Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Barva skutečně rozhoduje

Čas nutný k přečtení
2 minut
Již přečteno

Barva skutečně rozhoduje

0 comments
Krátké šoty ze života broučků a jiné podobné havěti se poslední dobou staly oblíbeným námětem tvůrců reklam. Podivně poskakující berušky nedávno zazářily v těžce pochopitelném reklamním šotu na mobilní telefony, souložící berušky zase zaplavily Prahu pomocí obrovských billboardů. Slogan doprovázející obrázek souložícího páru berušek a jedné single-berušky zklamaně přihlížející říká: "Barva rozhoduje". "Šťastná vyvolená" samička je totiž oproti normálním beruškám barevnější, každá z pověstných sedmi teček má jinou barvu a tak druhé normální samičce pak nezbývá než zklamaně přihlížet. Sameček, stejně jako potenciální zákazník, si totiž zaručeně vybere tu zajímavější, barevnější.

Celkem roztomilý a vtipný obrázek nemůže nikoho urazit ani pobouřit. Jezdili nebo chodili jsme však kolem něj tak dlouho a vídali ho tak často, až mi připomenul starý vtip. Víte proč se ženy malují a voní? Protože jsou škaredé a smrdí! Ano, ženy se malují, oblékají se barevněji než muži a pokud jsou skutečně takto "nápadné, nápadnější než ty ostatní", pak si je nějaký sameček jistě vybere. Na druhou stranu mají ženy lepší schopnost pamatovat si detaily, barvy, oblečení. Při identifikaci osoby či popisu pachatele jsou podle kriminalistů daleko užitečnější než muži, kteří si právě to nejdůležitější – drobné detaily a rafinovanosti – vůbec nevybavují. Někteří muži si dokonce ani nepovšimnou nového kostýmku či sestřihu a barvě vlasů u své partnerky, avšak tak výraznou odlišnost, jakou je sedm jinak barevných puntíků, jistě nepřehlédnou. Obrázek s beruškami byl tedy jistě inspirován lidskou říší.

Tedy na první pohled to tak vypadá. V říši zvířat je tomu totiž přesně naopak. Samičky jsou zpravidla méně nápadné, zato samci jsou barevnější a výstřednější. Vše se odehrává v zájmu zachování rodu. Samička je méně nápadná, aby svým výrazným zabarvením nepřilákala nepřítele. To ona si vybírá samečka, to ona rozhoduje o tom, kdo bude pokračovatelem rodu. Až na vyjímky, samozřejmě. Sameček se před ní natřásá, chlubí se barevným peřím nebo jinou pokrývkou těla a snaží se zaujmout. Barevné puntíky by tedy spíše rozhodovaly u samečka. V říši lidí je tomu však, bohužel, naopak. To jsme, dámy, skutečně nezvládly! (Teď už vím, co mě na tom billboardu pořád tak dráždilo…).

Klíčová slova: 
Hodnocení: 
Zatím žádné hodnocení
JEDLIČKOVÁ, Petra. Barva skutečně rozhoduje. Ikaros [online]. 1999, ročník 3, číslo 2 [cit. 2022-07-04]. urn:nbn:cz:ik-10291. ISSN 1212-5075. Dostupné z: http://ikaros.cz/node/10291

automaticky generované reklamy