Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

DjVu - komprimace bez kompromisu

Čas nutný k přečtení
2 minut
Již přečteno

DjVu - komprimace bez kompromisu

0 comments
Over 90 percent of the information in the world is still on paper. Many of those paper documents include color graphics and/or photographs that represent significant invested value. And almost none of that rich content is on the Internet. Tímto mottem uvádí společnost AT&T Labs nový grafický formát. Po formátech JPEG a GIF existuje již několik měsíců nový formát, publikovatelný na WWW, DjVu (čti stejně jako francouzské dejavu, tedy pocit již zažité skutečnosti). Formát umožňuje ukládat jakékoliv dokumenty při zachování vysoké kvality a malé velikosti. SROVNANI GRAFICKYCH FORMATUBarevné obrázky jsou ve srovnání s JPEG pětinové až desetinové, černobílé desetinové až dvacetinové (15 až 20KB/stránka při 300 dpi). Rozdíl je zřetelný především u dokumentů větší velikosti.
Původní myšlenkou bylo oddělit text od obrázků, a tím umožnit použití optimální komprese obou složek. Hlavními změnami v technologii je segmentace, která umožňuje oddělit text od obrázků a od pozadí, komprimační technologie JB2, ZP-coder, technologie IW44 umožňující neukládat pozadí, kryté textem, dekompresní technologie "on-the-fly" - obrázek je uložen komprimovaný a dekomprimuje se teprve při zobrazení, díky tomu nepotřebujete k práci s DjVu extra výkonný počítač, další informace naleznete na stránkách DjVu v sekci technologie. Formát je určen především knihovnám, má napomoci k vytváření digitálních sbírek dokumentů, snadno uveřejnitelných na Internetu. Optimální použití je v digitalizaci vzácných tisků a rukopisů. At&T odkazuje na několik sbírek, digitalizovaných v DjVu.

K prohlížení dokumentů je nutno nainstalovat si plug-in (580 Kb) (pro Win95/NT je uložen na FTP serveru Ikaros). DjVu ovšem umí ještě něco navíc, než jen prosté zobrazení dokumentů, přímo v okně vašeho prohlížeče - tento formát podporují Netscape, Explorer i Opera - můžete obrázek (kliknutím na pravé tlačítko myši na obrázku) libovolně upravovat - k dispozici je funkce zoom, volba zobrazení (pouze pozadí, popředí, barevně, černobíle), nastavení kvality tisku.
Kompresní software je zatím k dispozici jen v beta verzi, a zatím pouze pro omezený počet operačních systémů (pro Win95/NT je ve vývoji). Beta verze je zdarma pro nekomerční použití pro platformy SGI/IRIX, SunOS, Solaris, a Linux/Intel.

Zdá se, že díky DjVu už začíná být vidina rozsáhlých digitalizovaných historických fondů reálná. Od první prezentace neuplynul ještě rok, formát je stále ještě v záběhu, zásadní rozšíření můžeme očekávat zřejmě až poté co bude vyvinut kompresní software pro Windows.

Klíčová slova: 
Hodnocení: 
Zatím žádné hodnocení
JONÁKOVÁ, Karolina. DjVu - komprimace bez kompromisu. Ikaros [online]. 1999, ročník 3, číslo 2 [cit. 2024-07-25]. urn:nbn:cz:ik-10283. ISSN 1212-5075. Dostupné z: http://ikaros.cz/node/10283

automaticky generované reklamy
registration login password