Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Encyclopaedia Britannica - ctihodný informační zdroj v novém hávu

Čas nutný k přečtení
7 minut
Již přečteno

Encyclopaedia Britannica - ctihodný informační zdroj v novém hávu

0 comments
K symbolům stability a spolehlivosti anglofonních demokracií patří mimo jiné i informační zdroje s dlouhou kontinuitou. Patří mezi ně i královna encyklopedií - Encyclopaedia Britannica, vycházející už od roku 1768. Patří mezi špičku ve svém oboru a udělala v poslední době kroky, které ji na špičce udržely i v této multimediální a internetovské době. Kromě své tradiční papírové podoby je totiž dostupná i na CD-ROM a na Internetu.

Encyklopedii Britanniku jistě znáte v podobě úctyhodné řady 32 svazků v seriózních hnědých vazbách se zlatou ražbou. Důvěryhodnost z ní přímo čiší a pro nás v uherskohradišťské knihovně představuje posledního arbitra, poslední záchranu v případě, že všechny ostatní informační zdroje selhaly. Proto se k ní chováme s patřičnou úctou a vážností jako ke skutečné královně. Čtenáři ostatně také a těm mladším už vůbec nevadí, že si potřebnou informaci musejí nastudovat v angličtině. Často si Britanniku přímo vyžádají.

Utrpěla jsem proto šok, když jsem ve Spojených státech zjistila, že jejich přístup k EB je poněkud pragmatičtější. Možná je nejlepší, ale rozhodně ne jedinou mnohosvazkovou všeobecnou encyklopedií, kterou mají tamní čtenáři v knihovnách k dispozici. Metry a metry polic jsou zaplněny nejrůznějšími vydáními rozličných encyklopedií.

Podruhé jsem zalapala po dechu, když jsem poznala reklamní strategii společnosti, která EB vydává. Britannica jako nejvhodnější dárek pro vaše děti, Britannica do každé rodiny. To už ale nebyla řeč o onom klasickém tištěném vydání, ale o jeho mladším bratříčkovi, o CD-ROM Britannica CD 97.

Jeho design a způsob zpracování manuálu skutečně vzbuzovaly dojem, že jde o příjemnou, jednoduchou knížku pro děti, která má jen tak mimochodem více než 65 tisíc hesel. Reklamní letáky ho propagovaly jako tu nejlepší pomůcku pro psaní domácích úkolů pro vaše děti. Napřed jsem nevěřila, že jde skutečně o úplnou Britanniku. Nevěřícně jsem se dívala na malou stříbrnou placku a říkala si, že se tam přece těch 32 svazků nemůže vejít a že jde o zkrácenou verzi. Omyl. Ta posvátná obdivovaná Britannika a ta až rozverně propagovaná nejlepší kniha pro Vaše děti byly skutečně jedno a totéž. I vývoj ceny za CD ROM je neuvěřitelný - Britannica CD 97 měl na začátku roku cenu stanovenou na 300 dolarů, již v dubnu se mi ji ale podařilo získat za polovinu, tedy 150 dolarů, letos je již tato "stará" verze k mání za pouhých 85, přičemž nová verze Britannica CD 98 stojí 125 dolarů. Vzhledem k tomu, že tištěná verze přijde na 1500 dolarů, je obchodní strategie firmy více než zřetelná.

Co se ale vlastně skrývá v elektronických verzích Encyklopedie Britanniky? CD-ROM (ve verzi 98 již dva) nabízí skutečně kompletní obsah tištěné verze a dokonce ještě něco navíc. Tím navíc jsou nejen další asi 2 000 detailních a fundovaně zpracovaných článků, kterým říkat slovníková hesla je hrubá urážka, neboť jsou zpracovány spíše na úrovni vědeckých statí. Jejich autory jsou často hvězdy vědeckého světa včetně nositelů Nobelových cen. Přitom jazyková úroveň textu není nadmíru náročná a věřím, že může být srozumitelná i pro děti. Text doprovázejí obrázky, grafy a tabulky, i když jich není příliš mnoho. Články jsou téměř vždy zakončeny výbornou bibliografií.

Britannica rozhodně není multimediální encyklopedií, ani to o sobě netvrdí. Zcela v ní totiž chybí zvuky nebo videoukázky a i obrázků je výrazně méně než například v Grolierově nebo Comptonově elektronické encyklopedii či v Encartě. V žádném případě to ale není na škodu. Pozlátko multimediálních hejblat je tady nahrazeno poctivým a solidním základem textové informace. Multimediální tedy Britanniku nazvat nemůžeme, ale právem ji můžeme označit jako encyklopedii hypertextovou. Jednotlivé články jsou vzájemně provázány odkazy a odskoky na další, doplňující informace. Součástí je i bohatý rejstřík (stejně jako v tištěné verzi), který ani v elektronické podobě není nadbytečný a díky hypertextovým linkám dovoluje bleskový pohyb napříč celou encyklopedií. Dalším bonbónkem navíc je Merriam-Webster s Collegiate Dictionary - tedy anglický výkladový slovník, který uživateli nabízí pomocnou ruku při pochopení složitějších termínů, což je pro českého uživatele často velice užitečná věc. Kromě toho Britannica CD nabízí databázi nazvanou Národy světa, která je opět hypertextově navázána na související články a také Propaedii, tedy stromově hierarchicky organizovanou strukturu témat obsažených v Britannice. Jste-li už znaveni, můžete si odpočinout při projekci náhodně generovaných obrázků a za úplnou rozežranost považuji možnost prohlížet si náhodně generované články.

Design Britanniky CD 97 i celkový princip fungování ne náhodou připomíná Internet s jeho hypertextovými linkami. Britannica CD ROM totiž jako platformu používá Netscape Navigator. Pokud jej na svém počítači nemáte, automaticky se z CD ROMU nainstaluje. Tento překvapivý tah má své velice pozitivní důsledky. Jednak můžete k celé databázi Britanniky přistupovat skutečně jako k Internetu, to znamená používat tlačítka Zpět a Kupředu, tisknout a ukládat stránky, záložkami si zakládat oblíbené články atd. a navíc pro uživatele přímo napojené na Internet stačí zmáčknutí jediného tlačítka a automaticky se napojíte na webowské stránky Encyklopedie Britanniky Online, která (používáte-li na prohlížení Webu také Netscape Navigator) vypadá ÚPLNĚ STEJNĚ jako Britannika na CD ROMU. Také se úplně stejně chová a ovládá, používá stejně vyhledávací strategie a postupy. Proto považuji využití Netscapu pro provoz Britannica CD za systémově geniální řešení.

Obě verze - off line (tedy CD ROM) i online (tedy internetová) nabízejí až neuvěřitelně jednoduché vyhledávání. Můžete využít klasický způsob s použitím booleovských operátorů, ale můžete také zapsat normální anglickou otázku na problém, který Vás zajímá. (Oblíbený příklad: Why is the sky blue? nebo How many moons does Neptune have?) Program si sám vyhodnotí jednotlivá slova, vybere ta s největším významovým potenciálem a ignoruje spojky, částice a podobnou "vatu". Poté Vám nabídne seznam článků, které obsahují hledaná slova a snad i odpověď na zadanou otázku. K dispozici jsou všechny standardní vyhledávací metody - booleovské operátory, zkracování zprava, alternativní pravopis, stopslova i možnosti dodatečného zpřesňování dotazu. Britannica CD i Britannica On-line v sobě skrývají vždy víc, než si myslíte. Objevovat jejich další možnosti je čistá radost z poznávání. Už v předchozím textu jsem zmínila internetovou verzi Encyklopedie Britanniky, nesoucí název Britannica Online. Čím se liší od CD-ROM a od tištěné verze?

Předně jde o stránky placené, ale i pro neplatící uživatele velice užitečné. Jste-li platícím uživatelem (což znamená 8,5 dolaru měsíčně, nebo 85 dolarů ročně) máte přístup k celému souboru více než 72 tisíc článků, které jsou často podrobnější než v tištěné verzi, nebo se v tištěné verzi vůbec nevyskytují, navíc podobně jako na CD-ROM k rozsáhlému indexu, výkladovému slovníku, speciálnímu souboru biografií a zeměpisných článků, výběru pozoruhodných článků z dřívějších vydání Britanniky, souhrnu aktuálních událostí, které jsou doplněny linkami na souvisejí články v Britannice a dalším a dalším nesmírně zajímavým informacím, včetně rozkošné jazykové hry, kde hádáte význam slov vyskytujících se v celé Britannice pouze jednou jedinkrát.

Nejste-li platícím uživatelem, máte přístup k témuž, ovšem obvykle pouze v limitované verzi. Ne vždy je toto omezení tak zásadní, že by znehodnocovalo kvalitu dosažitelných informací a nebo úplně odrazovalo případné uživatele. Například samotná obrovská databáze článků z Britanniky je vám pro vaše dotazy k dispozici celá. Jediný háček je v tom, že z každého článku vyhledaného jako odpověď na Váš dotaz se zobrazí pouze první odstavec. Osobně mám výborné zkušenosti s kombinovaným využíváním tištěné verze Britanniky a omezeného vyhledávání v Britannice Online (Limited Search). Než listovat rejstříkem a marně hledat správný výraz pro patřičný problém v tištěném vydání, zadám dotaz v Britannice Online. Články, které mi v přehledu nabídne ve formě prvních odstavců, si již přímo najdu v tištěném vydání v úplné podobě. I omezený (tedy neplacený) přístup k Britannice Online nabízí víc než dostatečný důvod pro otevření jejích elektronických stránek. Volně dostupné jsou i velmi zajímavé virtuální výstavy vytvořené odborníky na základě materiálů z Britanniky, z momentálně prezentovaných uvádím například informačně vyčerpávající a designově vynikající Titanic.

Britannica Online nabízí ještě jednu možnost, kterou chudý a zvídavý český uživatel s radostí ocení. Je jí sedmidenní zkušební přístup ke kompletním verzím a materiálům. To vše zadarmo. Na sedm dní se můžete stát uživatelem se všemi právy platících předplatitelů, s přístupem naprosto ke všemu. Doporučuji tuto možnost využít zvláště pokud potřebujete shromáždit větší množství materiálů k určitému tématu. Zvolte tedy linku nazvanou Free Trial, zadejte svůj e-mail a heslo, kterým bude Váš přístup k Britannice klíčován a téměř vzápětí se Vám na sedm dní otevřou brány do informačního ráje.

Je ještě spousta dalších důvodů proč na Internetu zamířit právě na stránky Encyklopedie Britanniky Online. Od podzimu 1994, kdy byla poprvé zpřístupněna, trvale a právem patří k nejlépe hodnoceným internetovým informačním zdrojům. Stejně tak stojí za to pořídit si CD ROM Britannica, i ten se stane perlou v příruční knihovně Vaší informační instituce nebo domácnosti. U nás doma je to jednoznačná jednička. (Mimo jiné taky proto, že v jednopokojovém bytě zabírá výrazně méně místa než 32 tlustých tištěných svazků.)

Hodnocení: 
Zatím žádné hodnocení
PAVLICOVÁ, Libuše. Encyclopaedia Britannica - ctihodný informační zdroj v novém hávu. Ikaros [online]. 1998, ročník 2, číslo 4 [cit. 2024-09-10]. urn:nbn:cz:ik-10186. ISSN 1212-5075. Dostupné z: http://ikaros.cz/node/10186

automaticky generované reklamy