Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Glosa k BL

Čas nutný k přečtení
2 minut
Již přečteno

Glosa k BL

2 comments
Autoři: 

Velikonoční svátky; pro někoho "jenom den volna", pro jiné duchovní událost náboženského charakteru, každopádně ale - takřka nezávisle na lidech - komerční kolotoč a důvod nakoupit & prodat, uspokojit... V tomhle rozpoložení bloudím Londýnem zalitým sluncem, kdeže je to pověstné "anglické počasí"! Stejně jako bloumá mé tělo ulicemi, bloudí i pohled často mapou a najednou, co nevidím, nedaleko mého hotelu září na Euston Road nápis "British Library". Raduji se a vyrážím k Ní, jak jinak, jak ignorovat tu sílu přímo magnetickou!

Sluneční svit nepolevuje ani v okamžiku, kdy Ji spatřím poprvé...

Poschoďovitá budova moderního vzhledu, přesto však vznešená ve své tajemné amorfnosti; nabízí se asociace čínsko-japonských chrámů i harmonický soulad s chrámem v pozadí - a překvapivě i s jeřáby kolem.

bl03m.jpgbl04m.jpg

Odpočívající lidé a líné tempo poledne mě poněkud uvede do rozpaků - je přeci pondělí, Pondělí, pondělí velikonoční!... nebude snad zavřeno?!! - není zavírací den, den, kdy knihy spí, odpočívají a nabírají síly do dalších bitev se čtenáři?!

bl08m.jpgbl09m.jpg

Naštěstí ne na Ostrovech - dveře se vlídně (samy) otevírají a mně se otevírá "Mekka knihovníků". Jsem okouzlen; jako ve snách vydávám se hledat Kaabu kdesi v hloubi Místa, ne "jen budovy", ale osobitého Prostoru, který má atmosféru záměru, ladnost a eleganci; praktická okázalost a funkčnost zaobalené do odstínu slonové kosti.

bl11m.jpgbl12m.jpg

A tak mohl bych začít pohádku, která by začínala nějak takto:

"Bylo nebylo, uprostřed ruchu velkoměsta postavil sobě hrdý národ stavbu - a nebyla to jen tak nějaká stavba, byla to Knihovna. Ba co více, knihovna, jejíž tvůrci vzepřeli se tyranii Nutné Historičnosti, propustili hlídače Staré Časy, zbavili se nadvlády rodu Nevyhovující Prostory a obloukem vyhnuli se místu strachu zvaného "U Nedostatku Prostředků". Směle podmanili si s grácií zelený palouk a vytvořili místo, kam všichni rádi přijdou načerpat sil..."

bl16m.jpgbl18m.jpg

Tedy, alespoň já síly načerpal, ač jsem měl jen nemnoho času - pokochal se "poklady BL" z let dávných a nejdávnějších, zhlédl malou, ale neskutečně živou a přívětivou výstavku o Oskaru Wildovi, prošel se budovou, koupil sobě jinak nesehnatelnou knihu a poobědval na slunci v klidu poloskrytého "amfiteátru". A to vše bez toho, aby mě za celou dobu kdokoli inzultoval, někam mě vláčel nebo postrkoval, napomínal nebo - nedejbože - nutil se někde registrovat!

bl19m.jpgbl21m.jpg

A na závěr snad ještě jedno malé ohlédnutí - málem stal jsem se tam "otcem", jen málo k tomu chybělo, ano, ano, je to tak... málem adoptoval jsem jednu z místních knih, snad na znamení vděčnosti za azyl, kterého se mi dostalo. Kdo nevěří, ať tam běží - je to kousek - přímo TADY (BL: Adopt a Book).

bl14m.jpg

Autorka fotografií: Barbora Dörflová ©2005
Hodnocení: 
Zatím žádné hodnocení
ŠTOGR, Jakub. Glosa k BL. Ikaros [online]. 2005, ročník 9, číslo 4 [cit. 2024-07-13]. urn:nbn:cz:ik-11795. ISSN 1212-5075. Dostupné z: http://ikaros.cz/node/11795

automaticky generované reklamy

Máme tu 2 komentářů

ÁÁááách, velmi, velmi zdařilé! Kdybych neviděl fantastický zápasy na MSJ v Linci, musel bych si rvát vlasy, že jsem tam s váma nejel.

P.S.: Qáčetiny fotky - hmmm, ja ja gut

Qakoš má pravdu. Moc hezké!