Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

I letos na čtenáře posvítilo Hradišťské sluníčko

Čas nutný k přečtení
3 minut
Již přečteno

I letos na čtenáře posvítilo Hradišťské sluníčko

0 comments

Každoročně připomíná Hradišťské sluníčko malým i velkým čtenářům, že nastávající prázdniny jsou tou nejvhodnější dobou ke čtení a hezkým chvilkám s knížkami. Už od roku 1999 pořádá Knihovna Bedřicha Beneše Buchlovana v Uherském Hradišti pravidelně literární soutěž pro děti "Píšu povídky, píšu básně..."; letos to bylo na téma "Jakou barvu má svět?".

V kině Hvězda se v pondělí 21. června dopoledne sešli autoři literárních i výtvarných prací soutěže Ex-libris 2010 k vyhlášení výsledků a ocenění nejlepších autorů. I letos vyšel tiskem sborníček oceněných prací, z nichž některé zabodovaly i v kole krajském, které letos pořádala Krajská knihovna F. Bartoše ve Zlíně. A za úspěšnou reprezentaci Zlínského kraje odjela delegace čtyř dětí ze Slovácka na Ministerstvo kultury, kde byly mezi 14 dětmi celé naší vlasti do řádu Rytířů krásného slova pasovány také Martina Reissnerová a Barbora Večeřová, nadějné autorky několika ročníků naší literární soutěže.

Stalo se hezkým zvykem, že Hradišťské sluníčko svolává na Mariánské náměstí k Rozárce večerníčkovskou znělkou ty nejmenší ke čtené pohádce. I letos trubač Martin od pondělí do pátku ohlašoval začátek i konec pohádky a herci a herečky Slováckého divadla přečetli malým posluchačům pohádku na dobrou noc. Děkujeme Davidu Vackemu za Ferdu i Ťutínka, Ažce Kynclové za Bramborovou Báru, Andree Nakládalové za pohádku Jiřího Kahouna o vrabčáčkovi, Kláře Brtníkové za pohádku o pramravencích z knihy Chyť si lelka na udici i Janu Horákovi za poslední páteční pohádky. A nesmíme zapomenout na malé námořníky MŠ Husova a MŠ s křesťanskou výchovou, kteří na středeční večerníček vzali s sebou své koloběžky a zazpívali námořnickou písničku.

Herečka Slováckého divadla Klára Brtníková při čtvrtečním večerníčku

Herečka Slováckého divadla Klára Brtníková při čtvrtečním večerníčku

Letos poprvé posvítilo sluníčko i starším čtenářům, kteří přišli ve středu do čítárny Knihovny BBB na besedu s šéfredaktorem ČR2 Jaromírem Ostrým. Omluvil svého kolegu Josefa Veselého, který speciálně hradišťským milovníkům historie v dopise prozradil, že cyklus Toulek českou minulostí se od 2. dubna 1995 fakticky nezastavil a že tým Toulek by rád dosáhl nejenom 800. pokračování, které se chystá na 24. října letošního roku. Posluchači ocenili vyprávění o práci s rozhlasovým mikrofonem a setkávání se zajímavými lidmi.

Šéfredaktor Českého rozhlasu 2 Praha Jaromír Ostrý

Šéfredaktor Českého rozhlasu 2 Praha Jaromír Ostrý

Hostem Hradišťského sluníčka byla letos česká spisovatelka Ivona Březinová, jejíž knížky děti znají a mají je moc rády. Na středeční besedě s osmáky a deváťáky hradišťských škol připomněla knihu Básník v báglu a letošní 200. výročí narození českého básníka Karla Hynka Máchy, ve čtvrtek na autogramiádě podepisovala své knížky a byla i posluchačkou několika večerníčků a také shlédla divadelní představení Slováckého divadla. Během jejího týdenního pobytu jste ji mohli potkat v Hradišti i vy, po celý týden besedovala o svých knihách s dětmi knihoven Zlínského kraje.

Autorka Ivona Březinová na besedě o K. H. Máchovi Ivona Březinová při autogramiádě v dětském knižním království

Autorka Ivona Březinová na besedě o K. H. Máchovi a při autogramiádě v dětském knižním království

252 prvňáčků hradišťských škol se letos účastnilo projektu Národní pedagogické knihovny Komenského v Praze Už jsem čtenář-Knížka pro prvňáčka, který dětem daroval knihu, kterou nelze nikde koupit; malí čtenáři si ji zasloužili za celoroční úsilí. Zároveň byli pasováni na čtenáře knihovny, získali zdarma průkazku do knihovny a mohou si vyzkoušet, jak je prima chodit do knihovny a vypůjčit si svou první knížku na prázdniny.

Prvňáčky pasoval herec Slováckého divadla Jan Horák Všichni prvňáčci se zapsali do kroniky

Prvňáčky pasoval herec Slováckého divadla Jan Horák. Všichni se pak zapsali do kroniky

I když letos moc slunečních paprsků v průběhu týdne nebylo, Hradišťské sluníčko rozehřálo hlavně malé čtenáře, kterým bylo určeno. Také devátý ročník našeho skromného festiválku ukázal, že i za málo peněz lze dětem zpříjemnit poslední předprázdninový týden, kdy už se ve školách nezkouší a všichni se těší na léto. Děkujeme Městu Uherské Hradiště, Nadaci Děti-kultura-sport, Slováckému divadlu, Městským kinům, Všeobecné zdravotní pojišťovně, NPKK v Praze a MŠMT.

Společná fotografie z pasování prvňáčků, v roli princezny byl redaktor regionálních novin Pavel Princ

Společná fotografie z pasování prvňáčků, v roli princezny byl redaktor regionálních novin Pavel Princ

Hodnocení: 
Zatím žádné hodnocení
ČÁPOVÁ, Mirka a HANÁČKOVÁ, Hana. I letos na čtenáře posvítilo Hradišťské sluníčko. Ikaros [online]. 2010, ročník 14, číslo 7 [cit. 2022-08-10]. urn:nbn:cz:ik-13510. ISSN 1212-5075. Dostupné z: http://ikaros.cz/node/13510

automaticky generované reklamy