Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Ministerská Sbírka zákonů bez vyhledávače

Čas nutný k přečtení
1 minuty
Již přečteno

Ministerská Sbírka zákonů bez vyhledávače

0 comments

Ministerstvo vnitra nedávno zveřejnilo na svém webu Sbírku zákonů od roku 1945, základní informační zdroj v oblasti české legislativy. Ministerstvu to ukládá § 12 zákona 309/1999 Sb., o Sbírce zakonů a o Sbírce mezinárodních smluv, v němž je uveden "způsob umožňující dálkový přístup". Návštěvník webu si však odkazu na Sbírku zákonů sotva všimne (viz obr. č. 1).


Obr. č. 1

Prioritu mají nově schválené předpisy, které ostatně existují v elektronické formě. Starší předpisy jsou průběžně doplňovány (resp. přepisovány z tištěných originálů).

Tento bohulibý krok má však jeden nikoliv nepodstatný háček: Je možné totiž pouze prohlížet obsah Sbírky zákonů, vyhledávač uživatelům MV nenabídlo. Jinými slovy: pokud neznáte označení požadovaného předpisu (či ještě lépe příslušné částky Sbírky zákonů), je vám tento systém v podstatě k ničemu. Podle J. Matějusové z tiskového odboru MV, kterou citoval časopis Týden, takovou povinnost zmíněný zákon nestanovil. Na webové stránce, na níž najdeme odkazy na jednotlivé ročníky Sbírky zákonů, se rovněž píše, že "není úkolem ani cílem MV poskytovat textové vyhledávání" (viz obr. č. 2). Zvláštní argument od úřadu, který byl svého času odměnen cenou Český zavináč.


Obr. č. 2

Nakonec se "našlo" netradiční řešení - vyhledávání zajistil jeden zřejmě nespokojený uživatel (výsledek si můžete prohlédnout na obr. č. 3).


Obr. č. 3

Není třeba věšet hlavu - existují i jiné možnosti, jak se k textům zákonů dostat (na některé upozorňuje i samotné MV). Když vynecháme obligátní radu "hoď to do Googlu", měli bychom zvolit buď licencované systémy právních informací, které mají k dispozici některé knihovny, nebo Portál veřejné správy.

Hodnocení: 
Zatím žádné hodnocení
VOJTÁŠEK, Filip. Ministerská Sbírka zákonů bez vyhledávače. Ikaros [online]. 2005, ročník 9, číslo 9 [cit. 2024-07-20]. urn:nbn:cz:ik-11908. ISSN 1212-5075. Dostupné z: http://ikaros.cz/node/11908

automaticky generované reklamy