Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Svět knihy Praha 2007 ve fotografiích

Čas nutný k přečtení
4 minut
Již přečteno

Svět knihy Praha 2007 ve fotografiích

1 comments

Upoutávka na Svět knihy Praha 2007

Ve dnech 3.-6. 5. 2007 se v Praze uskutečnil již 13. mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy. Uspořádal jej Svaz českých knihkupců a nakladatelů, spolupořadatelem se stalo hlavní město Praha a producentem firma Svět knihy, s.r.o.

Program Světa knihy byl (jako ostatně vždy) velmi bohatý – zahrnoval akce jak přímo v hlavním dějišti veletrhu a festivalu, tj. na Výstavišti Praha v Holešovicích, tak na řadě dalších míst, mj. v pražských kinech a divadlech. Některé z doprovodných akcí se pochopitelně konaly již před oficiálním zahájením Světa knihy 3. 5. 2007. Svět knihy navštívilo během čtyř dnů na 30 000 lidí.

Kompletní program knižního veletrhu a literárního festivalu byl zveřejněn také v elektronické podobě na webu akce, konkrétně na adrese http://svetknihy.cz/sk2007/cz/program-veletrhu/.

Ze známých osobností byli na letošní Svět knihy pozváni např. Robert Fulghum, Wilbur Smith či rumunský autor Petru Cimpoesu, letošní vítěz soutěže Magnesia Litera.

Centrální expozice letošního ročníku byla nazvána Čtením objevovat budoucnost. V rámci této expozice návštěvníkům představeny knihy z Německa, Rakouska a Švýcarska.

Již při vstupu do Průmyslového paláce na Výstavišti Praha, kde se odehrávala hlavní část programu, mohl návštěvník získat dojem, že se najednou ocitl v Německu, konkrétně ve Frankfurtu nad Mohanem. Vskutku nepřehlédnutelná byla totiž vizuální prezentace Frankfurtského knižního veletrhu:

Navštivte Frankfurtský knižní veletrh v Praze

Pravdou zůstává, že pojízdná knihovna Městské knihovny v Praze, která parkovala přímo před Průmyslovým palácem, by se asi ve Frankfurtu nevyskytovala:

Pojízdná knihovna Městské knihovny v Praze

Frankfurťané by vás také asi nezměřili, a tudíž byste nezjistili, jak rostete s knihou:

S knihou člověk roste jako z vody

Kromě pojízdné knihovny Městské knihovny v Praze jste mohli na veletrhu najít také např. stánek Národní knihovny České republiky i s nezbytnou chobotničkou:

Národní knihovna ČR se zvolna proměňuje v chobotničku

Na knižní veletrh se letos také více proplížil elektronický svět – kupříkladu hned u vchodu vítaly návštěvníky dívky se šerpami s logem společnosti Google. Hledáčku fotoaparátu mi bohužel ale neustále unikaly, takže vám nezbude než věřit mému slovu. Ostatně elektronickému prostředí a jeho vztahu k literatuře byly věnovány i přednášky souhrnně nazvané Literatura v interakci, jak se můžete přesvědčit v programu letošního Světa knihy.

Pokračujme však zvolna dále. Zastavme se na stánku nakladatelství Libri. Na něm byla kromě výrazného počinu z konce loňského roku, tedy vydání monumentální Encyklopedie knihy autora Petra Voita (ISBN 80-7277-312-7), k vidění také např. zbrusu nová Encyklopedie českých nakladatelství 1949-2006 od Jana Halady (ISBN 978–80–7277–165–3):

Nepřehlédnutelná encyklopedie českých nakladatelství 1949-2006

S Encyklopedií knihy se mohli návštěvníci Světa knihy setkat také na panelu prezentujícím výsledky 14. ročníku soutěže Slovník roku, kterou pořádá Jednota tlumočníků a překladatelů. Hlavní cenu Slovník roku 2007 totiž získala právě zmíněná publikace:

Cena Slovník roku 2007 patří Encyklopedii knihy

Letošní sté výročí narození spisovatele Jaroslava Foglara připomněla malá výstavka spisovatelových děl:

Výstavka děl Jaroslava Foglara

Veletrh byl pochopitelně přímo nabitý knihami – každý si mohl najít literaturu dle svého gusta. Posuďte ostatně sami:

Slepice v těsném sousedství divokých šelem a mírumilovných akvarijních rybiček

Řadu návštěvníků však přilákal také stánek pelhřimovské agentury Dobrý den:

Hemžení na stánku agentury Dobrý den, s.r.o.

K vidění zde byl např. obří kačer, ale také (tematicky příhodnější) kniha v ohrožení. Silákovi Ladislavu Hanzelovi se totiž na festivalu Pelhřimov – město rekordů podařilo prorazit 1476 stránek pražského telefonního seznamu Zlaté stránky 15 cm dlouhým hřebíkem sevřeným v dlani:

Obří kačer a Zlaté stránky

Stánku však bezkonkurenčně dominoval obří (jak ostatně jinak, že?) krasohled:

Obří krasohled

Malí návštěvníci festivalu (těch však bylo, přiznejme, první den veletrhu a festivalu poskrovnu, jelikož přece jenom odborná veřejnost, která akci většinou navštěvuje právě krátce po zahájení, bývá věkově poněkud starší) si mohli přijít na své na stánku České televize:

Pohled na stánek České televize

Ani francouzský stánek ovšem v tomto směru nezůstal pozadu:

Plyšová zvířátka na francouzském stánku

Větší návštěvníky jistě potěšila široká nabídka mešního vína (navíc za příznivé ceny) na stánku Karmelitánského nakladatelství:

Mešní víno od karmelitánů

A nyní buďme zase chvilku (od)vážní. Velký prostor byl na Světě knihy věnován informacím o Evropské unii, jak naznačoval již plakát blízko vstupu:

Pozvánky na akce informující o službách poskytovaných vydavatelstvím Evropské unie

Samotný stánek, v němž bylo možné získat řadu informací o publikacích Evropské unie, byl vskutku impozantní:

Stánek Evropské unie

Překvapivé bylo zejména zjištění, že Inforum není ani v naší staré dobré Evropě unikátním názvem:

Inforum po evropsku

Pravdou však je, že v časopise Ikaros byl již v roce 2004 publikován článek upozorňující, že název Inforum je plagiátem (pro zvědavce přidávám příslušný odkaz: http://www.ikaros.cz/node/1834), takže nic nového pod sluncem…

V literárním sále se uskutečnila také řada přednášek věnovaná informačním zdrojům o evropské problematice, mj. také přednáška o systému evropského práva EUR-Lex:

Představení systému EUR-Lex

Perlička na (téměř) závěr: Velmi inspirativní byla veletržní výbava jednoho z evidentně častých návštěvníků veletrhů. Tato výbava dovoluje optimalizaci sběru a transportu dokumentů získaných na veletržních stáncích:

Praktický veletržní kufřík na kolečkách

A na (úplný) závěr kvízová otázka: Věděli jste, že Zlatá kaplička je ve skutečnosti červená? Ne? Tady je důkaz:

Zlatá kaplička se veletržně červená…

Poznámka redakce: Článek též bude publikován v Nejtku, interním časopise Státní technické knihovny.
Klíčová slova: 
Hodnocení: 
Zatím žádné hodnocení
SKOLKOVÁ, Linda. Svět knihy Praha 2007 ve fotografiích. Ikaros [online]. 2007, ročník 11, číslo 7 [cit. 2024-04-14]. urn:nbn:cz:ik-12570. ISSN 1212-5075. Dostupné z: http://ikaros.cz/node/12570

automaticky generované reklamy

Máme zde 1 komentář

Potvrzuji ty sličné dívky s logem Google :-) Velmi zajímavou přednášku měl totiž na veletrhu 4.5. od 14.00 Jens Redmer, zástupce projektu Google Book Search pro oblast EMEA. K vidění byla i ředitelka české pobočky Googlu, Táňa le Moigne, která přednášku uvedla. Právě Google Book Search Google na veletrhu propagoval (dívky, které utíkaly před ikaří paparazzo ;-), rozdávaly do češtiny přeložené brožurky o GBS). Google přišel oslovit nakladatele a snad mu zde ani nikdo z nakladatelů neukradl na protest proti GBS notebooky, jak se stalo později v New Yorku ;-) ( http://arstechnica.com/news.ars/post/20070608-book-exec-steals-google-laptops-to-teach-lesson-about-theft.html )

registration login password