Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Více než třetina lidí se připojuje k Internetu z domova

Čas nutný k přečtení
1 minuty
Již přečteno

Více než třetina lidí se připojuje k Internetu z domova

0 comments

Podíl lidí, kteří v České republice využívají Internet v domácnosti a v zaměstnání je téměř totožný (38,9, resp. 38 procent). Teprve na třetím místě (15,6 %) se objevuje jako místo připojení škola. Takový je asi nejzajímavější výsledek průzkumu týkajícího se sociodemografické struktury domácí interentové populace, který provedla v období září až prosinec 2000 společnost Network Media Service. V jeho rámci bylo metodou Web User Meter (online zobrazení dotazníků náhodně vybraným návštěvníkům z reprezentativního vzorku na některých serverech) osloveno 4687 respondentů ve všech věkových kategoriích (podrobné informace o organizaci průzkumu nejsou k dispozici). Zadavatelem projektu bylo Ministerstvo kulutry ČR.

Příčinu tohoto stavu je třeba hledat ve třech skutečnostech: Za prvé, počítače pro domácí využití, které jsou cenově nejdostupnější, mají dnes takové parametry (procesor s frekvencí 400 MHz, kapacita operační paměti 64 MB a pevného disku několik gigabytů, navíc k jejich běžné výbavě patří interní faxmodemová karta s přenosovou rychlostí 56 kilobitů za sekundu), které umožňují běžnou práci s Internetem. Za druhé, na trhu působí několik společností, které nabízejí za srovnatelných podmínek bezplatné připojení k Internetu (Volný, World Online, Raz Dva, Quick a Kiwwi). Kdokoliv se díky tomu může snadno zaregistrovat a vyzkoušet, který produkt mu nejvíce vyhovuje. Za třetí, vysoké telefonní poplatky jsou všeobecně kritizovány jako faktor negativně ovlivňující rozvoj Internetu u nás, ale 15,60,- Kč za hodinu připojení (tarif Internet 2000 v nejslabším pásmu) není nikterak závratná částka (což však neznamená, že nebude hlasitě přivítán pokles cen jako očekávaný důsledek konce monopolu na telekomunikačním trhu k 30. červnu 2002).

Celkově však údaje získané z tohoto průzkumu korespondují s výsledky, které vyplynuly z předcházejících obdobných šetření: nadpoloviční většinu uživatelů Internetu u nás tvoří lidé se středoškolským či vysokoškolským vzděláním, kteří jsou mladší 26 let a kteří žijí v městech nad sto tisíc obyvatel. Blíže je možné se seznámit se závěry průzkumu na adrese www.vyzkuminternetu.cz.

Klíčová slova: 
Hodnocení: 
Zatím žádné hodnocení
VOJTÁŠEK, Filip. Více než třetina lidí se připojuje k Internetu z domova. Ikaros [online]. 2001, ročník 5, číslo 4 [cit. 2024-07-13]. urn:nbn:cz:ik-10703. ISSN 1212-5075. Dostupné z: http://ikaros.cz/node/10703

automaticky generované reklamy
registration login password