Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Týden knihoven 2001 - připravujte se již nyní

Čas nutný k přečtení
4 minut
Již přečteno

Týden knihoven 2001 - připravujte se již nyní

0 comments

Týden knihoven po páté

Již pátý rok je v Česku jeden říjnový týden zasvěcen knihovnám. V tomto týdnu se snaží knihovny i všichni jejich pracovníci dělat svým návštěvníkům radost a ukázat jim, co mají pro ně nového. Jde v podstatě o představení knihovny jako zařízení, kde každý člověk najde v příjemném prostředí dobrou, pohotovou službu a pomoc. Nevím, jestli to byla náhoda nebo rafinovaný záměr od sekce veřejných knihoven SKIP, která si Týden před pěti lety vymyslela, ale v každém případě platí, že Týden se koná v období nejžhavějšího projednávání státního rozpočtu. Proto je tento čas ideální i pro setkání s poslanci, politiky, místními zastupiteli a dalšími zřizovateli či provozovateli knihoven, abychom je přesvědčili, že rozumné financování knihoven nejsou vyhozené peníze.

V letošním Týdnu (8. - 14. října 2001) by se mohl stát hitem nový knihovní zákon. Bylo by užitečné, kdyby si uživatelé i zřizovatelé knihoven uvědomili, co jim tato právní norma může přinést, v čem jim může pomoci a co také oni sami pro ni musí udělat. Když už nic, tak každá knihovna bude muset přesvědčit svého zřizovatele o nutnosti udělat v průběhu příštího roku vědomě jeden ze základních aktů - zaregistrovat knihovnu v registru ministerstva kultury. Myslím si, že říjen je pro přípravu ten pravý čas.

Týden knihoven si mezi knihovníky vydobyl mnohé nadšené příznivce, ale také chladné trpitele či odpůrce. Týden je především mediální kampaň orientovaná na nejširší veřejnost a může být úspěšný pouze tehdy, když na něm participuje většina knihoven. Každoročně si připravované akce zaregistruje přibližně 120 knihoven, které se potom dostanou do celkového přehledu akcí. Pevně věřím, že ve zbývajících několika tisících knihovnách pouze rezignovali na nějaká formální hlášení, ale Týden knihoven svým uživatelům přeci jen neupřou.

Ve Spojených státech se Týden knihoven konal od 1. do 7. dubna. V tisku vyvolala diskuzi aktivita Carnegie Library v Pittsburghu, která kromě běžné amnestie pokut za nevrácené výpůjčky udělovala ještě dodatečnou cenu tomu čtenáři, který vrátí nejdéle nevrácenou knihu. Některé(ří) knihovnice(íci) tento nápad odsoudily(i) s tím, že skupina notorických nevracečů začne mezi sebou soutěžit o tuto cenu a postupně si tak knihovnu rozeberou. Pevně věřím, že toto by naše čtenáře určitě ani nenapadlo, a tak na ně buďme v říjnu opravdu hodní...

Týden spoutaný provázkem

Ruka podaná knihovně asi měří víc, ale ta symbolická, o které se chci zmínit, měří rovných 50 cm. Nebojte se, nejde o blábol jedince zbaveného smyslů v důsledku srpnového vedra, ale o společnou úvodní akci prvního dne letošního Týdne knihoven. V pondělí 8. října totiž budou mít naši čtenáři, uživatelé a klienti příležitost vyjádřit přátelství a sounáležitost "své" knihovně. A to tím, že jí podají ruku, přesněji řečeno, že přinesou, event. v knihovně si odeberou, 50 cm dlouhý kus provázku (optimistické knihovnice a knihovníci budou mít provázek pro tyto případy připravený), který přivážou k dalším provázkům jiných čtenářů. V každé knihovně by tak měl pomalu vznikat řetěz přátelských rukou symbolizovaný provázkem. Jak bude dlouhý provaz konkrétní knihovny? Obejme ji celou? Která knihovna bude mít absolutně i relativně (vzhledem k počtu obyvatel či čtenářů) nejdelší provaz (nejvíce příznivců ochotných vyjádřit jí tímto způsobem svou podporu)? Kolik metrů či kilometrů bude měřit celkem provaz podpory českým knihovnám? Který typ knihoven má nejvíce stejně naladěných přátel? A tak dále, a tak dále.

Tahle akce patří k těm, nad nimiž mnozí zakroutí hlavou s výrazem hlubokého opovržení k infantilitě zúčastněných. Už teď je ovšem naopak dost těch, kteří se těší na to, jak akci (i provaz) rozvinou, a že možná konečně knihovnictvo přiláká i nejmenované televize a další, k seriózním informacím celkem lhostejná média, která ovšem na druhé straně sleduje 75 % našich potenciálních (i reálných) uživatelů.

Samozřejmě se připravuje i centrální sledování celé akce, pravidelná hlášení o stavu provázků v českých knihovnách - jak v médiích elektronických, tak jiných.

Jako vždy v Týdnu knihoven - nic není povinné. Proto si myslíme, že se to povede. Nepřipadá vám například úžasná představa provazem několikrát obtočené Národní knihovny, k níž seriózní uživatel studovny vědeckých pracovníků přivazuje rozechvělou rukou svůj poslední kousek provázku? Nebo provaz knihoven ČVUT, který nadšení studenti natahují z Dejvic na Petřínskou rozhlednu? Nebo tříbarevné spojení, kterým knihovny v Táboře, Sezimově Ústí a Plané nad Lužnicí propojí dohromady svá města? Nebo... - věřím, že nahozená skromná dávka fantazie bude mnohokrát překonána.


Veškeré informace týkající se akce Týden knihoven naleznete pod následujícími odkazy:
Vše o Týdnu včetně loga
Formulář pro přihlašování akcí
Přihláška na knihovnický happening v Českém Krumlově
Informace o loňském Týdnu knihoven

Klíčová slova: 
Hodnocení: 
Zatím žádné hodnocení
HOUŠKOVÁ, Zlata a RICHTER, Vít. Týden knihoven 2001 - připravujte se již nyní. Ikaros [online]. 2001, ročník 5, číslo 9 [cit. 2024-07-25]. urn:nbn:cz:ik-10789. ISSN 1212-5075. Dostupné z: http://ikaros.cz/node/10789

automaticky generované reklamy
registration login password