Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Vzácné staré mince a jejich hodnota

Čas nutný k přečtení
5 minut
Již přečteno

Vzácné staré mince a jejich hodnota

0 comments
Anglicky
English title: 
Rare Old Coins and their Value
English abstract: 
Rare coins are often conneted with peculiar stories about their origins and values. In this article, we explore a few American and Czech coins from the 18th, 19th and 20th century.

Jsou staré, krásné a jejich hodnota je vyčíslena v řádech milionů dolarů. Některé vznikly náhodou, některé jsou opředeny tajemstvími, která nejspíš nikdy nebudou zcela odkryta. Představujeme vám vzácné mince a jejich příběhy.

Legendární Double Eagle 1933

Příběh mince Double Eagle dobře znají všichni sběratelé mincí. V roce 1933 americký prezident Franklin Delano Roosevelt ve snaze zabránit finanční krizi stahuje veškeré zlaté mince z oběhu a nařizuje jejich roztavení a uložení v pevnosti Fort Knox. 13 zlatých mincí však tomuto nařízení uniklo a staly se z nich, podle některých numismatiků, nejvzácnější mince světa. Jedna z mincí, která se vyhnula roztavení, byla v roce 1944 ukradena vášnivým sběratelem, egyptským králem Faroukem.

Double Eagle Double Eagle
Takto vypadá Double Eagle - jedna z nejžádanějších mincí světa

Američanům se nedařilo tento ukradený exemplář vzácné mince získat zpátky. Vystopovaná byla až v roce 1996, kdy se ji pokoušel prodat britský obchodník se zlatem, sledovaný americkou tajnou službou. V roce 2002 byl jeden z exemplářů mince Double Eagle 1933 prodán v aukční síni Sotheby´s ve Velké Británii za 7,6 milionů dolarů.

O repliky mince Double Eagle z roku 1933 je mezi sběrateli stále velký zájem. Každý by rád vlastnil vzácnou minci s takovou hodnotou, i když není pravá. Sběratelé milují vyprávění záhadných příběhů které leckteré vzácné mince provází,“ říká Luboš Krčil, ředitel Národní Pokladnice, distributora pamětních mincí a medailí.

Nejvzácnější dolar – Flowing Hair Dollar 1794

Flowing Hair Dollar byl nejspíš vůbec první stříbrný dolar vydaný Federální vládou Spojených států amerických. V době jeho vzniku byla ražba stříbrných dolarů velmi pomalá a těchto dolarů bylo vyraženo pouhých 2000 kusů, z nichž jen 1758 bylo dostatečně kvalitních pro zařazení do oběhu. Z tohoto počtu bylo později nalezeno pouhých 10 exemplářů. Dolar, jako takový, byl inspirovaný populárním španělským dolarem, který byl v té době obchodovaný napříč Amerikou.

Flowing Hair Dollar byl v roce 2013 na aukci Stack's Bowers Galleries vydražen za 10 milionů dolarů, čímž se stal nejdražší prodanou mincí v historii. Šťastným majitelem se podle agentury Reuters stala firma Legend Numismatics, specializující se na vzácné mince. Společnost v prohlášení uvedla, že očekávala, že toto bude první mince, která prolomí bariéru 10 milionů. Ve skutečnosti však její zástupci byli připraveni nabídnout mnohem více, aby ji získali.

Nadčasový Brasherův Dublon 1787

Vraťme se zpátky v čase do Spojených států roku 1783, kdy se po válce za nezávislost začíná americká ekonomika opět vzmáhat. Díky růstu prosperuje i newyorkský zlatník Ephraim Brasher, který nechává roku 1787 vyrazit pár kusů zlatých mincí. Jaký k tomu měl důvod není přesně známo. Říká se, že se Brasher přátelil s Georgem Washingtonem a mince nechal vyrazit, aby mu je předložil jako vzor pro ražbu oběžných mincí.

Brasherův Dublon je působivý příklad raného amerického designu, jehož prvky se dochovaly dodnes. Třináct hvězd, olivová ratolest a samozřejmě majestátní orel reprezentují typické symboly ražby Spojených států amerických. Dublon se vryl do dějin tím, že byl první zlatou mincí raženou na území Ameriky. Do dneška se dochovalo sedm kusů této vzácné mince. Jedna z mincí byla v letošním roce prodána za 4,6 milionů dolarů. „Tento prodej byl pro numismatickou společnost spíše zklamáním, jelikož se tržní cena odhadovala mezi 8 a 10 miliony dolarů,“ dodává Martina Pačaiová, odbornice na staré mince z Národní Pokladnice.

Zapomenutý stříbrný dolar 1804

Mezi sběrateli je stříbrný dolar z roku 1804 známý jako král amerických mincí. Historické záznamy ukazují, že v roce 1804 bylo vyraženo celkem 19 570 stříbrných dolarů. Nicméně badatelé zjistili, že tyto mince byly vyraženy v letech 1802 a 1803 pomocí starých raznic. Státní mincovna od té doby až do roku 1836 žádné oběžné stříbrné dolary nerazila. Kde se tedy vzal stříbrný dolar z roku 1804, říkáte si asi… Žádné podvody, krádeže ani tajemství si od této záhady neslibujte. Skutečnost měla spíše pragmatický ráz.

V roce 1934 chtěli představení státní mincovny svým obchodním partnerům darovat diplomatické dárky z produkce stříbrných dolarů roku 1804. Když ale zjistili, že žádné neexistují, nechali pro tento účel vyrazit pár kusů stříbrných dolarů s rokem 1804. A tak „uměle“ vznikly vzácné stříbrné dolary.

Záhadný niklák Liberty Head 1913

Niklák Liberty Head z roku 1913 byl vůbec první mincí, která v prodejní ceně prolomila hranici milionu dolarů. Zároveň se stala první neexistující, přesto vzácnou a žádanou mincí. Proč neexistující? Protože neexistoval žádný historický záznam, který by dokládal, že tato mince byla vyražena. Zvláštní? Nebo jen dobře promyšlený obchodní tah? V roce 1919 vyšel v novinách inzerát s textem: „Koupím pětiniklák Liberty Head z roku 1913.“ Autorem inzerátu byl Samuel Brown. Říká se, že Samuel byl tak mazaný, že vyvolal poptávku po neexistujících mincích (pěti kusech), nechal je vyrazit a o pět let později, kdy je prodal, už měly hodnotu 2000 dolarů. Je možné takto uměle vytvořit poptávku po něčem, co není? Možná.

Existuje však další verze, podle které roku 1920 podal kongres následující vysvětlení: píše se rok 1912 a představení americké mincovny neobdrželi včas nařízení o tom, že mají pro ražbu nikláku 1913 použít raznici typu buffalo. Tak bylo omylem vyraženo pět nikláků se symbolem svobody v kvalitě proof. Mylně se předpokládalo, že se žádný z těchto nikláků nedostal do oběhu. Kde je ve skutečnosti pravda se už nejspíše nikdy nedozvíme.

Vzácné české mince

Rekordman mezi vydraženými českými mincemi je pražský čtyřicetidukát Ferdinanda III. z roku 1629. V roce 2012 byl v německé aukční síni Künker prodán za více než 10 milionů korun. Tuto minci dělá zajímavou a vzácnou hlavně účel její ražby. Nebyla totiž zařazena do oběhu jako platidlo. Znalci se domnívají, že měla sloužit k reprezentaci a oslavě uzdravení čerstvě korunovaného vládce, Ferdinanda III., z černých neštovic. Takové uzdravení bylo totiž v jeho době považováno za poloviční zázrak. V roce 1629 byl vyražen i stodukát Ferdinanda III., který je součástí majetku Národního muzea. Ten je řazen k vůbec nejhodnotnějším mincím světa a jeho hodnota je nevyčíslitelná. Na světě je pouze 6 exemplářů. Jeho výjimečnost spočívá ve velikosti (76 milimetrů) a obsahu drahého kovu.

České mince jsou pro sběratele z České republiky stále srdeční záležitostí. Podle výsledků ankety, která proběhla letos mezi našimi zákazníky, je nejoblíbenější mincí 1 Kčs z let 1961 až 1990,“ uzavírá Luboš Krčil..

Hodnocení: 
Průměr: 3.8 (hlasů: 6)
ČERNOCHOVÁ, Lucie. Vzácné staré mince a jejich hodnota. Ikaros [online]. 2015, ročník 19, číslo 1 [cit. 2024-06-16]. urn:nbn:cz:ik-17424. ISSN 1212-5075. Dostupné z: http://ikaros.cz/node/17424

automaticky generované reklamy
registration login password