbu největší kamenné knihovny pro uložení všech svých ilustračních obrázků (a dalších audiovizuálních materiálů), HyperDrive Ultimate Ultimate Hub od společnosti Hyper s více než 40 porty (a disketovou mechanikou) pro i ty nejnáročnější majitele notebooků, rozvážení (resp. „rozlétávání“) jídla přes leteckou společnost Virgin Australia, aplikaci pro hledání LEGO kostek Find my Brick, odhalení existence leopardích koal v Austrálii, možnost ověření výšky na Tinderu, či dálkový ovladač pro domácí mazlíčky.

HyperDrive Ultimate Ultimate Hub HyperDrive Ultimate Ultimate Hub
HyperDrive Ultimate Ultimate Hub od společnosti Hyper (zdroj: Hyper)

Co se týče zajímavých „aprílů“ z ČR, za zmínku stojí např. článek o rozdělení ČR na dvě časová pásma (podle letního a zimního času), guru 3D tisku Josef Průša publikoval video o práci se svými klony, a Slevomat představil prospěšný charitativní projekt „Dáme dálnici!“ s možností přispět na stavbu dálnice D1.

Rozdělení ČR do dvou časových pásem Kampaň Dáme dálnici serveru Slevomat.cz
Vlevo: rozdělení ČR do dvou časových pásem; vpravo: ukázka z kampaně "Dáme dálnici!"

Hodnocení: 
Průměr: 1 (1 hlasování)
RYLICH, Jan. Aprílový výběr 2019. Ikaros [online]. 2019, ročník 23, číslo 4 [cit. 2023-10-01]. urn:nbn:cz:ik-18984. ISSN 1212-5075. Dostupné z: http://ikaros.cz/node/18984

automaticky generované reklamy
registration login password