Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Za jakých okolností byste dali přednost elektronické verzi periodika před tištěným originálem?

Čas nutný k přečtení
3 minut
Již přečteno

Za jakých okolností byste dali přednost elektronické verzi periodika před tištěným originálem?

0 comments
Autoři: 
Elektronické publikování, resp. publikování v prostředí WWW považujeme za zásadní téma Ikara. Články, které vyšly v minulých číslech, přirozeně primárně vycházejí z vlastních zkušeností. Smyslem této ankety, s níž jsme se obrátili na účastníky elektronické konference KNIHOVNA, byla proto konfrontace našeho pohledu na věc s pohledem uživatelů. Jinak řečeno: Šlo nám o to zjistit, zda naše závěry ze srovnání tištěných a webovských dokumentů mají širší než redakční platnost. Otázku jsme záměrně formulovali poněkud obecněji, abychom vyprovokovali respondenty k diskusi o výhodách šíření novin a časopisů po Internetu. Čáru přes rozpočet nám učinil fakt, že do uzávěry jsme obdrželi pouze čtyři odpovědi. Případné další související příspěvky rádi uveřejníme.


Za jakých okolností byste dali přednost elektronické verzi periodika před tištěným originálem?


Dr. Jiří Kadleček
DR. KADLEČEK ONLINE, informační kancelář pro vědu, průmysl a obchod

Vazeni pratele,
asi jsem nepochopil uplne dotaz - mel jsem za to, ze Ikaros vychazi JEN elektronicky. Ale asi to myslite hypoteticky, jako kdyby byly k mani obe verze. Ale ted, kdyz si to ctu znovu, tak mozna chcete odpoved uplne obecnou, tj. "jakehokoliv periodika".
Radeji odpovim pokazde zvlast:

a) Ikaros

Vzhledem k puvodcum a jejich pracovisti a zamereni Ikara a jeho rozsahu a periodicite a minimalizaci nakladu a vubec... si myslim, ze tady je pouze webova forma zcela na miste a neni podle mne o cem mluvit.

b) obecne

Tady je to tezsi. Zkusim to strucne. Sam pracuji s casopisy a) pouze tistenymi, b) s tituly, ktere maji obe verze a c) s ryze elektronickymi. Priznam se, ze nejpraktictejsi je pro mne forma tistena (podtrhavani, mohu to cist kdekoliv a kdykoliv, rychla orientace - pozor to neni totez co "vyhledavani", inspirativni role "nahodnych pohledu" jinam, ...). U elektronickych casopisu je neocenitelne a) hypertextove propojeni (Web), b) aktualnost (Web), c) obvykle vytecne vyhledavaci schopnosti ve fulltextu, d) archivacni moznosti vybranych partii nebo celych cisel, e) prenositelnost partii do jinych aplikaci, f) moznost audio a video partii,... zapomnel jsem na neco? Tam, kde neexistuje nez elektronicka forma, neni o cem mluvit.

Takze - v mem pripade priorita zavisi pouze na zakladnim zpusobu prace s casopisem a dale na

a) zamereni casopisu,
b) jeho "objemnosti",
c) periodicite,
d) user-friendly zpristupneni (CD-ROM, Web),
e) CENE!

Ten "zakladni zpusob prace" s casopisem znamena, ze zarazuji casopisy do skupin:

A. "nemohu bez nej zit"
B. rad ho proctu vicemene cely
C. prohlizim selektivne
D. pouzivam pouze jako referencni zdroj
E. obejdu se bez nej

U kategorie A a B bych dal prednost tistenemu, u C a D elektronickemu.

Ovsem neplati to jiste absolutne a je treba zvazit vse, co jsem rekl drive. Ackoliv travim pred obrazovkou nekolik hodin denne jiz od roku 1981, presto velky milovnik virtualnich "casopisu" (casopisu - to zduraznuji!) NEJSEM. Mam rad susteni papiru a vuni tiskarske cerni.


Mgr. Marie Kolářová
Státní technická knihovna v Praze

Primlouvam se v ramci setreni nasich lesu pro elektronickou verzi a na rozdil od papiroveho casopisu jsou kdykoliv k dispozici i predchozi cisla. Co potrebuje ctenar na papire, uz si vzdy vytiskne sam.


PhDr. Ivan Hauzner
Studijní a informační centrum České zemědělské univerzity v Praze

Ja osobne davam prednost elektronickemu casopisu (pro aktualnost prispevku, pro snadnou archivovatelnost, pro lehkou dostupnost starsich cisel). Ten, kdo nema pristup k PC, je na tom v takovem pripade spatne. Tam, kde zalezi na vernosti barev (medicina, umeni), budou asi problemy s tiskem obrazku, grafu. atp. Rada casopisu (tistenych) se snazi ctenare prilakat lakavymi obalkami, co nejkvalitnejsim papirem, atd. atd. To u elektronickych casopisu nejde. Myslim si, ze rada casopisu bude mit i nadale dost dlouho svou papirovou formu, rada prejde do digitalizovane formy. Kazdy zpusob bude mit sve odpurce i zastance. Zdravim redakci Ikara.


PhDr. Květa Cempírková
Státní vědecká knihovna v Českých Budějovicích

Elektronicky casopis, ktery mi nejlepe vyhovuje, je Neviditelny pes. Takze i vas casopis radeji elektronicky.

Hodnocení: 
Zatím žádné hodnocení
IKAROS, redakce. Za jakých okolností byste dali přednost elektronické verzi periodika před tištěným originálem?. Ikaros [online]. 1998, ročník 2, číslo 3 [cit. 2024-12-03]. urn:nbn:cz:ik-10168. ISSN 1212-5075. Dostupné z: http://ikaros.cz/node/10168

automaticky generované reklamy