Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Naskenovaná těla v kyberprostoru

Čas nutný k přečtení
2 minut
Již přečteno

Naskenovaná těla v kyberprostoru

0 comments
Nedávno jsem v kyberfeministickém okénku kritizovala soutěž Miss Betynka, ve které redaktoři/rky časopisu "Pro maminky" Betynka prezentovali fotografie malých holčiček, všelijak naparáděných a vesele se smějících. Ve zmíněném článku jsem se zdržela veškerých komentářů, ale když jsem si prohlédla stránky soutěže Miss Internet, napadlo mne, že možná časem se bude taková soutěž ratolestí konat i na Internetu. Pak se divíme, proč jsou ženy považovány za objekty sloužící jako reklama na cokoli nebo proč roste počet nezletilých prostitutek. Ženy jsou, jak se zdá, od malička (Miss Betynka) a navíc snad všude, kde se jen objeví (cyberspace) žádány, aby se prosadily skrze svoji tělesnou krásu, nikoli duševní hodnoty a schopnosti. Místo soutěže o nejhezčí básničku nebo obrázek pak Betynka otiskne nafintěné tvářičky a pan Fikáček pochopí soutěž o nejhezčí WWW stránku u žen jako soutěž o nejhezčí naskenované tělo v kyberprostoru. Škoda. Místo aby se u holčiček posilovalo sebevědomí tím, že něco umí nebo mají na něco talent, výhody mají spíše ty, které se narodily s hezkou tvářičkou a maminka jim dovedně zaplétá copánky a kulmuje ofinku. Ve třinácti pak některé z nich vyhrají "opravdovou Miss" a budou nalíčené vypadat tak na třicet let. Ve čtyřiceti budou vypadat na dvacet a mít přibližně stejné hodnoty. V padesáti zešílí z toho, že již nejsou tak krásné jako ve třinácti.

V kyberprostotu se pohybuje spousta zajímavých holek, které vytvářejí zajímavé osobní stránky, píší básně nebo představují vlastní fotografie a jiná umělecká díla. Takové však do soutěže pan Fikáček nepozval. Místo inteligentních WWW prezentací a oduševnělých HTML produktů rozhodovala naskenovaná těla. Další obsah jejich WWW stránek je již podružný. O to zajímavější pro mne bylo, do prezentací Fikáčkových krásek zabrousit. Některé stránky obsahovaly nefunkční odkazy a chyby, vesměs všechny pak byly chudé na obsah i duchaplnost. Některé stránky vypadaly, že si je majitelky zřídily za jedním jediným účelem: prezentaci dominovaly fotografie dívčiny všemožně se kroutící a pitvořící, e-mail a odkaz na hlasování do soutěže Miss Internet. Jedna z 36 soutěžících pak ve snaze získat na svoji stranu hlasující kyberovníky přidala na svoji stránku "zajímavé odkazy pro muže", mezi nimiž nechybělo ani silikonové poprsí Pamely Andersson.

Jak se zdá, soutěž o Miss Internet si svým sexistickým založením, duchaplností a provázání s komerčním lobby ničím nezadá s "tradičními" kláními Miss. Česká kybermiss se v tomto směru skutečně povedla a zdá se, že se bude ještě víc "profesionalizovat".

Hodnocení: 
Průměr: 2 (hlasů: 2)
JEDLIČKOVÁ, Petra. Naskenovaná těla v kyberprostoru. Ikaros [online]. 1998, ročník 2, číslo 3 [cit. 2024-05-23]. urn:nbn:cz:ik-10177. ISSN 1212-5075. Dostupné z: http://ikaros.cz/node/10177

automaticky generované reklamy