Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Představení portálu nástroje.knihovna.cz

Čas nutný k přečtení
6 minut
Již přečteno

Představení portálu nástroje.knihovna.cz

0 comments
Podnázev: 
Spuštění jedinečného portálu s katalogem nástrojů (nejen) pro vzdělávání
Anglicky
English title: 
Presentation of nastroje.knihovna.cz
English subtitle: 
Start-up of unique portal with the catalogue of tools designed (not only) for educational purposes
English abstract: 
Following article is an introduction of handlisted subject catalogue filled with internet and desktop tools mainly usable in education processes. Nowadays, there are lots of these tools, but there is not yet a site with well defined categories for librarians and teachers. This situation led to the idea that gave birth to the project Nastroje.knihovna.cz. Our internet portal is supposed to fill that gap on a market and therefore satisfy the needs of focus groups and maybe many others. If you are curious, read on, because all the key activities and focus groups of the project will be introduced to on the following pages.

Profese knihovníka v současné době předpokládá počítačovou gramotnost na solidní úrovni, ale i tak se občas stane, že narazíme na problém, se kterým si nevíme rady. Možná se vám už stalo, že jste dostali netrpělivě očekávaný e-mail a nemohli jeho přílohu otevřít, protože byla ve formátu, který ani vy, ani váš počítač neznáte. Nebo: potřebujete elektronicky odeslat větší objem dat (třeba fotografie), ale víte, že váš outlook větší přílohu než 2MB zablokuje. Určitě máte k dispozici i vlastní, podobnou zkušenost. Jak si v takových případech poradit? Existuje ale ještě jedno řešení: projekt nastroje.knihovna.cz, který vznikl v rámci předmětu Aplikační seminář při Kabinetu informačních studií a knihovnictví na Masarykově univerzitě v Brně.

Logo projektu nastroje.knihovna.cz

Logo projektu nastroje.knihovna.cz

Na internetu sice existuje mnoho užitečných nástrojů, ale je obtížné se v nich orientovat. V nadbytku informací a nových technologií je logicky potřebný přehledný portál s katalogem nástrojů využitelných ve vzdělávání, při studiu a pro práci v knihovně. Právě proto vznikl v rámci KISK na FF MU v Brně první a jediný webový portál s předmětovým katalogem osobně vyzkoušených (zpravidla on-line) nástrojů - nastroje.knihovna.cz. Jinými slovy:

neustále
aktualizovaný
seznam
tematicky
rozdělených
originálních
jedinečných
entit
.knihovna.cz

Co přesně mají autoři na mysli pod pojmem nástroj? Měl by to být počítačový program, který je:

 • často velmi jednoduchý, jednoúčelový
 • přístupný přes webové rozhraní nebo nainstalovaný na počítači
 • volně a bezplatně šiřitelný (alespoň v základní verzi)
 • přínosný a využitelný pro hlavní cílové skupiny (knihovníci, pedagogové a studenti)

Obsah portálu nastroje.knihovna.cz

Hlavní stránka portálu nese název Nástrojárna – způsobem e-zpravodaje zobrazuje vybrané nově vložené recenze a aktuální příspěvky z rubriky Zajimavé články. Dále zde naleznete Novinky (nově vložené recenze nástrojů), Recenze redakce, Zajímavé články (zajímavosti ze světa nástrojů) a Videonávody (tj. vlastní videonávody k vybraným programům). Podoba Nástrojárny stále není konečná a autoři se jii snaží neustále vylepšovat a přizpůsobovat požadavkům uživatelů.

Základní částí portálu je ale přehledný katalog online i offline nástrojů, který uživatelům pomáhá při vyhledávání a výběru vhodného nástroje pro požadované aktivity. Všechny nástroje jsou roztříděné do kategorií a podkategorií podle tématických oblastí, přičemž u jednotlivých nástrojů lze nalézt:

 • základní charakteristiku (on-line x off-line, cenová dostupnost, jazyková verze, portable verze, atd.)
 • stručnou anotaci vysvětlující, o jaký nástroj se jedná, k čemu je určený
 • recenze redakce, která na základě vlastních zkušeností přiblíží konkrétní software a práci s ním
 • uživatelskou i hardwarovou náročnost programu
 • recenze či hodnocení od uživatelů
 • doporučení vhodných nástrojů pro konkrétní činnost
 • odkazy ke stažení

Smyslem katalogu je poskytnout informace o nástrojích, které jsou osobně vyzkoušené a jsou vhodnou alternativou k placeným nástrojům. Každý si tak může zvolit svůj nástroj přesně podle zadaných požadavků.

Hlavní stránka portálu - novinky a nástrojárna

Hlavní stránka portálu (novinky a nástrojárna)

Pro koho je portál určený?

Portál nastroje.knihovna.cz je určený především knihovníkům a informačním pracovníkům, pedagogům, v neposlední řadě i studentům, zejména vyšších odborných a vysokých škol. Pro tyto skupiny je připravena nabídka doporučených nástrojů využitelných v oblasti knihovnické a pedagogické práce. Mezi hlavní kategorie katalogu patří:

 • Citace a bookmarking (programy na vytvoření citací podle platných norem, bibliografických managerů apod.)
 • Výzkum/feedback  (nástroje na tvorbu dotazníků, anket, statistik i grafů)
 • Výuka (nabídka programů využitelných pro klasickou i netradiční výuku)
 • Vyhledávací nástroje (vyhledávání obrázků, zvuků, hudby, ale i speciálních, např. technických informací)
 • Sociální sítě a kolaborativní nástroje (projektové managery a sociální sítě)
 • Prezentace informací (nástroje usnadňující prezentaci dokumentů, fotogalerií, tvorbu webových stránek, blogging atd.)
 • Práce se soubory (software na správu a sdílení souborů, konverzi, kompresi/dekompresi)
 • Management osobních informací (e-books, RSS čtečky, kalendáře, štítkování na ploše, time management, myšlenkové mapy)
 • Komunikace (poštovní klienti a nástroje na komunikaci)
 • Grafika (zde najdete generátory komiksů, 3D grafiku, on-line kreslení, grafické editory a utilitky)
 • Práce s textem (textové editory a procesory, DTP, OCR)
 • Překladače a slovníky
 • Audio - Video (live streaming,  video a audiopřehrávače, editory zvuku a videa)

Katalog nástrojů

Katalog nástrojů

Služby portálu

Kromě samotného katalogu nástrojů portál nabízí např. možnost psát své dotazy a názory na stávající recenze a články, přehled základních typů softwarových licencí, nabídku doporučených nástrojů, užitečné odkazy na další recenze a články, využití RSS kanálů k odebírání informací, propojení na Facebook, Twitter, Delicious a samozřejmě i možnost registrace.

Neomezený přístup na portál mají samozřejmě všichni uživatelé, pokud se ale zaregistrují, mají navíc možnost hodnotit či doplňovat recenze, psát k nim komentáře, vkládat do katalogu vlastní uživatelské recenze a přidávat příspěvky do diskusního fóra.

Workshopy

Společně se spuštěním portálu si autoři připravili i workshopy zaměřené na seznámení s katalogem a s ukázky vybraných programů. První z workshopů proběhl dne 11.5.2011 na Národním semináři NAKLIV v Koutech u Ledče. Účastníci workshopu si mohli vyzkoušet například zkracování URL pomocí Bit.ly, tvorbu mraku slov s Wordle, naučili se jednoduchou tvorbu screenshotů v programu Screenpresso a pokusili se vytvořit myšlenkovou mapu svojí letošní dovolené prostřednictvím nástroje MindMeister. Workshop byl velmi kladně hodnocený a užitečnost portálu nastroje.knihovna.cz byla zmiňována i v diskusních příspěvcích semináře.

Workshop na Národním semináři NAKLIV

Workshop na Národním semináři NAKLIV

Zapojte se i Vy do tvorby portálu!

Všichni uživatelé se mohou stát i spolutvůrci portálu a to hned několika způsoby: hodnocením vyzkoušeného nástroje či komentářem stávající recenze, vložením vlastní recenze, a nebo alespoň doporučením vhodného nástroje, který v katalogu zatím chybí. Vkládání recenzí se řídí několika jednoduchými pravidly, která se spolu s přesným popisem, jak recenzi vložit, nalézají na adrese portálu.

Jak již zaznělo, kromě samotné recenze autoři uvítají i doporučení nějakého zajímavého nástroje, který by v katalogu neměl chybět. Je možné připojit i krátkou anotaci. Zároveň je možné v komentářích každou stávající recenzi a článek doplnit nebo opravit. Zkrátka je jen na uživatelích, jakým způsobem se zapojí.

Chcete USB s logem portálu?
Vkládejte recenze, doporučujte vhodné nástroje, komentujte recenze i články. Pro nejaktivnějšího uživatele je každý měsíc připravený USB disk s logem portálu!

Co dalšího se chystá?

V nejbližší době začneme v portálu zveřejňovat recenze a doporučení oblíbených nástrojů odborníků z oblasti informačních technologií. Vytváříme další vlastní videonávody k vybraným nástrojům. Pro zaregistrované uživatele máme připravenou komunitní síť. Proběhnou další úpravy portálu podle požadavků uživatelů. A samozřejmě – průběžně budeme vkládat nové recenze na zajímavé nástroje.

Poznámka: článek je upravenou verzí prezentace projektu nastroje.knihovna.cz. Realizační tým tvoří studenti navazujícího magisterského studia Informačních studií a knihovnictví, a to jak prezenčního, tak i kombinovaného studia.
Složení autorského týmu: Hana Dvořáková, Lenka Damborská, Irena Hodžová, Michal Kiesel, Pavel Navrátil a Marta Pavlovská.

Hodnocení: 
Zatím žádné hodnocení
HODŽOVÁ, Irena. Představení portálu nástroje.knihovna.cz. Ikaros [online]. 2011, ročník 15, číslo 6 [cit. 2024-07-13]. urn:nbn:cz:ik-13720. ISSN 1212-5075. Dostupné z: http://ikaros.cz/node/13720

automaticky generované reklamy