Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Homesite 3.0 se přizpůsobil potřebám microsoftího trhu

Čas nutný k přečtení
2 minut
Již přečteno

Homesite 3.0 se přizpůsobil potřebám microsoftího trhu

0 comments
Homesite


Společnost Allaire připravila novou verzi svého HTML editoru Homesite 3.0, kterou nabízí zdarma ke stažení ke třicetidenní evaluaci.
Na první pohled se od předchozí verze 2.5 příliš neliší, snad design je jen trošku více "ve stylu Windows95/NT". Ovšem již na pohled druhý zaregistrujete různá drobná zlepšení či zhoršení, nejedná se ovšem o změnu principu editoru, ale jen o změny v ovládání. Jste-li velmi zvyklí na Homesite 2.5, nebudete se asi zpočátku vůbec orientovat. Máte širokou nabídku možností, jak si uzpůsobit pracovní plochu (avšak jakmile jednou zrušíte přehled adresářů, nedá se kupodivu vrátit až do opětovného spuštění). Přibylo několik pomocných kláves; číslování řádků; funkce Repeat Last Tag; dále pomůcka a nápověda při zápisu HTML tagů, tedy začnete-li psát tag, editor vám nabídne veškeré atributy, prostřednictvím rolovacího menu.

Rozšířená je nabídka prvků scriptu, Active X, vkládání appletů, a samozřejmě aplikace dnes módních Style Sheets. Funkce validace dokumentu stále ještě nechápe některé rozšířené formy zápisu URL (/adr/adr/*.*) a tvrdí, že je URL neplatné. Podobně stále ještě interní browser nezvládá zobrazit tag

. Oproti starší verzi nemohu nalézt Secondary Toolbar, což je škoda a celkem rozumně zmizel Custom Toolbar, jeho funkci účelněji nahradil Tag Snippets, zde si přednastavíte často opakovaná pořadí tagů.
Šikovně je naproti tomu řešen interní browser, zatímco dříve jste mohli buď prohlížet nebo editovat, nyní si můžete rozdělit editor na dvě části, v jedné editujete a v druhé vidíte výsledek.
Nová je i funkce Document Weight, zde se dozvíte velikost celé stránky včetně obrázků, a též relativní přenosovou rychlost dle rychlosti modemu. Například hlavní stránka Ikara má být při rychlosti modemu 56,6 Kb/s přenesena za 5,3 vteřiny, což odpovídá skutečnosti.
Z nepochopitelných důvodů je jako externí browser předinstalován MS IExplorer, a u některých tagů je podmínkou zobrazení právě tento prohlížeč (právě případ Style Sheets).

A co víc Homesite umí konvertovat textové dokumenty do HTML, není to nic převratného, nepozná např. odkaz, ale ani text ani diakritiku nezničí, s HTML zachází vysloveně pietně, narozdíl od jiných nejmenovaných konvertorů, například od Microsoftu.

Celkově vzato je tato verze již skutečně užitečným nástrojem pro tvorbu HTML dokumentů.
Každopádně za zkoušku to stojí. A nakonec cena upgradu $39 zase není nic dramatického, ve srovnání s cenami produktů Microsoftu.

Klíčová slova: 
Hodnocení: 
Zatím žádné hodnocení
JONÁKOVÁ, Karolina. Homesite 3.0 se přizpůsobil potřebám microsoftího trhu. Ikaros [online]. 1998, ročník 2, číslo 1 [cit. 2023-12-03]. urn:nbn:cz:ik-10137. ISSN 1212-5075. Dostupné z: http://ikaros.cz/node/10137

automaticky generované reklamy
registration login password