Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Online World aneb Internet o zdrojích, službách, centrech a co s ním doopravdy

Čas nutný k přečtení
3 minut
Již přečteno

Online World aneb Internet o zdrojích, službách, centrech a co s ním doopravdy

0 comments
Autoři: 
Místo:
Washington, město s nádhernými možnostmi, architekturou, nenapodobitelnou atmosférou denního i nočního života, také bohužel s největším počtem vražd, zajímavým multikulturním složením, skvělými galeriemi a muzei, největším knihovnicko-informačním gigantem - Kongresovou knihovnou a samozřejmě se sídlem prezidenta USA a nezávislého vyšetřovatele Kennetha Starra a dalších federálních úřadů.

Základní reference o městu:
Asi nejlepší informace jsem objevil na http://www.washdc.org nebo postupně pak se vnořením do nitra webovských stránek listu The Washington Post.

Informace o akci:
Online World, Conference & Expo, 12. –14. října 1998, Washington, D. C.

URL: http://www.onlineinc.com/olworld/

Hodnocení: (použitý rating: VŠ stupnice hodnocení studenta u zkoušky)

Stupeň: 1

Pozitivum č. 1:
Knihovnicko-informační komunita bude více než si myslí (a u nás na to cítí) určovat směřování a správu Internetu. Internet v Americe vyvíjejí a určují dvě hlavní vědy Information Science a Computer Science. Proč spolu to má výhody, přesahuje rozsah tohoto příspěvku (někdy jindy se dá vyvolat krásná polemika, která dovolí zapomenout na ekonomickou kocovinu), ale u nás se toho zatím drží Computer Science. Není to proti sobě, je to o něčem jiném, kam musíme dorůst. Kdo to staví proti, dělá chybu. Věřím brzy v růst.

Negativum č. 1:
Konečně bych si přál vidět u nás někdy takový postoj ke knihovnám a informační a knihovní vědě, jako je postoj v USA, ale stačila by možná stará dobrá Anglie. Vše ale není jen v ekonomice. Člověk je smutný v akademických i veřejných knihovnách v ČR, přestože tady jsou první vlaštovky - bohužel nesrovnatelné. Je to o něčem jiném. A nadlouho.

Akce měla dvě významné složky - běžící paralelně - konferenci a expozici vystavovatelů velmi prestižních (a ne např. providerů jejichž stánky mne na podobných akcích již i obtěžují, tím nesnižuji jejich význam a úlohu, ale akce o Internetu u nás jsou především jejich exhibicionismem, neb ekonomicky mohou ovládnout veletrhy a konference), kteří se zabývají Internetem jinak a hlavně, co s ním. Příklad ze života a za všechny z těch mnoha desítek zajímavých vystavovatelů? Například stránky Northern Light, jednoho z nejúčinnějších vyhledávacích prostředků na světě, skvělé virtuální knihovny dokumentů jako CARL - stačí jejich motto Information Management and Delivery for Libraries a víme, co je posláním, dále databázových center, které obsahují mnohem lepší a kvalitnější a kvantitativnější zdroje informací než vlastní liberální Internet dohromady se vším tím plevelem, kdy k jádru dostat se je čím dál větším kumštem...

Neneguji Internet v jeho liberálnosti (naopak obdivuji a fandím), ale potřebuji jej především k práci a prodrat se skrz tu fascinující multimedialitu, reklamu, miliony prezentací lidí rozumných i šílených. To je to, co mne zajímá. Rychle, v Česku úměrně rychle a k verifikovatelným výsledkům, na které se mohu spolehnout (to s žádnou cenzurou nemá nic společného).

Vyjádřím to jednoduše: ZAJÍMÁ MNE CYBERSEARCH. Proto mne zajímají fóra jako bylo toto a oni o tom jsou. Už ne, jak se připojit a jak si otestovat providera. Konference i výstava (či veletrh) byly o navigaci, vyhledávání, obsahových zásazích do správy nejen Internetu, ale inranetů a extranetů, také jakou roli sehrají tzv. knowledge workers, lidé, kteří budou odpovědni ani ne za tvorbu technologií, jako jak efektivně zvládnout a ukočírovat to, co již bylo vytvořeno a nabídnout odborníkům jiných profesí k efektivnímu využití. Pravděpodobně se takoví experti budou rekrutovat z Internet Librarians, již jsou k mání Intranet Librarians (u nás ještě ne – to není totiž správce intranetu, jak se může zdát), dále z Information Specialists, lidí technologicky vyspělých, ale znalých především principů komunikace informací v systémech společenských i korporačních. Budou rozumět jejich efektivitě, vytváření, šíření i zpětným vazbám a budou umět provést zásahy do systému, aby neztratily svou dynamiku a účelnost. Když vezmu hlavní sekce konference jako PRACTICAL SEARCHING, TRENDS AND TECHNOLOGY, INTRANET DEVELOPMENT, CONTENTS REVIEW, RESOURCE MANAGEMENT a diskusní fóra hořlavých témat ROUNDTABLE DISCUSSION vše se mi potvrzuje. Desítky přednášek, jejichž témata naleznete na adrese http://www.onlineinc.com/olworld/, pak vyplňovala tyto hlavní sekce. Toto není poslední fórum, na kterém se chci dělit o určité poznatky, bude jich více a různě. Několik komentářů bude i na Detektivovi, fóra (nikoli časpisu), které se chce v ČR zabývat právě tou oblastí, kterou bych shrnul ještě jednou pod krásný termín CYBERSEARCH. (Detektiv se narodil před 2 týdny a určitě se o něm napíše i do Ikara.)

Klíčová slova: 
Hodnocení: 
Zatím žádné hodnocení
PAPÍK, Richard. Online World aneb Internet o zdrojích, službách, centrech a co s ním doopravdy. Ikaros [online]. 1998, ročník 2, číslo 9 [cit. 2024-07-13]. urn:nbn:cz:ik-10448. ISSN 1212-5075. Dostupné z: http://ikaros.cz/node/10448

automaticky generované reklamy