Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Jak se učinit nepostradatelným (Tim Buckley Owen)

Čas nutný k přečtení
2 minut
Již přečteno

Jak se učinit nepostradatelným (Tim Buckley Owen)

0 comments
Autoři: 

Tim Buckley Owen, britský „nezávislý informační komentátor” zmínil ve spojitosti se sociálními sítěmi problémy bezpečnosti a regulace přístupu k osobním datům uživatelů. Podle výzkumu společnosti Dell používá až 90 % zaměstnanců svoji vlastní techniku, protože jsou na ni zvyklí a často je i výkonnější. Jak ale v takové situaci zajistit bezpečnost? A jak se vyhnout přílišné regulaci?

Problematická ale není jen bezpečnost firemních dat a sítí, ale také bezpečnost osobních dat a údajů uživatelů. Podle výzkumu University of Queensland až 70 % uživatelů Internetu nechce používat služby a aplikace, které příliš zasahují do jejich soukromí. Někteří by si dokonce i připlatili, jen kdyby před službou / programem / aplikací mohli uchránit své osobní údaje.

Nezávislý informační komentátor Tim Owen a sociální média

Nezávislý informační komentátor Tim Owen a sociální média

Přes všechny tyto palčivé otázky zažívají sociální sítě rychlý rozvoj, a mnohé z nich jsou i ukazatelem o vhodnosti kandidáta na pracovní pozici (LinkedIn, ale i Facebook). Lidé si v dnešní době už ani neuvědomují, co všechno o sobě sdílejí a co o nich mohou ostatní najít. Tim Owen zmínil také obrovskou popularitu služeb na sdílení obrázků a fotografií. Velmi úspěšná je i "nástěnková" služba Pinterest.

Dalším tématem, kterému se Tim Owen věnoval, byla kolektivní či komunitní spolupráce, pomoc a spotřeba. Komunitní pomoc (hlídání bytu či domácích zvířat) samozřejmě není ničím novým, ale technologie jí dávají nový rozměr. Přes Internet se mohou půjčovat auta, mikrofinancovat projekty nebo psát diplomky. Kam až ale může bublina sociálních sítí a jejich relativní důležitost dospět? Podle Owena tato bublina brzy praskne.

Je patrné, že Owen je informačním skeptikem. V souvislosti s termínem Big Data (který označuje obrovská množství dat, se kterými se manuálně v podstatě nedá pracovat) kupříkladu upozornil, že i nejmodernější analytické nástroje mají své mouchy. Chybí jim mimo jiné spolehlivá analýza sentimentu a nedokáží například identifikovat sarkasmus a ironii. Strojové zpracování zkrátka nikdy nebude tak kvalitní jako zpracování člověkem.

Přednášející posluchače také seznámil s případem mladíka, který bydlí nedaleko domova Owenových, a který zkonstruoval tzv. abstraktor - ten dokáže i z obsáhlé knihy zpracovat krátký výtah. Nástroj není ve své současné podobě dokonalý, ale i tak už někteří odborníci mladého vynálezce srovnávají např. se zakladatelem Googlu, Larrym Page. Mladík už dnes nemusí chodit do školy, ale zato se možná usídlí v Sillicon Valley. Je to životní úspěch? A nebo to může být jednou problém?

Ve své lehce katastrofické předpovědi Owen zmiňuje, že středně velké firmy budou časem nahrazeny mladými aktivními podnikateli; střední management bude nahrazen on-line analytikou; a hlavním zdrojem inovací se stanou zákazníci. Proto je třeba zabývat se krizovým managementem a učinit se nepostradatelným.

(pfar)

Hodnocení: 
Zatím žádné hodnocení
IKAROS, redakce. Jak se učinit nepostradatelným (Tim Buckley Owen). Ikaros [online]. 2012, ročník 16, číslo 5/2 [cit. 2024-07-19]. urn:nbn:cz:ik-13893. ISSN 1212-5075. Dostupné z: http://ikaros.cz/node/13893

automaticky generované reklamy
registration login password