Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Pozvánka na výstavu 90 let geografie na PřF UK v předsálí Geografické knihovny

Napsal uživatel Mgr. Linda Skolková dne 12. Květen 2010 - 20:44.

Geografická sekce pořádá od 20. 5. do 25. 10. 2010 v rámci oslav 90. výročí vzniku Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze výstavu 90 let geografie na PřF UK.

Výstava vznikla v rámci oslav 90. výročí vzniku PřF UK. Stručně přibližuje historii Geografického ústavu. Jde sice o tradiční obor, ale Geografický ústav vznikl až v roce 1891 při FF UK. Roku 1920 se připojil k nově vzniklé Přírodovědecké fakultě. Pro geografii tento vývoj znamenal obrat k lepšímu. Geografický ústav se celkově rozšířil, získal a vychovával kvalitní české vědce a pedagogy. Tehdy zde byla založena Státní sbírka mapová. Velkou zásluhu na progresivním rozvoji oboru měl především V. Švambera a okruh jeho spolupracovníků.

V roce 1950 byl v rámci reorganizace UK ústav zrušen a zúžen na katedru. Geologicko-geografická fakulta vznikla roku 1952, kdy se Přírodovědecká fakulta rozdělila na fakultu Matematicko-fyzikální, Biologickou a Geologicko-geografickou. V roce 1959 se fakulta Biologická a Geologicko-geografická znovu spojily ve fakultu Přírodovědeckou. Po roce 1990 byly vytvořeny oborové sekce, přičemž geografická se skládá ze šesti samostatných pracovišť: čtyř kateder, Geografické knihovny a Mapové sbírky.

Největší prostor je v expozici věnován katedrám a současným výzkumům geografů, demografů a kartografů na univerzitě. Katedra sociální geografie se soustředí zejména na výzkum migrace, nelegální ekonomické aktivity cizinců, suburbanizace a sociální segregace. Přírodním rizikům v Peru a v Kyrgyzstánu, výzkumům slunečního záření v Antarktidě, povrchovým tvarům Himaláje nebo strukturních půd ve střední Evropě se věnují vědci katedry fyzické geografie. Demografové produkují především populační prognózy České republiky, zabývají se také monitorováním a analýzou zdravotního stavu obyvatelstva Evropy. Albertovskou stanici pro příjem družicových dat využívá k vědě i výuce katedra geoinformatiky a kartografie. Hlavním předmětem výzkumu jsou změny v krajině a dálkový průzkum Země. Geografická knihovna vytváří Geografickou bibliografii ČR online. Součástí Geografické sekce je i unikátní Mapová sbírka, zřejmě největší svého druhu na území ČR, která byla založena právě před 90 lety. Výstava je vybavena fotografiemi, mapami, grafy a nabízí komplexní pohled na minulost i současnost moderního výzkumu v oboru geografie.

Výstava je umístěna v předsálí Geografické knihovny PřF UK (Albertov 6, Praha 2, 128 43, 2. patro) a je možné ji navštívit od 20. 5. 2010 do 25. 10. 2010 (otevírací doba: pondělí – pátek 9:00 – 17:00). Vstup volný.

Výstavu je možné zapůjčit dalším neziskovým institucím.

Podrobné informace o výstavě Vám poskytne PhDr. Eva Novotná, autorka scénáře (e-mail: novotn48@natur.cuni.cz). Informace o provozu či zapůjčení výstavy podává Blanka Šimánová (e-mail '; // --> "> , T.: +420 221 951 359) URL: http://www.natur.cuni.cz/geografie/knihovna

Zdroj: Tisková zpráva PřF UK z 12. 5. 2010

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Email addresses will be obfuscated in the page source to reduce the chances of being harvested by spammers.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.

Filtered HTML

  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Email addresses will be obfuscated in the page source to reduce the chances of being harvested by spammers.
  • Povolené HTML značky: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
registration login password