Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Nový iPhone, miliardový Facebook a tunel Blanka

Čas nutný k přečtení
2 minut
Již přečteno

Nový iPhone, miliardový Facebook a tunel Blanka

0 comments
Autoři: 
Rubrika: 

Vážení čtenáři,

jak nám počasí dává stále silněji najevo, slunečné a pohodové letní období už je pryč, a přichází studený a sychravý podzim. Což ale neznamená, že jsou všichni jen zalezlí doma a nic se neděje; naopak; podzim je velmi "akční" období, co se týče zajímavých novinek, zejména v oblasti "techniky".

O jednu z největších událostí se jako tradičně postarala společnost Apple, která měla na začátku září svůj každoroční "Apple event", na kterém letos představila rekordní množství novinek – konkrétně nový iPhone 6S (a 6S Plus) s novou technologií 3D Touch, díky které telefon dokáže zaznamenat i sílu dotyku na displeji, téměř 13-palcový iPad Pro se speciální tužkou / stylusem "Apple Pencil"; a novou Apple TV zaměřenou na hry a aplikace a těsnější propojení s ekosystémem Apple.

V polovině září Apple také oficiálně vydal operační systém iOS 9, který přináší řadu nových funkcí a sliboval i značnou optimalizaci. Zde ale Apple bohužel očekávání nesplnil, protože zkušenosti uživatelů hovoří o tom, že k žádnému velkému zrychlení, zejména u starších zařízení, nedošlo; spíše naopak. I tak se ale jedná o povedený a především velmi úspěšný systém; podle Apple na nový systém za první týden upgradovalo více než 50% uživatelů.

Stejně tak pokračuje i rekordní "upgrade" uživatelů na Windows 10. Jak uvedl například server Computerworld, během měsíce srpna se penetrace "desítek" zvýšila o 4,8%, což při obrovském množství zařízení s Windows znamená desítky milionů počítačů. Microsoft tak výrazně překonal svůj dosavadní měsíční rekord 2,6 %, který držel dodnes populární systém Windows 7. Systém Windows 10 je podle posledních zpráv aktuálně na 100 milionech počítačů.

A zrovna dnes (resp. včera, příp. před pár dny – podle toho, kdy budete tento úvodník číst) proběhla i očekávaná konference společnosti Google, tzv. Google Nexus event. Zde Google představil nové telefony Nexus 6P (jako vlajkovou loď) a Nexus 5X (jako dostupnější alternativu), oznámil uvedení Android 6.0 Marshmallow, nové verze svého mobilního operačního systému, představil nový Chromecast 2 a také nový tablet Pixel C, kterým reaguje na Surface of Microsoftu a iPad Pro od Apple.

Krom toho se blíží již proběhlo představení nového modelu elektromobilu Tesla X, vědci NASA oznámili, že na Marsu je voda, společnost Google oslavila 17. narozeniny (což je mimochodem méně, než má Ikaros) ;) a Facebook na konci srpna oznámil, že se k němu během jednoho dne připojila 1 miliarda uživatelů. Ovšem v září pro změnu zaznamenal už tři globální výpadky, což je na poměry největší sociální sítě docela nezvyklé. A ačkoliv to není  úplně tematické, myslím, že stojí za zmínku, že se po dlouhých osmi letech konečně otevřel tunel Blanka! :)

Podzimních novinek je tedy víc než dost a v podobném duchu by tento úvodník mohl pokračovat ještě dalších deset minut - viz například vydání známky na počest sira Nicholase Wintona, aféra Volkswagenu s podvody v emisních testech atd. Ale zase není potřeba zmiňovat úplně všechno (byť třeba nedávný "krvavý měsíc" některá média líčila jako příchod konce světa – což se s výjimkou krátkého výpadku Facebooku naštěstí nepotvrdilo); tradiční "technické" novinky bohatě stačí.

A abych nezapomněl, alespoň telegraficky pár poznámek k novému číslu: těšit se můžete například na konferenci o HCI, článek o citačních manažerech, steampunkového CONiáše v Městské knihovně, či novou publikaci o informační vědě.

Příjemné podzimní čtení,

Jan Rylich &redakce

Hodnocení: 
Průměr: 5 (1 hlasování)
RYLICH, Jan. Nový iPhone, miliardový Facebook a tunel Blanka. Ikaros [online]. 2015, ročník 19, číslo 9 [cit. 2024-06-16]. urn:nbn:cz:ik-17585. ISSN 1212-5075. Dostupné z: http://ikaros.cz/node/17585

automaticky generované reklamy
registration login password