Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

National Geographic - úctyhodná tradice a nové technologie

Čas nutný k přečtení
3 minut
Již přečteno

National Geographic - úctyhodná tradice a nové technologie

0 comments
Možná i vy patříte k milovníkům časopisu, k jehož základním znakům patří žlutě orámovaná obálka a obrovské množství dech beroucích fotografií. Vládnete-li dobrou angličtinou, určitě víte, že články, které fotografie doprovázejí, jsou neméně zajímavé a přinášejí informace nejenom zeměpisného charakteru. Doručení nového čísla National Geographicu u nás doma znamená, že po svedení bitvy o to, kdo si ho může prolistovat jako první, máme na několik večerů o zábavu postaráno. I naše návštěvy často skončí v tichém nadšení obloženy desítkami starých čísel National Geographicu.

Se zájmem jsem proto uvítala zprávu, že National Geographic Society se rozhodla vydat v elektronické podobě kompletní soubor všech čísel National Geographicu, která kdy vyšla. Upřesňuji, že NG vychází nepřetržitě od roku 1888. Projekt převodu všech čísel do elektronické podoby byl skutečně dovršen a na konci loňského roku se začal prodávat produkt nazvaný The Complete National Geographic: 108 years of National Geographic Magazine on CD-ROM. Tento úctyhodný soubor zvící 30 CD ROMů obsahuje stránku po stránce, obrázek po obrázku, mapku po mapce, reklamu po reklamě identickou podobu všech čísel National Geographicu z let 1888 až 1996. Novější čísla již zahrnuta nejsou, nicméně i tak jde skutečně o mamutí podnik. Stránku po stránce můžete "listovat" v elektronickém vydání National Geographicu, bavit se starými reklamami, číst texty napsané před desítkami let a kochat se přenádhernými fotografiemi (ve starších číslech neméně působivými kresbami).

Při čtení devadesát let starého článku o dobytí severního pólu z roku 1909 Vás mrazí v zádech stejně jako možná kdysi Vaše pradědečky, originální reportáž o potopení Titaniku z roku 1912 je strhující, číslo věnované prvním astronautům na Měsíci z roku 1969 ve Vás vzbudí atmosféru, kterou prožívali Vaši rodiče.

CD ROM je doplněn o kvalitní vyhledávací algoritmy, které Vám díky solidní indexaci článků pomohou shromáždit všechny články na určité téma rozeseté ve 108 ročnících časopisu. Můžete tak srovnat, jak viděli Sicílii reportéři ve dvacátých letech a v letech osmdesátých nebo najít originální fotografie míst, která dnes už neexistují.

Technická stránka celého projektu je poměrně jednoduchá. National Geographic byl do elektronické podoby převeden prostým naskenováním strany po straně, což s sebou přináší i jisté nevýhody. Předně lepšího rozlišení, než se použilo při skenování, prostě při zobrazení nelze dosáhnout. Zvláště u hodně starých čísel to přináší zhoršenou čitelnost textu. Ač manuál tvrdí, že na provoz stačí počítač 486DX 33MHz, nedoporučuji to zkoušet, i Pentium má co dělat. Pro skutečné vychutnání nádherných fotografií je nejvhodnější co největší monitor (15" jde, 17" je výrazně lepší), na obrazovku běžného monitoru se totiž vejde pouze asi třetina celé dvoustrany a ač můžete jednoduše obrazem na obrazovce posunovat a prohlídnout si jej celý, připomíná to situaci, kdy si v galerii prohlížíte obrovské plátno ze vzdálenosti dvaceti centimetrů.

Každou stranu nebo článek je také možné vytisknout, ale i zde se naráží na limity dané rozlišením při naskenování. Nejlepších výsledků jsme dosáhli při použití barevné inkoustové tiskárny, u starších čísel opět hrozí mírná nečitelnost textu.

Nejlepší zprávy se mají nechávat na konec, tak tedy zmínka o ceně. Celý balík 30 CD ROMů se dá koupit za neuvěřitelných 149 dolarů a 95 centů (!!!!). S povděkem kvituji, že National Geographic Society se rozhodla jít spíše cestou vysokého obratu než vysokého zisku a zpřístupnila své poklady široké veřejnosti vpodstatě za hubičku.

National Geographic Society nerozšiřuje své elektronické aktivity pouze do sféry CD ROMů, ale již dlouhou dobu má také své internetové stránky. Na adrese www.nationalgeographic.com bohužel nejsou k dispozici elektronická vydání aktuálních čísel National Geographicu, to bychom asi už chtěli příliš, ale velmi zajímavé hnízdo stránek nabízí přece jen některé z článků v poutavé interaktivní podobě. Linky v textu dokonce vedou na www stránky zmiňovaných institucí. Přístupná je také přehršel dalších informací převážně zeměpisného charakteru, linky na další zdroje, virtuální výstavy atd. NGS má i svůj virtuální krámek s upomínkovými předměty, kde můžete koupit i onen zmiňovaný CD ROM.

Trávíte-li hodiny surfováním na Internetu, rozhodně na nějakou dobu zakotvěte na stránkách National Geographicu, v žádném případě se nebude jednat o ztracený čas.

I když, po pravdě řečeno, tomu příjemnému pocitu, kdy s novým číslem National Geographicu na klíně nevidíc neslyšíc hltám poutavý text a okouzlená si prohlížím fotografie, abych nad ním posléze unaveně usnula, se asi žádná elektronická rozkoš nevyrovná. Papír je přece jenom pořád papír.

Hodnocení: 
Zatím žádné hodnocení
PAVLICOVÁ, Libuše. National Geographic - úctyhodná tradice a nové technologie. Ikaros [online]. 1998, ročník 2, číslo 5 [cit. 2024-10-06]. urn:nbn:cz:ik-10201. ISSN 1212-5075. Dostupné z: http://ikaros.cz/node/10201

automaticky generované reklamy
registration login password