Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Malware WannaCry, Kazma vs. Prostřeno, Kajínek a umělá inteligence

Čas nutný k přečtení
2 minut
Již přečteno

Malware WannaCry, Kazma vs. Prostřeno, Kajínek a umělá inteligence

0 comments
Autoři: 
Rubrika: 

Vážení čtenáři,

ani s blížícím se létem se množství novinek a významných událostí v posledních týdnech nijak zvlášť nesnížilo, a zejména na české i mezinárodní politické scéně je stále „živo“ – od naší nedávné vládní krize, přes květnové volby ve Francii, až po téměř každodenní politickou reality show v USA.

Co se týče technologických novinek, za zmínku stojí zejména dvě vývojářské konference: Microsoft Build 2017, kde Microsoft oznámil, že operační systém Windows 10 běží již na 500 milionech zařízení a na podzim se můžeme těšit na další větší update; a Google I/O 2017, kde se Google velmi výrazně zaměřil na oblast umělé inteligence (včetně výroby vlastních AI čipů a rozšíření schopnosti rozpoznávání obrazu), a kde firma oznámila, že různé verze Androidu běží již na 2 miliardách zařízení.

Významnou událostí ve světě IT bylo také masivní rozšíření škodlivého programu (tzv. ransomware) WannaCry, který zasáhl více než 150 zemí (včetně Česka) a jehož hlavním cílem bylo zašifrování dat na počítači a jejich držení „jako rukojmí“ výměnou za „výkupné“ v bitcoinech (které ve finále bohužel stejně nevedlo k odemčení, takže dotyční přišli o data i peníze).

Epidemii WannaCry šťastnou náhodou zastavil (resp. výrazně zpomalil) britský bezpečnostní expert, který na sociálních sítích vystupuje jako MalwareTechBlog, ale současně byl za tento dobrý skutek tak trochu „potrestán“, když média zveřejnila jeho jméno, čemuž se do té doby bránil. Na jednu stranu tak svět získal tvář svého hrdiny, což přineslo i řadu příležitostí (a pizzu zdarma); ale současně se tak mohl stát terčem (kyber)útoku ze strany tvůrců viru, kterým překazil milionový „byznys“.

Zatímco světový internet bojoval s malwarem, český internet doslova zbourala kauza „Kazma vs. Prostřeno“, při které moderátor a bavič Kazma v rámci svého pořadu One Man Show propašoval do kuchařské soutěže Prostřeno herce Karla Ondrku, který zde zahrál podivína s Tourettovým syndromem. Tým One Man Show současně natáčení pořadu Prostřeno sám natáčel a ukázal tak pozadí tvorby této oblíbené reality show.

Díl s názvem Odhalení největšího televizního skandálu v Česku doslova trhal rekordy – zakladatel Seznamu Ivo Lukačovič tweetnul, že Seznam.cz překonal historickou hranici přenesené kapacity českého internetu, a díl během cca dvou týdnů nasbíral více než 3 miliony zhlédnutí. Prima nejprve zareagovala krátkým vyjádřením a následně už celou situaci raději nekomentovala.

Co se týče dalších událostí, zmínku si zaslouží např. první oficiální zahraniční cesta Donalda Trumpa (od Saudské Arábie, přes Vatikán až po Brusel), která přinesla vesměs ochlazení vztahů mezi USA a EU, propuštění Jiřího Kajínka na základě milosti prezidenta Zemana a koncem května vstoupil v platnost také tzv. „protikuřácký zákon“, jehož hlavním bodem je zákaz kouření v restauracích.

Konec května také velmi smutně poznamenal teroristický útok v Manchesteru, ke kterému došlo krátce po skončení vyprodaného koncertu Ariany Grande a který si vyžádal celkem 22 obětí (zejména dětí a teenagerů) a několik desítek zraněných.

Internetu, médiím či politice se úplně nevyhneme ani v aktuálním čísle, ale jako obvykle se zaměříme více na informace a méně na emoce. Konkrétně se můžete těšit například na lipský knižní veletrh, konferenci o bezpečnosti na internetu, téma mediálního vzdělávání či vědeckého publikování.

Příjemné čtení,

Jan Rylich & redakce

Hodnocení: 
Průměr: 3.8 (hlasů: 5)
RYLICH, Jan. Malware WannaCry, Kazma vs. Prostřeno, Kajínek a umělá inteligence. Ikaros [online]. 2017, ročník 21, číslo 5 [cit. 2023-12-03]. urn:nbn:cz:ik-18052. ISSN 1212-5075. Dostupné z: http://ikaros.cz/node/18052

automaticky generované reklamy
registration login password