Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Chobotnička má svá chapadla všude kolem nás

Čas nutný k přečtení
3 minut
Již přečteno

Chobotnička má svá chapadla všude kolem nás

1 comments
Autoři: 

Chobotničce bylo v médiích věnována pozornost v míře více než vrchovaté.

Zaznamenali jste však, že zárodek chobotničky mají i na Slovensku (fotografie byla pořízena přímo na semináři CASLIN 2007)?

Slovenská chobotnička

Sama Národní knihovna ČR však nezůstává pozadu - lehký nástin chobotničky už také má, dokonce přímo na Letné (pravda, zatím pouze ze staniolu, ale nějak se začít musí; foto Eva Hodíková, NK ČR):

Staniolová chobotnička

Národní knihovna ostatně vzorně plní i svou konzervační úlohu a podporuje spolupráci s ostatními paměťovými institucemi - věrný model chobotničky již umístila i do skanzenu:

Chobotnička ze skanzenu

Objevují se však i různé konkurenční návrhy na architektonické obohacení Letné, i do naší redakce dorazil jeden z nich:

Konkurence

O dalším se můžete dočíst na jiném místě na Ikarovi.

Naopak alternativní umístění chobotničky nabízí např. městská část Praha 13, jak se můžete dočíst v místním zpravodaji STOHu. Názorně naznačuje i možnost výrazně zlevnit výstavbu knihovny - chobotnička by mohla vzniknout pouhým přikrytím haldy v Centrálním parku zelenofialovou plachtou!

Ovšem, jak připomíná Miroslav Kemel, umístění chobotničky na Letné s sebou může přinést určité marketingové výhody...

Hodnocení: 
Zatím žádné hodnocení
IKAROS, redakce. Chobotnička má svá chapadla všude kolem nás. Ikaros [online]. 2007, ročník 11, číslo 13 [cit. 2024-04-15]. urn:nbn:cz:ik-12692. ISSN 1212-5075. Dostupné z: http://ikaros.cz/node/12692

automaticky generované reklamy

Máme zde 1 komentář

Též by chobotnice na Letné mohla být mauzoleem dnešních politických špiček, tj. Řádu velkých Chapadel. Protože chobotnice je sexy (pravila její Múza, Eliška Kaplicky), v podzemí, hned blízko tunelu, by mohl být útulek pro odložené manželky sdružené v Občansko prospěšnou společnost NKP (sídlo by samozřejmě měly v Klementinu vedeném pány Ježkem a Šmerdou - ti zřejmě přežijí vše; již je v názvu předjímána i ochrana "na věčné časy": Národní kulturní památka = mutlifunkční název). Ve vyšších patrech by seděly mladé vdovy (po starých manželech), i milenky a budoucí mladé celebrity, jistěže s jejich vyrozenými zásluhami (potomky) a Česká Národní Banka (vyvlastněna k bohulibým účelům a přidotovávána EU fondy). Společnou V.I.P.prodejnu, mj., by mohly mít dámy v kostele Sv. Michala Archanděla (původním fundusu Národní knihovny; své k svému - svaté ostatky, svaté ženy) a hned vedle na Staroměstském náměstí by byl výjezd z dálnice, odkud by se z ucpané kolony aut i z obřího parkoviště s suparjarmarkem, dalo dívat na obří plasmu, která by ukazovala lidu Obrazy z moderního města pražského a ze života novodobých svatých a jejich zásluh. (Samozřejmě, pro turisty by zde poskakovali radniční úředníci přestrojení za své nesmrtelné politiky a sem tam nějakou potřebnou Národní, historickou postavu). Jako atrakci by zde v nejparnějším létě Sv. Kateřina Neumannová (též "kurtoázní" dáma velkého Chapadla) dala navézt chemicky vyrobený sníh, protože "by to tam bylo hezké". A v chobotnici by samozřejmě bydlela jistě i Eliška Kaplicky, protože Mistr by jistě byl v mauzoleu (viz. Mauzoleum; takový moderní Sv. Vít). Ani žralok není od věci. Sežrat občas něco potřebuje každý, že. A ten Národní stadion, co pohledově vypadá jako mísa WC, která se bude světelně proměňovat podle účelu, by v době nevytížení (- což by asi bylo účelné často), mohl sloužit jako skladiště zvláštních odpadků = relikvií "konečně svobodné společnosti" a současně i jako umělecká dílna a galerie pro moderní umělé umění (přece se nedá žít pořád v nějaké minulosti a památkové rezervaci. Turisti "si to" chtějí "užít", tj. zážitková turistika nutná!). Nakonec, i místo toho Hradu by mohla být jen obří plasma na betonu. Asi zlatá...