Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Díky své knihovně vyhledávejte z jednoho místa (Helle Lauridsen)

Čas nutný k přečtení
1 minuty
Již přečteno

Díky své knihovně vyhledávejte z jednoho místa (Helle Lauridsen)

0 comments
Autoři: 

Na začátku příspěvku došlo k drobné změně programu a s prezentací na téma "Díky své knihovně vyhledávejte z jednoho místa" vystoupila místo ohlášeného Floriana Craciuna jeho kolegyně že společnosti SerialSolutions, Helle Lauridsen.

Proč vlastně potřebujeme lepší vyhledávání? A proč uživatelé opouštějí knihovny? Odpověď je jednoduchá - "Protože Google". Google zkrátka rychlý a jednoduchý a dnešní generace má ráda jednoduchou cestu k cíli a nechce poslouchat, jaká omezení mají katalogy knihoven a co všechno se v katalogu nedá najít. Jak řekl Roy Tennant: “only librarians like to search, everyone else likes to find”.

Proto tedy potřebujeme pokročilé vyhledávače, které jsou rychlé, umožňují vyhledávání jedním klikem a poskytují i přístup k plným textům. Mezi takové nástroje patří např. Summon, který používá i domovská knihovna přednášející.

Velmi také záleží na nás samotných, co se rozhodneme zapracovat a v jaké kvalitě, jaké zdroje máme nakoupené a jaká je spolupráce s poskytovateli. Zároveň musíme myslet na to, aby informace šlo co nejvíc omezit dle individuálních požadavků uživatele, ale současně ho nezahltit.

Z podrobně rozepsané statistiky například vyplývá, že přes 90% procent uživatelů je spokojeno s používáním pokročilého vyhledávače, 86% procent uživatelů hledá články z časopisů, asi 40% nenajde to, co hledá v první databázi, ale 28% po prvním neúspěchu jde hledat na google a ne do další databáze.

(vk)

Hodnocení: 
Zatím žádné hodnocení
IKAROS, redakce. Díky své knihovně vyhledávejte z jednoho místa (Helle Lauridsen). Ikaros [online]. 2012, ročník 16, číslo 5/2 [cit. 2024-06-16]. urn:nbn:cz:ik-13876. ISSN 1212-5075. Dostupné z: http://ikaros.cz/node/13876

automaticky generované reklamy
registration login password