Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Národní klubovna na Letné

Čas nutný k přečtení
3 minut
Již přečteno

Národní klubovna na Letné

Autoři: 
Rubrika: 

O nové budově Národní knihovny na Letné se hovoří nejen v knihovnických, architektonických a politických kruzích. Vítězný návrh komentuje prostřednictvím agenturní zprávy také lakrosová komunita, která do zahájení stavby pražského okruhu využívala plochy na Letenské pláni.


Praha (ČlTK) - Ředitel odboru památkové péče pražského magistrátu Jan Kněžínek zastupoval v porotě hlavní město a Jan Eddie Hofman Sdružení amatérských lakrosových hráčů (SK SALH). Výsledek byl oznámen v pátek 2. března na tiskové konferenci na Letenské pláni.

klubovna

"Ačkoliv to na první pohled nevypadá, jde o dokonale organizovanou klubovnu. Nehledali jsme nevýrazný tvar. Jestliže má klubovna stát na Letné, musí jít o budovu nebo řešení, které se stane ikonou současné architektury," řekl prezident SK SALH a dodává: "Dosud jsme se museli převlíkat na parkovišti naproti Molochovu. Táhlo mi u toho na záda, navíc několikrát na mne a na mé spoluhráče zavolali kolemjdoucí důchodkyně policii. Zrovna teď má celý Šedý vlk doma čerstvé obvinění za veřejné pohoršení. Tak jsme si nějakou klubovničku moc přáli."

Další z činovníků SK SALH Karel Kadeřábek říká: "Po zavedení jednotných trenýrek je nová klubovna dalším významným počinem k profesionalizaci lakrosu".

Eva Jiřičná, vedoucí mezinárodní poroty k vybranému návrhu sdělila: "Rozhodování nebylo jednoduché. Do nejužšího kola postoupily tři vyrovnané návrhy. Jedním z nich byl návrh Future Systems Jana Kaplického. Další pak Ateliér Kurovec, jehož nekonvenční řešení nás šokovalo (spodek klubovny ze starých knih a vrchní věž ze 120 000 kusů lakrosových holí, tvořících dohromady velkou lakrosovou hůl). Bohužel jsme narazili na odpor památkářů, kteří nechtěli připustit existenci stavby, mnohanásobně převyšující katedrálu Svatého Víta. Třetí zajímavý návrh pocházel z dílny Ing. Arch. Buratína, i když dle názoru odborníků šlo vlastně jen o poněkud megalomanskou vilku s obrovským bazénem. Tento návrh ale měl velkou podporu Městské části Praha 7.

A co autor vítězného návrhu Jan Kaplický? Ptali jsme se, jak vlastně přišel na nápad s magickou zelenou houbou. "Víte, dlouho jsem nemohl na nic přijít a už se blížila uzávěrka. Poslední noc jsem si uvařil na elektrickým plotýnkovým vařiči hrnec kafe a snažil jsem se něco vymyslet. Měl jsem u toho samozřejmě všechny lakrosové suvenýry: lakrosovou hůl, dres a tenisový míček. V jednu chvíli jsem odešel na záchod a když jsem se vrátil, zjistil jsem, že tenisák zůstal ležet na elektrické plotýnce. Ta svým teplem způsobila zajímavou deformaci." Jan Kaplický tak vysvětluje, že podobně jako u mnoha jiných světových architektonických děl stojí za výsledkem šťastná náhoda a dodává: "Jak se navíc později ukázalo, výsledný design má i další vazbu k lakrosu. Svým tvarem i zbarvením velmi připomíná suspenzor BAXí brankářské dvojky pana Pepy. Jen pachová stopa je jiná."

A jak reagují na výsledný návrh lakrosové týmy a hráči?
"Tento ohavný exkrement nebude nikdy mou klubovnou," poněkud hystericky dští síru Homas z BAXu , který zároveň vyzývá k bojkotu klubovny: "Je to hnus fialovej, a já si tam v životě nesvlíknu ani nátělník."

Pepyček z týmu Lily má jiný názor: "Voe, sem rád, voe, že neni pravda, že ten barák bude knihovna. V knihovně sem v životě nebyl a nic mně do tak podivnýho místa ani nedostane." Proti tvaru budovy nemá benešovský borec žádné výhrady: "Mně to neva, hlavně se budem mít kam schovat před deštěm, když čekáme po lize na vlak do Benešova."

A jaké mají lakrosáci a lakrosačky představy ohledně využití klubovny?
"Hlavně aby bylo dost místa na lakrosový archiv," svěřuje se Jezevec z týmu Kivi A, posedlý shromažďováním lakrosových výsledků.

"Chtěli bychom s holkama, aby bylo v klubovně solárko," říká Jana Samková (alias Emoce), kapitánka týmu Berušky.

"Doufáme, že tam bude hospoda, ve které se nebudou kontrolovat občanky," sdělil výrostek Kalimero z týmu TAL.

"Už jsem nachystala pár Šírových věcí (diplomy, lakrosku, slipy a všechny vypité lahve, které vyhrál na turnajích) do Síně slávy. Trvám na tom, aby můj manžel v ní měl samostatnou místnost, důrazně požaduje Šírova čerstvá novomanželka Kostra z týmu Paka."

"Hlavně, abychom v klubovně třídili odpad a měli u ní stojan na kola," je jediné přání ekoteroristů Bédi a Maconě z týmu BAX.

A kdy bude Národní lakrosová klubovna na Letné stát? Jak říká Jan Eddie Hofman: "Doufám, že stavět se začne co nejdřív. Chybí jen pár drobností. Nejdříve musíme na Valné hromadě SALHu schválit mimořádné zvýšení příspěvků na 250 000 000 Kč za tým. A hned potom můžeme začít stavět."

Převzato z www.baxparta.cz.
Klíčová slova: 
Hodnocení: 
Zatím žádné hodnocení
IKAROS, redakce. Národní klubovna na Letné. Ikaros [online]. 2007, ročník 11, číslo 13 [cit. 2024-07-19]. urn:nbn:cz:ik-12694. ISSN 1212-5075. Dostupné z: http://ikaros.cz/node/12694

automaticky generované reklamy