Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Adolf Born – Paul Flora v Galerii Klementinum (22. 6. – 27. 8. 2006)

Napsal uživatel Mgr. Linda Skolková dne 20. Červen 2006 - 21:49.

Česko-rakouská výstava - Adolfa Borna a Paula Flory - je dalším projektem, který může veřejnost navštívit v nově otevřené Galerii Klementinum. Historické prostory pražského Klementina se tak staly až do 27. srpna domovem pro tvorbu dvou předních evropských grafiků, ilustrátorů a karikaturistů. Paul Flora zde prezentuje kromě stovky svých kreseb i miniatury a výběr z knih, jež ilustroval. Knihy vystavuje – vedle mnoha svých obrazů a grafik - rovněž Adolf Born, jehož rozsáhlé dílo je navíc připomenuto i ukázkami z proslulých animovaných filmů, na nichž se podílel.

Paul Flora (*29. 6. 1922 Glurns - jižní Tyrolsko) je přední rakouský grafik, karikaturista a ilustrátor. Od roku 1928 žije v Innsbrucku, v letech 1942-44 studoval na mnichovské akademii u O. Gulbranssona. První výstavu uspořádal v roce 1945 v Bernu a v roce 1953 mu vyšla první kniha nazvaná Floras Fauna. Paul Flora spolupracuje s mnoha novinami a časopisy a v roce 1966 se zúčastnil prestižního Bienále v Benátkách. Jeho ironicko-sarkastické kresby s vyhraněným osobním stylem se těší mezinárodnímu uznání. Ilustroval více než stovku knih. Mj. vytvořil i scénografie k divadelním inscenacím Kleistovy komedie Amphitryon (Vídeň 1963) a Ioneskovy hry Král umírá (Hamburk 1998).

Adolf Born ( *12. 6. 1930 České Velenice) patří mezi nejvýznamnější české ilustrátory a grafiky a mimořádně je ceněna rovněž jeho tvorba v oblasti animovaného filmu. Studoval na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy, na Vysoké škole umělecko-průmyslové a posléze na Akademii výtvarných umění v Praze, kde absolvoval v roce 1955. Ilustroval přes 350 knižních titulů a k desítkám dalších navrhoval obálky. Se svou tvorbu procestoval řadu měst a zemí světa – od Berlína či Mnichova přes Paříž, Barcelonu a Montreal až po Sydney a Tokio. Z jeho filmové práce patří k nejznámějším seriál Mach a Šebestová nebo celovečerní loutkový snímek Dobrodružství Robinsona Crusoe, námořníka z Yorku. Podobně jako jeho rakouský kolegy se i Adolf Born příležitostně věnuje divadelní scénografii – například Čert a Káča (1990, Národní divadlo v Praze).

Oba výtvarníci, Adolf Born i Paul Flora, získali za svou tvorbu řadu domácích i mezinárodních cen. Jejich společnou výstavu připravilo Rakouské kulturní fórum v Praze ve spolupráci s Národní knihovnou ČR a záštitu nad ní převzali velvyslankyně Rakouské republiky J. E. Margot Klestil-Löffler a ministr kultury ČR Vítězslav Jandák.

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Email addresses will be obfuscated in the page source to reduce the chances of being harvested by spammers.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.

Filtered HTML

  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Email addresses will be obfuscated in the page source to reduce the chances of being harvested by spammers.
  • Povolené HTML značky: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.