Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Xerxes - Portál informačních zdrojů UTB (Lukáš Budínský)

Čas nutný k přečtení
1 minuty
Již přečteno

Xerxes - Portál informačních zdrojů UTB (Lukáš Budínský)

0 comments
Autoři: 

Lukáš Budínský

Lukáš Budínský hovořil o tom, jak Knihovna Univerzity Tomáše Bati dává svým uživatelům k dispozici licencované zdroje, které bylo nutné prohledávat v jejich nativním prostředí. Stovky databází a desítky rozhraní totiž představují problém v optimálním využívání zdrojů a ideálním řešením je tedy portál informačních zdrojů s jednotným uživatelským rozhraním.

V roce 2008 byl úspěšně implementován nástroj SFX, což byl první krok v nasazení elektronických zdrojů. Technologický základ portálu byl metavyhledavač Metalib od firmy ExLibris, který ovšem přináší známé problémy v rychlosti vracení výsledků či prezentaci pouze omezené množiny výsledků. Nevýhody jsou však kompenzovány robustní a ověřenou technologií.

Z důvodu nevyhovujícího prostředí Metalibu (příliš knihovnické, tedy složité, neintuitivní, necustomizovatelné) byl zvolen XERXES, který je naopak modulární, rychle se rozvíjející a je nezávislý na zdroji dat. Uživatelské rozhraní XERXES tedy v podstatě zcela nahradilo rozhraní MetaLib. V létě bude navíc k dispozici verze 2.0, která přinese zefektivnění práce s "Velkým indexem". Do budoucnosti se dále chystá vytvoření zcela nového citačního modulu, užší propojení s kontem čtenáře, vylepšení vyhledávání v katalogu UTB a integrace služeb SFX přímo k záznamu.

(pfar)

Hodnocení: 
Zatím žádné hodnocení
IKAROS, redakce. Xerxes - Portál informačních zdrojů UTB (Lukáš Budínský). Ikaros [online]. 2011, ročník 15, číslo 5/2 [cit. 2021-10-18]. urn:nbn:cz:ik-13695. ISSN 1212-5075. Dostupné z: http://ikaros.cz/node/13695

automaticky generované reklamy
registration login password