Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

SFX, Verde a MetaLib ve službách Univerzity Karlovy v Praze

Čas nutný k přečtení
4 minut
Již přečteno

SFX, Verde a MetaLib ve službách Univerzity Karlovy v Praze

0 comments
Anglicky
English title: 
SFX, Verde and MetaLib working for Charles University in Prague
English abstract: 
<p>There is a huge collection of e-resources available at Charles University in Prague. There are more then 18,700 e-journals in about 100 databases. Charles University in Prague is using the Ex Libris product suite for digital libraries to make e-resources easily available to all students and staff. The ERM system Verde is the central point for e-resources management. The OpenURL linkserver SFX connects users to available fulltexts anywhere and anytime they need it. The SFX server links users to fulltext in Google Scholar, e-journals AZ lists are automatically generated from the SFX knowledge base, and full MARC 21 e-journals records are imported from SFX to Aleph catalogue as well. Quick Search Journal HTML snippet is placed at Charles University SFX news blog and could be placed at any web page. SFX links users to full texts from Charles University MetaLib e-resources federative search engine too. </p>
Autoři: 
Poznámka redakce: Text je placenou inzercí společnosti MULTIDATA Praha s.r.o.

Logo společnosti MULTIDATA Praha s.r.o.

Logo Verde, Ex Libris

Verde - centrum e-zdrojů

Elektronické zdroje na UK

Na Univerzitě Karlově je pro výuku a výzkum dostupných více než 18 700 elektronických časopisů v cca 100 databázích. Rozlišuje se 25 skupin uživatelů (studenti a zaměstnanci fakult, kateder, studijních oborů a programů), kteří mají přístupné rozdílné části z předplácených elektronických zdrojů na UK. Zajištěn je přímý přístup i vzdálený přístup, federativní vyhledávání a kontextové OpenURL linkování.

Centrální správa

Ve Verde jsou centrálně ukládány všechny podklady pro zpřístupnění elektronických zdrojů na UK. Důležité pro personál knihoven je, že údaje ukládají a mají kdykoli k dispozici na jednom místě. Pro správce Portálu elektronických zdrojů UK, systému pro vzdálený přístup Onelog, federativního vyhledávače MetaLib a OpenURL link serveru SFX je zásadní, že všechny podklady mají přesně a strukturovaně dostupné na jednom místě.

Pomoc při řešení problémů s přístupem

Ne vždy dodavatelé dodají všechny potřebné podklady pro zpřístupnění elektronického zdroje. V průběhu předplatného se objevují také problémy s přístupem k předplácenému obsahu a podezření na nekoretní využití ze strany některých uživatelů. Ve Verde na Univerzitě Karlově evidují všechny takové problémy. Přehledná evidence výrazně usnadňuje často náročné řešení problémů ve spolupráci s dodavatelem.

Logo SFX, Ex Libris

SFX - nejen kontextové linkování

Propojení na plné texty

Z Verde jsou do SFX automaticky synchronizována portfolia předplácených a vybraných Open Access databází. SFX zajišťuje propojení na plné texty elektronických časopisů a elektronických knih z katalogu UK v systému Aleph, z výsledků vyhledávání v MetaLib UK, Google Scholar a Elsevier Scopus a z bibliografických či abstraktových záznamů v databázích EBSCO, ProQuest, CSA, HW Wilson, Ulrichsweb, SilverPlatter, ISI Web Of Knowledge a Ovid.

Propojení na plné texty

Seznamy elektronických časopisů

V dvojjazyčném česko-anglické rozhraní SFX jsou dostupné seznamy elektronických časopisů dostupných ve všech databázích. V současné době jsou k dispozici seznam celouniverzitně přístupných časopisů, seznam časopisů přístupných pro studenty a zaměstnance CERGE-EI a seznam časopisů přístupných pro studenty a zaměstnance Filozofické fakulty.

Po upřesnění podkladů od dodavatelů elektronických zdrojů budou připraveny seznamy elektronických časopisů přístupných na dalších fakultách, katedrách, ústavech a centrech UK. Připravována je automatická synchronizace seznamů časopisů do EZB.

Seznamy elektronických časopisů

Služba MarcIt! na UK a elektronické časopisy v katalogu systému Aleph

Z SFX jsou záznamy elektronických časopisů na UK importovány do katalogu v Aleph. V katalogu tak mají studenti a zaměstnanci pohodlně k dispozici celkový přehled dostupných časopisů, ať již v tištěné nebo elektronické verzi. U časopisů, které má Univerzita Karlova přístupné v rámci Jednotné informační brány, jsou záznamy doplněny na podrobný záznam v rozsahu CONSER. Rozšíření umožní uživatelům výrazněji bohatší možnosti dohledání časopisů k požadovanému záměru.

Elektronické časopisy v systému Aleph

Propojení na plné texty elektronických časopisů v systému Aleph

Vyhledávací okénko seznamu časopisů

Vyhledání požadovaného časopisu je možné spustit ve vyhledávacím okénku pro seznam časopisů SFX. Na UK je vyhledávací okénko k celouniverzitně dostupným elektronickým časopisům umístěno na blogu k SFX s aktualitami k elektronickým časopisům.

Vyhledávací okénko seznamu časopisů

CrossRef pro pokročilé

Technologie Cookie Pusher je další z pionýrských počinů z vývojové dílny SFX v oblasti kontextového linkování. Tuto technologii využívá také CrossRef. Na UK využívají této technologie - při linkování podle DOI u CrossRef DOI resolveru jsou uživatelé z UK přesměrováni na SFX UK namísto na stránky vydavatele časopisu. Např. u časopisu Nature tak uživatelé nejsou směrováni na stránky vydavatelství Nature, ale přes SFX správně do databází EBSCO a ProQuest, kde je časopis na UK předplácen.

Logo MetaLibu, Ex Libris

MetaLib - zacílené federativní vyhledávání

Propojení na plné texty prostřednictvím SFX

Vyhledávání najednou přesně tam, kde potřebujete

V MetaLibu si studenti a zaměstnanci Univerzity Karlovy mohou vybrat, ve kterých katalozích a databázích dostupných na UK chtějí vyhledávat. Výsledky vyhledávání jsou uspořádány do tématický klastrů a do faset. Propojení na plné texty vyhledaných dokumentů zajišťuje SFX.

Hodnocení: 
Zatím žádné hodnocení
PAVLÍK, Jiří. SFX, Verde a MetaLib ve službách Univerzity Karlovy v Praze. Ikaros [online]. 2008, ročník 12, číslo 5 [cit. 2024-04-23]. urn:nbn:cz:ik-12785. ISSN 1212-5075. Dostupné z: http://ikaros.cz/node/12785

automaticky generované reklamy
registration login password